Skocz do zawartości
LibMar

WASP-2 b w Delfinie (11.98 mag | 0.0190 mag)

Rekomendowane odpowiedzi

Planeta pozasłoneczna WASP-2 b

Podczas XXI OZMA miałem okazję przeprowadzić dwa pokazy obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych. Pierwsza z nich to WASP-33 b (w sąsiednim wątku), a druga to WASP-2 b. Oba tranzyty zarejestrowałem z wynikiem pozytywnym.

Dane o obiekcie:
Jasność: 11.98 mag
Spadek jasności: 0.0190 mag
Okres: 2.15222144 dni
Czas trwania tranzytu: 106 minut
Rektascensja: 20h 30m 54s
Deklinacja: +06° 25' 46"
Konstelacja: Delfin

Gwiazda macierzysta jest dość słaba (12 mag), stąd wymagałem dość długich czasów ekspozycji. W dodatku, później przyszedł Księżyc i nieco pogorszył dokładność pomiarową ze względu na wzrost jasności tła. Na szczęście, złapało się wyraźniej niż w przypadku WASP-33 b. W dodatku, ten tranzyt zarejestrowałem w całości. To jest moja czwarta zarejestrowana planeta pozasłoneczna i siódmy pozytywnie uchwycony tranzyt egzoplanety. Na chwilę obecną to najsłabsza gwiazda, dla której złapałem takie przejście na tle gwiazdy.

Krzywa jasności wygląda średnio z powodu małej ilości punktów. No właśnie, tutaj pojawił się pewien problem z Muniwinem. Do fotometrii wrzucił zaledwie 364 klatki z 1000, gdyż nie potrafi dopasować klatek względem siebie. Wkrótce (po rozwiązaniu) pojawi się dokładniejsza krzywa jasności, dzięki czemu spadek blasku będzie wyraźniejszy (niemal 3x więcej punktów).

Każdy punkt to mediana 9 sąsiednich ocen. Obserwacje prowadziłem za pomocą kamery ASI178MM-c, obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L i montażu EQ5 (bez filtra żółtego). Według przewidywań, najsłabszy możliwy zarejestrowany tranzyt dla gwiazdy 12 mag (takim zestawem) miałby głębokość 0.007 mag, czyli 3x płycej. I myślę, że przy wszystkich punktach (jak się dołoży), to faktycznie byłoby to mniej więcej zgodne. Pomimo dużego spadku jasności, krzywa nie wygląda tak okazale - to dlatego, że dla tak słabych celów (12 mag) korzysta się z teleskopów o średnicy powyżej 20 centymetrów, a nie obiektywu 107mm :)

WASP-2 b ETD.gif

20813186_1307579152703215_855758869_o.jpg

Fot. Adam Tużnik

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dołożyłem więcej pomiarów i wyszło nieco lepiej :)

WASP-2 b ETD [2].gif

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta