Skocz do zawartości

NGC7048 - sesja szkoleniowa EKOS


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

NGC7048 to dość  trudna wizualnie mgławica planetarna w Łabędziu, o eliptycznym kształcie.

 

NGC7048_20170929_16x180_denoise.jpg.164eaa98dc699abd4b569fe87a9a8238.jpg

Brak klatek kalibracyjnych, więc składane medianą. Gwiazdy za bardzo wyciągnięte. Powinienem obrabiać oddzielnie, ale nie mam wypracowanej metody. Wrzucam stack tiff, jeżeli ktoś ma ochotę to chętnie zobaczę inną wersję. Obróbka w StarTools pod Windows, ale program działa też pod Linuxem. Niestety nie jest darmowy ale tani jak na programy astro.

Kadr z mgławicą z boku jest przypadkowy.  Sesja szkoleniowa (próbne strzały), ponieważ nie miałem nadziei na robienie zdjęć, a jedynie opanowanie sterowania setupam za pomocą Rasberry Pi3 (astroberry + LibIndi + Kstars Ekos) i przetestowanie zmienionego sterownika. Od czasu, jak nie było pogody przebudowuje zestaw w tym kierunku. Mam problemy ze sterownikami, ale można je poprawiać samodzielnie, bo to Open Source. Oprogramowanie do akwizycji trzeba od nowa opanować. Wczoraj ćwiczyłem ostrzenie i guiding. Na początku zupełnie nie wychodziło. Dopiero pod koniec zorientowałem się, że wybierane gwiazdki są zbyt słabe (zmylił mnie inny widok internal guidera Ekos niż w phd2 w Windows (Phd2 jest też jest dostępny na Linuxa i można go używać razem z Ekos).

Po wydłużeniu czasu ekspozycji i dodaniu darków udało się poprowadzić ogniskową 1000mm za pomocą szukaczoguidera. Ponieważ czasu było mało zdecydowałem się na "krótkie" ekspozycje 3 min, aby złapać choć kilkanaście klatek. Udało się uzbierać 16 z uzyskiem 100%. Kamera główna to leciwa Meade DSI III color z dodanym chłodzeniem. Na koniec sesji było tylko 6 stopni, więc matryca mocno na minusie.

Jak już wszystko poukładam, myślę że będzie wygodniej niż na Windows. Po rozstawieniu setupu i alignacji na jednej gwieździe mogłem  iść do ciepłego pomieszczenia i sterować wszystkim przez przeglądarkę www (klient VNC). Ekos posiada wbudowany platesolver online i offline, więc alignację, ustawienie kadru (poza obrotem) da się zrobić zdalnie. Mam już zrobiony focuser według projektu astroberry-diy forumowego kolegi Radka  (autora astroberry server), ale nie zdążyłem zrobić obudowy, kabelków itp.

Noce już są zimne, więc następnym razem do raspberry pi podepnę Canona, aby kadr był szerszy.

STACK: NGC7048_20170929_16x180_mediana.tiff

EDIT: podmieniłem zdjęcie na nową wersję z mniej nasyconymi gwiazdami.

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Już się poprawiam :). W profilu też muszę zaktualizować.

Sprzęt:

Montaż: Ioptron Ieq45 wersja pierwsza na betonowym słupku

Teleskop: Skywatcher Mak Newton D=190mm, f=1000mm

Kamera główna: Meade DSI III Color z matrycą ICX285 pixel 6.45um (ta sama matryca co w atiku 314L), dodany peltier bez regulacji temperatury.

Guider: Szukacz 50mm, f=180mm,

Kamera guidująca: Meade DSI II mono

Sterowanie: Astroberry serwer z Indi Library + Kstars (EKOS)

 

 

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.