Skocz do zawartości

Spektroskopia amatorska


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem gdzie ten temat umieścić dałem go więc tu

 

Chciałbym wrócić do sprawy spektroskopii ciał niebieskich wykonywanych przez astroamatorów. Spektroskopia ta była tematem wykładu jaki wygłosił na IV Warsztatach teleskopy.pl dr Tomasz Kwiatkowski z obserwatorium UAM w Poznaniu. Chciałbym sprawę przybliżyć tym, którzy nie mogli przybyć na IV Warsztaty.

 

Spektroskopia sama w sobie nie jest niczym nowym jest to jak powiedział Alex sprawa znana od 100 lat i nic w niej ciekawego. Każdy student fizyki robi takie eksperymenty na 2 roku. Ja mogę dodać, ze spektroskopię robi się także np. w Technikach chemicznych bodaj w 4 klasie oraz na pierwszym roku chemii więc fizycy są do tyłu .

 

Nowością jest natomiast to, że dzięki postępowi techniki stała się dostępna dla amatorów.

Zalety spektroskopii ciał niebieskich (głównie gwiazd) w wykonaniu amatorów:

 

1. Nie jest wymagana systematyczność

2. Nakłady jaki trzeba ponieść na zbudowanie spektrometru są w zasięgu dużej części astroamatorów.

3. Pomiary nie są uzależnione od pogody tzn. pomiar wykonujemy wtedy kiedy mamy pogodę.

4. Nie są wymagane żadne alerty, a nawet wyjazdy za miasto.

5. W zasięgu sprzętu amatorskiego jest możliwa spektroskopia obiektów spokojnie do 8 mag.

 

Pada zawsze oczywiście pytanie o przydatność takich pomiarów. Sprawa wygląda tak, że dla dużej część szczególnie tych jaśniejszych obiektów skład chemiczny był wykonywany 50-100lat temu i okazuje się ze jest tam dużo błędów. Ja osobiście podejrzewam jeszcze, ze raz profesjonaliści są mniej zainteresowani tymi jaśniejszymi gwiazdami, a dwa, że współczesna technika nawet amatorska może być dokładniejsza od tej stosowanej przez profesjonalistów 100lat temu. Ale w tym miejscu to są tak naprawdę moje domysły bo ze spektroskopią nie miałem do czynienia dobre 15lat.

 

Na koniec dla chętnych jest strona traktująca szerzej o zjawisku.

 

http://www.astrosurf.com/buil/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo brawo. Rozumiem z opisu, że siatka dyfrakcyjna była przepuszczalna? Skąd miałeś taką siatkę dyfrakcyjną? No to pierwszego amatora spektroskopi w naszym gronie już mamy. Dla mnie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siatka przepuszczalna, tak... kupiłem ją w sklepie z akcesoriami dla szkół - sprzęt do doświadczeń z fizyki i chemii, płaciłem bodajże około 30 złotych, ale zanim wydałem kasę na kawałek plastiku pożyczyłem sobie taką siatkę ze szkoły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

no łe no jakie ładne... ja robiłem tylko obserwacje fotograficzne i wizualne widma słońca, bo moje lamerska metoda nie pozwala na oglądanie widemek gwiazd

 

questar sprzedaje takie coś:

spectro24.jpg

 

http://www.questarcorporation.com/QuestarP...AXspecsheet.pdf

 

 

czy masz możliwość sfocenia widemka jakiejś jasnej gwiazdki?

 

 

zerknij na to:

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris17.htm

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris15.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliliśmy z @ndrzejem zarejestrować widmo Arkura ale albo kamera była zbyt mało czuła (przemysłowa kolor z wydłużeniem naświetlania przetwornika 64x) albo nie trafiliśmy widmem w przetwornik, albo były to problemy z ustawieniem ostrości. Nie doszliśmy do końca pób bo niebo skryły chmury i po godzinie było po zabawie. Są natomiast juz pierwsze wnioski. Spróbujemy zarejestrować widmo na materiale światłoczułym jakąś lustrzanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś pożyczony z uczelni okular - spektroskop ze specjalnym pryzmatem od refraktora Zeissa. Była to taka pomoc dydaktyczna do oglądania widma na żywo. Skleciłem z tego spektrograf i robiłem zdjęcia czego się dało, ale nie udało mi się sfotografować widma żadnej gwiazdy, gdyż nie sposób było ustawić obrazu gwiazdy na wąskiej szczelinie wejściowej (0.1 mm) bez napędu teleskopu. Zostały mi zdjęcia widm Słońca, lampy osiedlowej i łuku elektrycznego w osłonie CO2.

http://pbase.com/image/19006987

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka CD ? ona ma siatkę z kręgów, więc nie wiem czy to się nadaje.

 

no racja... :- ale może fragmencik z brzegu by się nadał

 

// Mirek, jako założyciel tego tematu zastanów się czy może nie trzebabyło przenieść go z hajd parku do astro-foto, albo do obserwacji, bo coś trochę tutaj nie pasuje - jak widac przechodzimy z abstrakcji do konkretów! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolna bestia jesteś. Płytka CD ? ona ma siatkę z kręgów, więc nie wiem czy to się nadaje.

 

ale odstępy między liniami są te same, poprostu widmo wyjdzie lekko wygięte :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.