Skocz do zawartości

[ Giełda ] Teleskop Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ-2 + pomocne bonusy. Ciekawa opcja dla początkującego i nie tylko!


PiotrTheUniverse

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ-2 + pomocne bonusy. Ciekawa opcja dla początkującego i nie tylko!


 

PREFEROWANY ODBIÓR OSOBISTY W WARSZAWIE lub okolicy.

Synta 5 cali - zestaw poszerzony o akcesoria: 

- Szukacz prosty 9x50 (na tubie zamontowany wkręt do niego), cena sklepowa znacznie powyżej 130 zł. Daje obraz odwrócony.
Szukacz przeleżał 2 lata nierozpakowywany, gdyż został mi z firmowego zestawu słynnej synty 8. Pozytywnie wypadł podczas testowych obserwacji; ma szerokie pole, przyzwoitą źrenicę, b.dobry zasięg gwiazdowy (wiele obiektów z katalogu Messiera dostrzeżesz już w szukaczu) i  wręcz nie wypada go porównywać ze standardowym szukaczem synty 5 (6x30 - dołączam go jako ciekawostkę) w którym niewiele widać, trudno wyregulować i którego mała źrenica niezbyt przylega do oka,  nie nadaje się więc do odnajdywania zdecydowanej większośći obiektów ciemnego nieba.     

- Torba na tubę i statyw (w sklepie za 109 zł), oprócz ww. elementów pomieści spokojnie 
okulary, latarkę, szukacz, kurtkę, koc, czy jakieś mniejsze akcesoria w wygodnej kieszeni. 
*Głowicę statywu z ciężarem i obejmami teoretycznie da radę w niej zmieścić - jednak ze względów praktycznych przenosi się oddzielnie!

Teleskop kupiłem w 2009 roku, ale prawdziwego bzika na punkcie astronomii dostałem o wiele później, więc intensywnie 
używałem go tak około roku -półtora. W tym czasie lustro czyściłem tylko raz i w zasadzie nie było wtedy takiej potrzeby. Na lustrze znajduje się teraz trochę paprochów itp, ale nie wpływa to w żaden sposób na jakość obserwacji. Okulary były czyszczone, więc co najwyżej gdzieniegdzie są drobne pyłki. Stan wszystkiego dobry, normalne ryski i obicia tu i ówdzie, nabyte w trakcie nocnych przejażdżek i przechadzek - np. na statywie i ciężarku przeciwwagi. Nie dotyczą one optyki.

Moim zdaniem, bardzo fajny, jasny teleskop, z ogniskową pozwalającą dostrzec małe szczegóły jak np. plamki na Jowiszu. Pozwolił mi zaznajomić się
z dziesiątkami odległych obiektów, a niektóre z nich, jak np. Jowisz, Saturn, Mars (w trakcie opozycji), galaktyki Bodedego, Mglawica Hantle, czy wiele gromad gwezdnych - w dobrych warunkach zrobiły na mnie wrażenie! 
 
Sprzedaję, gdyż poprzeglądałem nim już bardzo dużo, mam jeszcze Dobsona 8, a obecnie i tak najwięcej używam lornetek. A więc miłuję mniej zarywania nocy i mniej detaliczne ścieżki obserwacji. I tutaj dodam,  że...

 

w grę wchodzi ewentualna zamiana na mini-teleskopik SW80/400 AZ3

 

Pozdrawiam i chętnie odpowiem na pytania!


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.