Skocz do zawartości

Mam Tała 1


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Tała 1 i problem. To pierwsze fajne to drugie nie. Kupiłem w Himpolu Pl17 i za cholerę nie mogę złapać ostrości, wyciąg okularowy nie podaje tak nisko. Z Barlowemx3 wszystko ok, ale sam okular nie łapie ostrości. O co tu chodzi? proszę o pomoc, zaznaczę tylko że mój stary Kelnner 15 działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam Tała 1 i do tej pory nie miałem żadnego problemu z okularami.

W Twoim przypadku jestem zdziwiony tym, że z Kelnerem 15 nie masz problemu, a z Ploslem 17 twierdzisz, że nie możesz ustawić ostrości. To prawie ta sama ogniskowa okularu, więc nie powinna być to wina wyciągu.

 

Nie do końca rozumiem co oznacza Twoje stwierdzenie "wyciąg okularowy nie podaje tak nisko". Czy to, że nie można go więcej wsunąć, czy wysunąć?

 

Jeżeli okular wchodzi do wyciągu jak należy, to albo z tym okularem jest coś nie tak, albo (?)

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wyciąg powinien schować się jeszcze niżej! Ale ja już nie mogę go wkręcić! Próbowałem obracać wyciąg tak by okular przesuwał się jeszcze głębiej ale i to na nic. Nie wiem co jest przyczyną dlatego pytam na forum i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tał 1 ma ognisko bardzo blisko ścianki tubusa i dlatego nie można ustawić ostrości na webcamie podłączonym do przejściówki. Prawdopodobnie dlatego też u Ciebie nie można złapać ostrosci. U mnie z okularem Splossl 6,3 udaje sie ustawić ostrość po wkręceniu wyciagu prawie całkowicie do środka. Rozwiazaniem problemu może byc wymiana wyciągu na niskoprofilowy (np. helikalny) albo przewsunięcie pająka i wyciagu o 1-2 cm w stronę lustra głownego co wygałoby wiercenia nowych otworów w tubusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej podtoczyć zewnętrzną obudowę okularuskracając ją i tym samym wydłużając tuleję wchodzącą do wyciągu? Nie pamietam już, jak o strony wyciągu wygląda ta 17-tka, ale chyba jest tam lity material i nie ma złącza - mozna by uzyskać pewnie parę milimetrów... Obejrzyj dokładnie ten okular, czy to da się zrobić. Powinno pomóc, jesli obraz jest tylko trochę nieostry, tzn. niewiele brakuje do ogniska. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Emde

każdy wyciąg ma swój zakres pracy w cm-ach.

"wyobraz" sobie że do lustra na dole przykleiłeś sznurek i przez lusterko boczne do wyciągu. Ten sznurek to twoja ogniskowa, która jest stała, ale możesz nią manewrować bardzi lub mniej wyciągając w stronę wyciągu lub opuszczając w dól. Ten manewr wykonujemy jeżeli chcemy dostosować telep do max dużych lub małych powiększeń.Lecz w twoim przypadku należ sprawdzić to na INNYM OKULARZE bo dwa mm-try to mało. Czasem trzeba przy takim zdarzeniu luzno włożyć okular i nim suwać do złapania ostrości.

Też miałem podobny przypadek gdzie ustawiłem lustro na mniejsze pow. a jak dałem okular 9 mm to ostrość łapałem po wyjęciu okularu z wyciągu, tak, że na pewno dasz radę NIC NA SIŁĘ!!!

POZDRAWIAM Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stresuj się. Kupiłem barowa Vixena do mojego Vixena i... i nie pasował. Nie mogłem za cholerę ustawić ostrości. Rozwiązanie problemu przyszło wraz z extenderem, którego musiałem użyć - nakręcić na wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Panowie!!!

Wyciąg Mizara czy Tala1 jak wolicie nie jest przystosowany do robienia fotek i ma za mały zakres ogniskowania, radą na to jest wymiana go na niskoprofilowy wyciąg z osobną złączką okularową którą dokręcamy do okularów i odkręcamy do pracu z aparatem lub Webem :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.