Skocz do zawartości

Grzałka do teleskopu


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić grzałkę go Lustra wtórnego, jaką ostatnio zakupiłem w sklepie Astragadget

System nazywa się HeaterDream i widziałem, że są tam różne opaski do teleskopów (3-12"), szukaczy, wyciągów okularowych itp.

Opis.
Grzałka pracuje na zasilaniu 12V i mam dorobiony kabelek pod wejście zapalniczki w samochodzie.
Główną zaletą jest wbudowany w system sterownik temperatury, który zawiera dwa czujniki temperatury. Wszystko jest na jednym kablu. Nie trzeba wię dokupować dodatkowo sterownika. Sterowanie odbywa się tylko za pomocą jednego przycisku.

Opis.
Grzałka pracuje zna zasilaniu 12V i mam dorobiony kabelek pod wejście zapalniczki w samochodzie.
Główną zaletą jest wbudowany w system sterownik temperatury, który zawiera dwa czujniki temperatury. Wszystko jest na jednym kablu. Nie trzeba wię dokupować dodatkowo sterownika. Sterowanie odbywa się tylko za pomocą jednego przycisku.

Po podłączeniu zasilania rozlegnie się pojedynczy sygnał dźwiękowy, który odpowiada niskiej mocy grzałki. Aby kontrolować moc grzałki w sterowniku, stosuje się algorytm PWM, który oszczędza dużo energii akumulatora, co jest niezwykle ważne w terenie. Sterownik obsługuje trzy poziomy mocy grzałki - niski, średni i wysoki. Każdemu naciśnięciu przycisku towarzyszy jeden, dwa lub trzy sygnały dźwiękowe. Liczba sygnałów audio ściśle odpowiada poziomowi wybranej mocy. Jeden sygnał odpowiada niskiej mocy, dwa sygnały dźwiękowe odpowiadają średniej mocy cieplnej, a trzy sygnały dźwiękowe odpowiadają wysokiej mocy grzewczej.
Jeśli na optyce pojawiła się już rosa, wtedy należy ustawić maksymalną moc grzewczą i odczekać 20-30 minut, aż krople wody znikną z powierzchni optycznej teleskopu. W przypadku okularów czas jest nieco krótszy i z reguły nie przekracza 5-10 minut. Następnie należy zmniejszyć moc, wybierając wartość, przy której nie nastąpi dalsze zamglenie.

Dodam że mierzyłem temperaturę przy trzecim stopniu i wynosi ona około 34 C. Jest wyraźnie odczuwalna pod palcami. Przy pierwszym stopniu jest nieodczuwalna, a przy drugim ledwo co.

Testy.
Ostatnio 10 Lutego miałem okazję wypróbować opaskę przy temperaturze -4 C. Wszystkie szyby samochodów zamarzły, szukacz w teleskopie zamarzł, soczewka pokryła się lodem, akcesoria w mojej astro walizce tez pozamarzały, a lustro wtórne cały czas było czyste, suche i nie zamarzło, ani nie pokryło się jakimś nalotem, czy parą. Było idealnie czyste przez całe dwie godziny obserwacji.

Podsumowanie.
Jestem mega zadowolony z tego systemu. Jeden kabelek do akumulatora i wszystko do razu działa.
Polecam ten system każdemu, komu przeszkadza mróz, bądź zaparowana optyka.
Moim następnym krokiem będzie zakup ogrzewania do astro walizki.

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę mi się oberwie, ale moim zdaniem 39 dolarów to lekka przesada za taką opaskę. Jest ładnie wykonana, ale za taką cenę to można wykonać sobie 5 takich opasek z szerszym zakresem ustawień :) ale tak czy siak to fajna propozycja dla wszystkich, którzy szukają gotowej opaski grzejnej do swojego sprzętu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.