Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt


kaxperex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zaczynam dopiero przygodę z astronomią. Chciałbym zakupić pierwszy sprzęt, w miarę dobry. Interesuje mnie astrofotografia głębokiego nieba, układu słonecznego (planet itd.) Mój budżet to do około 4,5 tys. złotych ze wszystkim. Jeśli będzie taniej, to nie obrażę się :) Proszę o propozycje, uwagi, porady. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. 

Zaczynasz dopiero zabawę? 

Nigdy nie obserwowałeś nieba? 

Jeśli tak, to niezależnie od innych okoliczności przyrody, stanowczo odradzam Ci zaczynać od astrofoto. 

 

To inna liga, inny sprzęt, inne wydatki i potrzeby. Wiesz coś o tym jak powstaje zdjęcie jakiegoś obiektu DS? Ile wymaga czasu naświetlań, ilu nocy, a potem w jaki sposób jest obrabianie?.. 

 

Moim zdaniem znacznie lepiej zacząć od obserwacji nieba. Poznać je, zobaczyć co z czym i dlaczego. A jeśli dalej będzie chęć zabawy w astrofoto (wielki szacunek dla kolegów, którzy tym się zajmują), to idź w to. 

 

Pytaj dalej.

 

I powodzenia, niezależnie od tego, co wybierzesz. Moja przestroga ma na celu uświadomić Ci skalę problemu i uniknięcie rozczarowań na starcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynać od astrofoto kiedy "dopiero zaczyna się przygodę z astronomią" to trochę nieporozumienia. Nie twierdzę, że się nie da. Ale na początku warto by poznać niebo wizualnie i obiekty na nim występujące. Jeżeli masz otwarte miejsce do obserwacji to zakup teleskop na Dobsonie typu Synta 6"-8" to koszt od 900 zł - 1500zł.

Do tego kup jakiś okular z szerokim polem widzenia np. 15mm i do tego Barlow x 2. Przez rok nauczysz się jak lokalizować obiekty, co gdzie jest, jakie są ciekawe DSy i w jakich warunkach warto wyjmować sprzęt a w jakich lepiej siedzieć w domu. Z twojego budżetu zostanie sporo kasy i po roku będzie Cię stać na coś do astro-foto plus będziesz bogatszy o doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru masz różne sprzęty w zależności od miejsca obserwacji. Jeżeli chcesz obserwować z miasta na przykład z balkonu to teleskopy o dużej światłosile oraz na Dobsonie odpadają bo nie bardzo jest jak je używać na balkonie. Musiałbyś kupić refraktor (lunetę) i skupić się na obserwacji planet, Księżyca. W takim wypadku musiałbyś kupić coś na statywie i dokupić okulary planetarne (duży power) oraz filtry planetarne.

 

Jeżeli natomiast mieszasz poza lub pod miastem i możesz obserwować z ogrodu to możesz kupić coś na montażu Dobsona o większym gabarycie. To pozwoli Ci na obserwacje obiektów takich jak mgławice, galaktyki nie wykluczając wciąż Księżyca i planet. I tutaj już nieco inne okulary musiałbyś dokupić oraz mógłbyś doinwestować w filtry mgławicowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że na niebo podmiejskie-wiejskie w tym budżecie na sam początek przygody z astronomią dobry będzie teleskop Synta 8". Montaż Dobsona jest intuicyjny i łatwy w kolimacji. Do tego okular np. GSO SV 15mm i Barlow x2. Pozwoli Ci to na komfortowe obserwacje DSów i planet. Z czasem możesz dokupić filtr mgławicowy typu Ultrablock i inne jeżeli uznasz to za potrzebne.

 

Niech inni użytkownicy też się wypowiedzą. Lepiej mieć możliwość wyboru kilku propozycji.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szybki jesteś ;-). Poczytaj trochę na początek. Tabela Wimmera na początek, do druku.

 

Mieszkasz w lesie, czyli masz ciemne niebo?

Może 8" to za mało? Im większe lustro, tym więcej widać. Ja zatrzymałem się na 8" SCT, ale Ty masz inne warunki.

Im większe lustro, tym cięższe.

 

Do takich teleskopów fajne są okulary dające szerokie pole widzenia 82 stopnie i więcej, np Explore Scientific.

W teleskopie o światłosile F6 (jak z tego Twojego linka wyżej)  możesz korzystać z okularów od około 30mm do około 4,7mm.

Ale:

--------------

Poczytaj o Żrenicy Wyjściowej.

 

źrenica wyjściowa (ŹW) = f_okularu / F_światłosiła    (f_okularu ogniskowa okularu)          

źrenica wyjściowa = D/powiekszenie                                (gdzie D to średnica czynna lustra)
 

 

         
akceptowalny zakres 1 - 5
max jakość zakres       2 - 2,5

 

To dane 'ogólnowojskowe', wiele zależy od warunków, adaptacji oka itp.

 

Na początku kup okular dający z teleskopem ŹW w granicach 2-2,5mm. To najlepszy zakres. 

Im większe powiększenie, tym mniejsza ŹW, robi się coraz ciemniej. Duże powiększenia są przereklamowane. Za ciemno, źle. Mała plamka, mało światła, ciemno. Im mniejsza, tym ciemniej. Aż jest za ciemno, aby coś widać było. Stąd realne ograniczenie do 1mm ŹW. Ale w dobrych warunkach można zejść niżej.

 

Mniejsze powiększenie, większa ŹW. Robi się jasno. Za jasno, też źle. 

Duża plamka, dużo światła. Im większa, tym jaśniej. Aż jest za jasno, aby było akceptowalnie. Albo nawet jeśli jest jeszcze akceptowalnie, to żrenica w oku nie otwiera się aż tak bardzo i tracimy część informacji. Stąd ograniczenie do 5mm.

-----------------

 

Pole widzenia = pole okularu / powiększenie jakie z tym okularem uzyskasz
To jakie pole uzyskasz zależy od powiększenia i pola własnego okularu jakiego używasz.
Przykładowo
pole widzenia w SCT 8" z okularem 25mm 50stopni: 2000/ 25=80x dalej 50/80= 0,625stopnia. 
Synta 8" to 1200/25= 48 co daje nam pole 50/48= 1,04stopnia. 
Aby pole w SCT było takie jak w Syncie trzeba zastosować powiększenie 48x
czyli potrzebny okular o polu 50stopni i ogniskowej 2000/48=42mm lub 24mm z polem 100stopni 
------------------

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego od razu obserwacje radzicie, jak chce astrofotografie to pewnie wizual go nie zainteresuje tak bardzo i zmarnuje pieniądze na dobsona. 

 

Ja zacząłem od montażu żeby potem w miarę z czasem dokupywać elementy. Montaż wystarczający na start i na przyszłość to heq5 , sam kupiłem wyższa wersje -neq6 . Mając taki montaż w przyszłości może powiesić na nim jakieś fajne apo , lub newtona , a na początek kupić używanego canona 1100d z jakimś obiektywem np fujinon 55mm i próbować fotografować , taki zestaw pozwoli na zamieszczenie sie w kwocie 4 500 ( chyba) , można czekać na używane montaże . - montaż to podstawa setupu do astrofotografii.

 

Ale prawda jest że astrofotografia to ciężka dziedzina i gdy coś kupisz i myślisz że już będzie super to się okaże że możnaby to ulepszyć znowu.

 

Edit: Zdjęcie - canon 450D modyfikowany (ostatnio 600zł kosztował), fujinon 55m (200zł około) i montaż.

  Może nie jest to jakieś ładne zdjęcie, ale w twoim budżecie i bez większych umiejętności. Czegoś takiego możesz się spodziewać np. Ale nie od razu bo na początku miałem dużo gorszych zdjęć. Chyba, że jednak uważasz że wizual to lepszy wybór .

 

 

  

 Kurcze nie umiem dodać samego linku, tylko mi się dodają okienka , a to tylko powiększa post.

 

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na giełdzie ktoś sprzedaje montaż ten sam co ja mam. 

 A no i dodam , że fotografii głębokiego nieba i układu słonecznego raczej się nie połączy, trzeba by mieć osobne teleskopy. I przydałby się laptop do obsługi setupu, ale obstawiam że masz laptopa?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dementorin napisał:

Sprawdź tutaj na skanie z 2015 roku jak ciemne masz niebo

https://www.lightpollutionmap.info/

Jeżeli bardzo ciemne to może warto by było pomyśleć o modelu 12", który da Ci większe możliwości w wizualu ale i jest cięższy.

Co to znaczy bardzo ciemne? Rzuć okiem na moje warunki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa 4 nie jest jakaś super świetna ale ja sam obserwuję z miejscówki klasy 3, SQM na poziomie 21,8 więc do Bieszczadzkiego nieba mi daleko. Przez 12" widać z mojej miejscówki Veila bez filtrów co podobno jest jakimś tam wyznacznikiem ciemnego nieba chociaż nie wiem jak znaczącym...

Wracając jednak do tematu, teleskop 12" z pewnością pokaże różne ciekawostki w strukturach jaśniejszych mgławic, galaktyk oraz gromad kulistych. Tak jak wspomnieli poprzednicy do astrofoto będziesz potrzebował innego teleskopu a do wizualnych obserwacji innego. Jeżeli chcesz się skupić na astrofoto ale nie masz wiedzy podstawowej z lokalizacji obiektów na niebie to może dobrym pomysłem byłoby kupić 8" żeby sobie czasem pooglądać planety, jakieś DSy ale ogólnie mieć już w kieszeni kasę na sprzęt do fotografii.

Decyzja należy do Ciebie. Wyłóż więcej kasy na to, co bardziej Cię interesuje i przyniesie więcej frajdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.