Jump to content
LibMar

Qatar-1 b w Smoku (12.84 mag | 0.026 mag)

Recommended Posts

Witam,

 

Tej nocy zarejestrowałem dwa tranzyty planet pozasłonecznych: Qatar-2 b wieczorem oraz Qatar-1 b nad ranem. Warunki atmosferyczne dobre, kolimacyjne średnio (obiekt nad północnym horyzontem i nie zrobiłem korekty z filtrem - stąd zmuszony byłem zastosować większą aperturę przy fotometrii oraz częściej korygować ostrość - stąd widoczne dwie przerwy). Spadek jasności zgodny z przewidywaniami, gwiazdy referencyjne przedstawiają stałą, niezmienną jasność.

 

Planeta jest większa od Jowisza (1.18 Rj), a gwiazda 0.82 promienia Słońca. Dość mały stosunek powoduje, że spadki jasności są całkiem duże. Co ciekawe, Qatar-1 b to druga najczęściej obserwowana egzoplaneta przez amatorów (~300 obserwacji w ETD), tuż po TrES-3 b w rankingu (~350). Według limitów, najpłysze możliwe zarejestrowane przeze mnie tranzyty dla tak słabej gwiazdy to 0.007 mag. I mniej więcej tak wyszło, może 0.008-0.009 mag. Przyczyną mniejszej precyzji było po prostu zastosowanie większej apertury, by móc w całości objąć gwiazdę wewnątrz niej.

 

Obserwacje przeprowadzone za pomocą kamery ASI178MM-c, obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L i montażu EQ5. Wygląda na to, że już mamy ćwierć do setki :)

 

http://var2.astro.cz/tresca/transit-detail.php?id=1526127106

Qatar-1 b.png

 • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Ja się dziś przymierzam do WASP-83 b (gwiazda 12,9 mag), WASP-14 b (9,75 mag) albo HAT-P-12 b (12,84 mag), pewnie czasowo pierwsza i trzecia wyjdzie.

To będzie pierwszy test.

 

Czy do wyszukiwania tranzytów używasz http://astro.swarthmore.edu czy czegoś innego? I rozumiem mapki generujesz na VSP na aavso?

 

Powiedz, jak dobierasz czasy (ja sobie pi razy oko policzyłem ale jestem ciekaw jak u Ciebie)? Jeden pomiar to u Ciebie 2 minuty, 15x8s

(napisałeś na stronie ww obserwacji, że " Each measurement is a binned 15x8s datapoint. Duration fixed due to partial transit").

Robisz tak bo Ci nie uciagnie 2 minuty czy dlatego że studnia Ci się zapełnia, czy dlaczego?

 

Chcę to robić bez guide (co przy np. 30s dla około 13 mag gwiazdy) powinno przy mojej studni być ok (tak 75% studni powinienem mieć)

choć sprawdzę experymantalnie dziś:-). Ale jak tranzyt trwa 2-3h to klatka będzie inna na początku i końcu o troszkę.

Rozumiem, że soft(muniwin?) to jakoś wyrówna, albo znajdzie sobie po prostu te same gwiazdy na każdej klatce)?

 

Jeśli dobrze policzyłem masz 1,65''/pixel. Nie za dużo? Wychodzi wszystko w miarę czy rozfocusowujesz troszkę? Ja mam 1,21''/px.
 

pozdrawiam,

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Do efemeryd wykorzystuję generator w ETD: http://var2.astro.cz/ETD/predictions.php Od kilku lat przestał być aktualizowany i brakuje m.in. egzoplanet Keplera i K2, a także wiele najnowszych obiektów, choć są dobrze dostępne amatorom. W związku z tym, za kilka miesięcy (lato 2018) opublikuję generator własnego autorstwa, który będzie zawierał dla nas wszystkie potrzebne :D

 

Czas ekspozycji dobieram tak, aby nie przesaturować głównego celu. Staram się, aby cel miał rozsądny czas ekspozycji do swoich wymagań - między 4s a 20s. Przysłona f/2.8 to tak naprawdę dramat, bo łatwo uzyskać jasne tło. Dłuższe wymagają ciemniejszego nieba i nie mam 100% pewności z prowadzeniem (co któraś klatka może akurat się poruszyć), z kolei krótsze to problem z ilością gigabajtów. Mam nawet jedną obserwację tranzytu, którą prawdopodobnie nigdy nie obrobię z powodu zbyt dużej liczby klatek (120 tysięcy po 0.1 sekundy).

 

Przy wybieraniu parametrów ekspozycji, nie trzeba robić korekty o spadek jasności, bo on jest bardzo niewielki. Może najwyżej poprawka o ekstynkcję, jeśli zaczynało się obserwację nisko nad wschodnim horyzontem, a później może przekroczyć granicę ADU. Muniwin spokojnie sobie poradzi z takimi klatkami, będzie mógł dopasować :)

 

Staram się, aby uzyskać jak najwyższy S/N przy jak najkrótszych czasach ekspozycji. W związku z tym, preferuję ustawiania ostrości najlepiej, jak tylko się da (ale ze sprawdzeniem czy nie będzie przekraczało granicy saturacji!). Ale są też tacy (głównie z AAVSO), że lepiej powinno wychodzić przy rozogniskowanych gwiazdach i dłuższych czasach ekspozycji. Prawda taka, że zależy od celu, jakim jesteśmy zainteresowani. Wszystkie publikowane przeze mnie krzywe są dopiero wstępne do pracy naukowej na temat zastosowania nowoczesnych CMOSów w fotometrii. Jeśli planujesz obserwować CCD, to tak naprawdę nie ma wyjścia - tylko dłuższe ekspozycje mają sens, a przy jasnym celu będzie trzeba rozogniskować. A co do skali, nie ma problemu :) Przyszły zestaw i tak będzie miał 0.62"/px, a wstępne testy wychodzą całkiem ładnie. Ale to dopiero zmianie EQ5 na HEQ5.

 

Zobacz tam jeszcze WASP-83 b i HAT-P-12 b, dla pewności - ETD na dzisiaj ich nie pokazuje. Może generator w podesłanym przez Ciebie linku zawiera stare dane?

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. dzięki. super z tym generatorem:-)

 

WASP-83b jest na ETD. Nie ma HAT-P-12 b. Ciekawe... Ale jak ETD jest kilka lat nie updatowany to może tam nie ma?

http://astro.swarthmore.edu generuje na podstawie efemeryd 2331 znanych tranzytujących egzoplanet z exoplanets.org database.

Nie wiem jak ETD.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Grzegorz.Wwa napisał:

ok. dzięki. super z tym generatorem:-)

 

WASP-83b jest na ETD. Nie ma HAT-P-12 b. Ciekawe... Ale jak ETD jest kilka lat nie updatowany to może tam nie ma?

http://astro.swarthmore.edu generuje na podstawie efemeryd 2331 znanych tranzytujących egzoplanet z exoplanets.org database.

Nie wiem jak ETD.

 

WASP-83 b chyba nie pojawiło mi się z powodu nieco innej szerokości i długości geograficznej, a ja jestem już poza tą granicą. HAT-P-12 b także jest poprawnie, ale nie pojawia się z oczywistego powodu - moment minimum wypada koło 4:00, kiedy jest już zbyt jasno. Zresztą i tak, z całej tej trójki da się rozsądnie zaobserwować tylko WASP-14 b, i to częściowo. Dość kiepskie tranzyty wypadają na ten noc, a one są coraz krótsze i krótsze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja jestem teraz na 28:14N 16:50W więc dla HAT-P-12 b o 4:18 mam koniec i jest ciemno jeszcze...;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Grzegorz.Wwa napisał:

ja jestem teraz na 28:14N 16:50W więc dla HAT-P-12 b o 4:18 mam koniec i jest ciemno jeszcze...;-)

No to wszystko jasne :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

powiedz mi jeszcze używaż PinPoint, Astrometrica czy czegoś innego, żeby wiedzieć że dokładnie trafiłeś, bo to małe pola w sumie są?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Grzegorz.Wwa napisał:

powiedz mi jeszcze używaż PinPoint, Astrometrica czy czegoś innego, żeby wiedzieć że dokładnie trafiłeś, bo to małe pola w sumie są?

 

Korzystam ze Stellarium z włączonym trybem DSS (Digital Sky Survey). Dostępne od wersji 0.15 klawiszami Alt+Ctrl+D, być może w najnowszej wersji wymaga najpierw wybrania źródła w ustawieniach, zanim skrót będzie działał. Metodą star hoppingu docieram do tych gwiazdek, porównując sobie widoki w programie oraz w obrazie kamery.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
    • Love
    • Like
   • 8 replies
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.