Skocz do zawartości

Qatar-1 b w Smoku (12.84 mag | 0.026 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tej nocy zarejestrowałem dwa tranzyty planet pozasłonecznych: Qatar-2 b wieczorem oraz Qatar-1 b nad ranem. Warunki atmosferyczne dobre, kolimacyjne średnio (obiekt nad północnym horyzontem i nie zrobiłem korekty z filtrem - stąd zmuszony byłem zastosować większą aperturę przy fotometrii oraz częściej korygować ostrość - stąd widoczne dwie przerwy). Spadek jasności zgodny z przewidywaniami, gwiazdy referencyjne przedstawiają stałą, niezmienną jasność.

 

Planeta jest większa od Jowisza (1.18 Rj), a gwiazda 0.82 promienia Słońca. Dość mały stosunek powoduje, że spadki jasności są całkiem duże. Co ciekawe, Qatar-1 b to druga najczęściej obserwowana egzoplaneta przez amatorów (~300 obserwacji w ETD), tuż po TrES-3 b w rankingu (~350). Według limitów, najpłysze możliwe zarejestrowane przeze mnie tranzyty dla tak słabej gwiazdy to 0.007 mag. I mniej więcej tak wyszło, może 0.008-0.009 mag. Przyczyną mniejszej precyzji było po prostu zastosowanie większej apertury, by móc w całości objąć gwiazdę wewnątrz niej.

 

Obserwacje przeprowadzone za pomocą kamery ASI178MM-c, obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L i montażu EQ5. Wygląda na to, że już mamy ćwierć do setki :)

 

http://var2.astro.cz/tresca/transit-detail.php?id=1526127106

Qatar-1 b.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ja się dziś przymierzam do WASP-83 b (gwiazda 12,9 mag), WASP-14 b (9,75 mag) albo HAT-P-12 b (12,84 mag), pewnie czasowo pierwsza i trzecia wyjdzie.

To będzie pierwszy test.

 

Czy do wyszukiwania tranzytów używasz http://astro.swarthmore.edu czy czegoś innego? I rozumiem mapki generujesz na VSP na aavso?

 

Powiedz, jak dobierasz czasy (ja sobie pi razy oko policzyłem ale jestem ciekaw jak u Ciebie)? Jeden pomiar to u Ciebie 2 minuty, 15x8s

(napisałeś na stronie ww obserwacji, że " Each measurement is a binned 15x8s datapoint. Duration fixed due to partial transit").

Robisz tak bo Ci nie uciagnie 2 minuty czy dlatego że studnia Ci się zapełnia, czy dlaczego?

 

Chcę to robić bez guide (co przy np. 30s dla około 13 mag gwiazdy) powinno przy mojej studni być ok (tak 75% studni powinienem mieć)

choć sprawdzę experymantalnie dziś:-). Ale jak tranzyt trwa 2-3h to klatka będzie inna na początku i końcu o troszkę.

Rozumiem, że soft(muniwin?) to jakoś wyrówna, albo znajdzie sobie po prostu te same gwiazdy na każdej klatce)?

 

Jeśli dobrze policzyłem masz 1,65''/pixel. Nie za dużo? Wychodzi wszystko w miarę czy rozfocusowujesz troszkę? Ja mam 1,21''/px.
 

pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Do efemeryd wykorzystuję generator w ETD: http://var2.astro.cz/ETD/predictions.php Od kilku lat przestał być aktualizowany i brakuje m.in. egzoplanet Keplera i K2, a także wiele najnowszych obiektów, choć są dobrze dostępne amatorom. W związku z tym, za kilka miesięcy (lato 2018) opublikuję generator własnego autorstwa, który będzie zawierał dla nas wszystkie potrzebne :D

 

Czas ekspozycji dobieram tak, aby nie przesaturować głównego celu. Staram się, aby cel miał rozsądny czas ekspozycji do swoich wymagań - między 4s a 20s. Przysłona f/2.8 to tak naprawdę dramat, bo łatwo uzyskać jasne tło. Dłuższe wymagają ciemniejszego nieba i nie mam 100% pewności z prowadzeniem (co któraś klatka może akurat się poruszyć), z kolei krótsze to problem z ilością gigabajtów. Mam nawet jedną obserwację tranzytu, którą prawdopodobnie nigdy nie obrobię z powodu zbyt dużej liczby klatek (120 tysięcy po 0.1 sekundy).

 

Przy wybieraniu parametrów ekspozycji, nie trzeba robić korekty o spadek jasności, bo on jest bardzo niewielki. Może najwyżej poprawka o ekstynkcję, jeśli zaczynało się obserwację nisko nad wschodnim horyzontem, a później może przekroczyć granicę ADU. Muniwin spokojnie sobie poradzi z takimi klatkami, będzie mógł dopasować :)

 

Staram się, aby uzyskać jak najwyższy S/N przy jak najkrótszych czasach ekspozycji. W związku z tym, preferuję ustawiania ostrości najlepiej, jak tylko się da (ale ze sprawdzeniem czy nie będzie przekraczało granicy saturacji!). Ale są też tacy (głównie z AAVSO), że lepiej powinno wychodzić przy rozogniskowanych gwiazdach i dłuższych czasach ekspozycji. Prawda taka, że zależy od celu, jakim jesteśmy zainteresowani. Wszystkie publikowane przeze mnie krzywe są dopiero wstępne do pracy naukowej na temat zastosowania nowoczesnych CMOSów w fotometrii. Jeśli planujesz obserwować CCD, to tak naprawdę nie ma wyjścia - tylko dłuższe ekspozycje mają sens, a przy jasnym celu będzie trzeba rozogniskować. A co do skali, nie ma problemu :) Przyszły zestaw i tak będzie miał 0.62"/px, a wstępne testy wychodzą całkiem ładnie. Ale to dopiero zmianie EQ5 na HEQ5.

 

Zobacz tam jeszcze WASP-83 b i HAT-P-12 b, dla pewności - ETD na dzisiaj ich nie pokazuje. Może generator w podesłanym przez Ciebie linku zawiera stare dane?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. dzięki. super z tym generatorem:-)

 

WASP-83b jest na ETD. Nie ma HAT-P-12 b. Ciekawe... Ale jak ETD jest kilka lat nie updatowany to może tam nie ma?

http://astro.swarthmore.edu generuje na podstawie efemeryd 2331 znanych tranzytujących egzoplanet z exoplanets.org database.

Nie wiem jak ETD.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzegorz.Wwa napisał:

ok. dzięki. super z tym generatorem:-)

 

WASP-83b jest na ETD. Nie ma HAT-P-12 b. Ciekawe... Ale jak ETD jest kilka lat nie updatowany to może tam nie ma?

http://astro.swarthmore.edu generuje na podstawie efemeryd 2331 znanych tranzytujących egzoplanet z exoplanets.org database.

Nie wiem jak ETD.

 

WASP-83 b chyba nie pojawiło mi się z powodu nieco innej szerokości i długości geograficznej, a ja jestem już poza tą granicą. HAT-P-12 b także jest poprawnie, ale nie pojawia się z oczywistego powodu - moment minimum wypada koło 4:00, kiedy jest już zbyt jasno. Zresztą i tak, z całej tej trójki da się rozsądnie zaobserwować tylko WASP-14 b, i to częściowo. Dość kiepskie tranzyty wypadają na ten noc, a one są coraz krótsze i krótsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzegorz.Wwa napisał:

powiedz mi jeszcze używaż PinPoint, Astrometrica czy czegoś innego, żeby wiedzieć że dokładnie trafiłeś, bo to małe pola w sumie są?

 

Korzystam ze Stellarium z włączonym trybem DSS (Digital Sky Survey). Dostępne od wersji 0.15 klawiszami Alt+Ctrl+D, być może w najnowszej wersji wymaga najpierw wybrania źródła w ustawieniach, zanim skrót będzie działał. Metodą star hoppingu docieram do tych gwiazdek, porównując sobie widoki w programie oraz w obrazie kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.