Jump to content

TAU SCORPII- Al Niyat


Guest Bellatrix
 Share

Recommended Posts

Guest Bellatrix

TAU SCORPII- Al Niyat

 

image.png

 

      Niezwykła 2,8- magnitudowa gwiazda z konstelacji Skorpiona, oddalona od Ziemi o ok. 430 l.ś. Tym samym jest jedną z gorętszych gwiazd zlokalizowanych w niewielkiej odległości od Układu Słonecznego. Dla obserwatorów z terenu Polski dostępna wiosną, kiedy to gwiazdozbiór Skorpiona wznosi się na niewielką, ale wystarczająco dogodną wysokość nad horyzont. Należy do asocjacji niebieskich gorących gwiazd OB Skorpiona- Centaura. Al Niyat wykazuje temperaturę powierzchni bliską 31.000 K. Odpowiada ona typowi widmowemu B0,2V. Zaledwie niewielki ułamek procenta spośród wszystkich gwiazd ciągu głównego wykazuje tak wysoką temperaturę. Panujący w jej obszarze silny wiatr gwiazdowy przyczynia się do znacznej utraty masy, ok. 10-8 Mʘ rocznie. Ale i tak jest to blisko 100- krotnie mniej niż traci np. Zeta Puppis (Naos). Tau Scorpii silnie „świeci” w zakresie promieniowania rentgenowskiego (X). Ale interesujący jest fakt, że ta gwiazda- bardziej niż gorące obiekty wczesnych typów, przypomina późnego typu chłodne gwiazdy, u których wyrzutom koronalnym towarzyszy emisja fal X. Al. Niyat należy do ciągu głównego, a więc nie jest tak jasną gwiazdą o rozdętej otoczce (jak np. Zeta Puppis, blisko 800.000 Lʘ), ale z uwagi na znaczną masę i wczesny typ widmowy jest aż 5- krotnie jaśniejsza od Słońca. Należy również zwrócić uwagę na niezwykle niską prędkość rotacji. Gorące gwiazdy często wykazują wysoką prędkość obrotu (np. Naos: ponad 200 km/s, Regulus: powyżej 300 km/s, Tsih: 450 km/h). W przypadku Tau Scorpii jest to zaledwie 20 km/s, niewiele szybciej niż Słońce (ok. 2km/s).
Inną niezwykłą cechą Al. Niyat jest jej wyjątkowe pole magnetyczne nad powierzchnią gwiazdy. Nie jest ono wyraźnie zgrupowane i posiada złożoną strukturę. Linie sił pola magnetycznego wykazują skomplikowaną strukturę. Pole to ukierunkowuje wyrzuty masy gwiazdowej na poskręcane wąskie tory. Uwalniana materia silnie świeci w zakresie promieniowania X. Intensywność promieniowania rentgenowskiego jest w przypadku Al. Niyat znacznie wyższa niż u gwiazd o podobnych parametrach widmowych. Przyczyną jest najprawdopodobniej złożone pole magnetyczne, będące reliktem pozostałym po etapie wczesnego formowania się gwiazdy.

 

image.png

 

Wiatry gwiazdowe poruszające się w wielu różnych kierunkach podlegają zderzeniom, przez co materia w nich zawarta emituje nadzwyczaj silne promieniowanie X. Tory zaznaczone na niebiesko to „otwarte” linie sił pola magnetycznego, z których materia swobodnie opuszcza gwiazdę. Białe linie symbolizują zamknięte linii sił pola („pętle”). W przypadku tych ostatnich materia krąży. Nie jest jednak (póki co) jasne, dlaczego tau Scorpii wykazuje tak niską prędkość rotacji. U niektórych gwiazd jest to spowodowane m.inn. intensywną utratą masy. Ale utrata ta nie jest wysoka w stosunku do większości gwiazd o podobnych parametrach fizyko- chemicznych.
Promieniowanie X emitowane przez Tau Scorpii ma jeszcze jedną szczególną cechę: nie tworzy się (jak to ma miejsce u np. Zety Puppis)- w znacznej odległości od powierzchni gwiazdy, w obszarze uwalnianego przez nią gazu (wiatr gwiazdowy). Al Niyat generuje  promienie rentgenowskie już nad samą powierzchnią gwiazdy.

τ Sco wykazuje podwyższony udział zjonizowanego azotu w składzie atmosfery.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.