Skocz do zawartości

M81-82


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Materiał z tej samej nocy co M42 i oczywiście trochę mało czasu było żeby porządnie naświetlić. No cóż, będziemy czekać na następne bezksiężycowe noce i oby pogoda była łaskawa.

Refraktor Tak.1281040 , Canon 300d w ognisku lunety.

20 x 60sek. iso 800

Napęd Vixen GP-D

Zdjęcie lekko przycięte.

 

M81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda. :salu:

 

Wydaje mi sie jednak, że można jeszcze trochę wyciągnąć z tego materiału. Lekko krzywymi w górę dla małych luminacji (inaczej się przepali jądro) i 81 robi się 2xwiększa - no ale szumu trochę też wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdego materiału można jeszcze coś wyciągnąć ale ja preferuję łagodną obróbkę oddającą klimat i w miarę przypominającą to co można zobaczyć wizualnie, oczywiście znacznie większymi apreturami.

Mirek , nastepnym razem zbieramy twoje kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 102-ką efekt będzie podobny, ale skala obrazu mnejsza . Gdzieś małem linka do strony ze zdięciami 300d i Tak.102 , niestety nie mogę znaleźć .

Dobra optyka to nie wszystko. W zeszłym roku posiadałem te same klocki i zdięcia DS mi jakoś nie wychodziły. Oprócz klocków potrzeba treningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wczoraj w Poznaniu zapowiadała się bezchmurna noc, postanowiłem poprawić galaktyczki, niestety po niecałej godzinie naświetlania nadciągnęły chmury, a jak się rozpogodziło to Księżyc mocno przeszkadzał.

Poza tym w wysokich chmurach poznańskie sodówki się mocno odbijały co widać na zestakowanym materiale poniżej.

Ale dzięki długim czasom naświetlania efekt lepszy niż poprzednio.

Tym razem 10 x 240sek. iso 800 Tak. FS-128 F6.

 

M81_82.jpg

 

 

M81_82surmax.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jest tam także ślad satelity i kilka innych galaktyk duchów :Salut:

Kurde, takie ramionka to widać dopiero wizualnie przez 50 cm z Bieszczad, widać tu prawdziwą potęgę technologi cyfrowej B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach się bać jak pojedziesz w puszczę ze sprzętem. Tutaj widać jeszcze zaświetlenie. Szum wyłazi, ale jest pięknie :notworthy:

Przygladnąłem sie dokładnie temu zdjęciu. HOLMBERG IX ze swoim 14.4, który wyszedł to jeszcze pikuś. Galaktyk naliczyłem jakieś 20+. Zasięgiem Panie pojechałeś het,het... Najsłabsze już wręcz nierozróznialne od gwiazdek (widziane zerkaniem :ha:) mają 18.5 mag!!! wg HyperLedy. Tego to nawet 60-ątką z Bieszczad nie ujrzysz.

Chciałem napisać co znalazłem, ale zamknąl mi się panel w FireFoxie :angry::szczerbaty:

 

W Bieszczady, w Bieszczady, w Biesz......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w stosunkowo niedaleko Poznania takie miejsce, gdzie panują ciemności zblżone do bieszczadzkich. Niestety to ok. 120 km i musi być stuprocentowa pogoda żeby czasu nie zmarnować. Ja sobie nie przypominam kiedy ostatnio było naprawdę perfekcyjnie przez kilka dni.

Co do powyższego zdjęcia to niestety wyraźnie brakuje czerwonego, w związku z czym kusi mnie ostatnio modyfikacja 300d , jak trafię na tanie body to się chyba skuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.