Skocz do zawartości

Rozważam sprzedaż refraktora TS Individual ED 102/714


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam sprzedaż refraktora TS Individual ED 102/714 z walizką. To chyba czas na zmiany . 
W tej chwili tylko anons. Nie mam zdjęć tutaj. 

Muszę zrobić jeszcze jedno porównanie i za jakiś tydzień do dwóch będzie decyzja. Zależy od tego, czy będzie pogoda jak za tydzień wrócę do domu. Fotki też za tydzień. 

To fajny, zadbany EDek, waży niecałe 4 kg. Mój ulubiony refraktor wyjazdowy. 

Cena 2300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Właśnie widzę, że mój jest taki sam jak ten:

https://astropolis.pl/topic/63971-ts-apo-ed-102714-f7-photoline-tsred102/

Tylko mam walizkę alu :original:

 

A decyzja o sprzedaży w zasadzie zapadła. 

 

EDIT Coś mi się przypomniało - on ma wyciąg fabryczny 3" TS.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu wróciłem do domu. A po powrocie trzeba było zająć się innymi sprawami. Jak już je ogarnąłem, to zajrzałem do kuferka z tubą okazało się, że trochę jednak nałgałem. Nieświadomie, za co bardzo przepraszam.


Otóż miałem dwa różne egzemplarze tego teleskopu. Nie w tym samym czasie. Po prostu pierwszą tubę sprzedałem bo potrzebne były pieniądze na coś innego, później bardzo tego żałowałem.
Ta tuba była z oryginalnym 3 calowym wyciągiem.

Później kupiłem inny egzemplarz tego sprzętu. Ta tuba ma wymieniony wyciąg na GSO. Oryginalny wyciąg nie ostrzył z nasadką bino bez barlowa. A z wyciągiem GSO ostrzy. 
Do takich informacji dogrzebałem się w swoich notatkach, otrzymałem je od sprzedającego. 
 
Jeszcze uwagi. Tą drugą tubę kupiłem po testowaniu kilku innych teleskopów. Miałem kilka EDków i kilka achromatów. Żaden z nich nie spełnił moich oczekiwań. Albo był za ciężki (achromaty), albo zbierał za mało światła ze względu na wielkość soczewki i obrazy były nie takie jakbym chciał. Te tuby pojawiają się na giełdzie rzadko, więc gdy taka tuba się pojawiła, natychmiast ją kupiłem. 

To w zasadzie cała historia. 
Wystawiam ją na giełdzie, bo kupiłem APO. Nieco mniejsze, do szerokich pól. 
  
Obiecane fotki.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem kilka pytań, spróbuję tu odpowiedzieć.

Kupiłem TS ED APO 100/600 F6 na Fpl53. 
To taki trochę lepszy EDek, doublet APO. 

Długo szukałem wśród refraktorów odpowiedniego sprzętu dla siebie. 

Początkowo miałem SW 150/750, staruszek. Super pod ciemniejsze niebo do szerszych pól, małych i średnich powiększeń. Wiosenne galaktyczki, pola gwiezdne itp. 
Do tego typu refraktora wracałem trzy razy. 
Bresser Messier 150/760 Petzwal okazał się za ciężki. 

Miałem ED 80. To bardzo lekka tubka ale to tylko 80mm apertura. Był TS Photoline Triplet APO 115/800. Po moim wypadku okazał się za długi i trochę za ciężki. 

Gdzieś w międzyczasie był TS Individual ED 102/714. I ten był moim faworytem długo. 

To nie jest jakieś super szkło. Jest znacznie lepszy od ED 80 i pewnie słabszy pod względem aberracji od ED 100.
Jowisz ma lekką aberację. Ale ja używałem go głównie do DSów w szerszym polu. Tu się sprawdza. Tuba jest lekka a to dla mnie najważniejsze.

Jeszcze jedno - różnica długości ogniskowej w stosunku do ED 100 jest znacząca. 
Wieszałem tą tubę na statywie foto. 
Dawało jakoś radę. Dłuższe i cięższe APO 115/800 już nie dawało rady - za duże drgania.

Obecnie wybrałem dla siebie jeszcze inny sprzęt. Bo lubię światłosilne teleskopy :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ura napisał:

Aż ciekaw jestem co sobie tym razem wybrałeś :)

sprzęcik fajny bo mobilny.

Wybrałem podobnie mobilny sprzęt, może nawet trochę bardziej. Mianowicie TS ED APO 100/600 na Fpl53. To taki trochę lepszy EDek, doublet APO. Niewiele patrzyłem, pod słabym niebem, ale... Mam SkyTee, z jednej strony SCT8, z drugiej TS I tylko ciemnego nieba oraz wolnego czasu potrzeba :flirt:. Wtedy powiem więcej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.