Skocz do zawartości

Clip filter Nikon D5100/D7000


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Cześć wszystkim,

 

Chciałbym wszystkim wynagrodzić nieodpisane wiadomości, brak kontaktu z mojej strony i załączam dwa projekty clipów do Nikona mojego pomysłu.

Niestety chroniczny brak czasu skutecznie nie pozwala mi na zaglądanie na forum, a nie chciałbym, żebyście porzucili system Nikona przez moje zaniedbanie ;)

 

Jedynie co, to fajnie byłoby, gdyby oferty wydruków znów nie wylądowały na Allegro czy OLXie. Dzielę się projektem, aby więcej osób mogło korzystać z filtrów w swoim body, a nie robiło na nich kasę :)

 

Parę uwag co do stosowania takiego clipa:

 

- clip projektowany i używany był stricte pod Nikona D5100. Będzie pasować do większości Nikonów APS-C, ale zaprojektowałem go w taki sposób, aby szczelnie wypełniał body. Aby używać go z innymi lustrzankami Nikona mogą być potrzebne modyfikacje pilniczkiem czy papierem ściernym;

- szkło filtrów 1.25 cala u różnych firm delikatnie się różni. Dodatkowo, każda drukarka może delikatnie rozjeżdżać drukowane wymiary. Projekt był wykonany pod szkła Optolonga i moją drukarkę, a filtry wchodziły "na wcisk", szczelnie wypełniając wydruk;

- większość filamentów tłumi, ale jednak przepuszcza część podczerwieni, dlatego większość clipów dostępnych na rynku jest wykonana z metalu. Nie zauważyłem spadków jakości przy użyciu tego rozwiązania, ale wolę nadmienić, bo może się okazać, że przy bardzo wąskich filtrach ta podczerwień może zacząć przeszkadzać. Wtedy można byłoby pomyśleć nad pokryciem wydruku jakimś lakierem zawierającym drobinki metalu;

- promienie wpadające na krawędź szkła gołego filtru powodują nieprzyjemną komę na gwiazdach. Nowe wersje clipa zawierają maleńki pierścień, który tę krawędź przykrywa. Po wydruku warto przyjrzeć się tej krawędzi, szczególnie miejscu, gdzie dysza rozpoczynała wydruk i wygładzić to miejsce pilniczkiem lub papierem ściernym, aby uniknąć dyfrakcji światła na ostrej krawędzi;

- filtr 1.25 cala jest mniejszy niż sensor APS-C stąd użycie takiego rozwiązania zawsze wprowadzi winietę. Prawidłowo wykonane flaty poradzą sobie z nią, czego dowodem mogą być moje prace na forum;

- w komorze body jest bardzo ciasno, może się zdarzyć, że lustro będzie obcierać o filtr, ponieważ różni producenci stosują różne grubości filtrów, z drugiej strony, clip może uniemożliwić ostrzenie bardzo szerokimi obiektywami, ponieważ ich soczewka mocno cofa się do wnętrza body;

- clip wchodzi w body na wcisk, aczkolwiek warto go delikatnie przytrzymać na wcięciu body przy użyciu gumy typu Blutack. Dzięki tej gumie można również rozwiązać problem obcierania lustra poprzez odpowiednie odsunięcie clipu od lustra.

 

Mam nadzieję, że uda Wam się wykonać z tym clipem dużo ciekawych projektów :)

 

Pozdrawiam,

Michał

 

image.png.1d63ba555701c02e63adae4b9a47dad5.png

 

image.png.7291a89c40e3d0ac0d218ac146c7f99b.png

 

clip_filter_v6_nikon_D5100_2021-08-03.stl clip_filter_v5_nikon_D5100_2020-07-16.stl

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.