Skocz do zawartości

Lorneta 25X100


Flowenol

Rekomendowane odpowiedzi

od piątku nie było nocy bez chmury nawet na chwilę

 

Normalka... :lol: I tak będziesz miał teraz przez najbliższy czas :wink:

 

Jedno jest pewne - posłucham Mitka i całej Reszty - porządny statyw za jakiś czas znowu ogołoci mój portfel

 

Ech... To hobby to worek bez dna :D Goliat będzie tutaj rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem, choć - jak na moje oko - jest stanowczo za drogi. Gdybyś mógł sobie załatwić jakiś teodolit Zeissa we własnym zakresie, to skonstuowanie samego wyciągu i mocowania pod bino nie jest już skomplikowane (doskonałe są widełki, o których Janusz wspominał w jednym z wątków w tym dziale: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...er=asc&start=5).

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak jak obiecałem przedstawiam kilka wrażeń z moich obserwacjimoim nowym nabytkiem. Od otrzymania lornety miałem dwa dni (w tym jeden z dużymi chmurami, drugi z lekkimi), pozostałe gdy było dość ładne niebo przebywałem w domu z różnymi kremami na twarzy leczącymi poparzenia (wyglądało to mniej więcej tak :ph34r: ), przez co potem i obserwacje były krótkie bo z taką młodą skórką jak po porządnym pilingu trudno na zimnie wytrzymać :angry: . Na szczęście wszystko już dobrze i obędzie się bez blizn.

No a teraz trochę o wrażeniach:

0. Wykonanie i design fajny, ale o tym dość napisano no i te zdjecia Janusza, w którymś z wątków :D same mówią za siebie.

1. Księżyc ślicznie biały, z naprawdę lekką otoczką koloru żółtozielonego na krawędzi tarczy, fiolet widoczny przy terminatorze. A odnośnie jakie wrażenie on (Księżyc) robi niech świadczą słowa mojej połówki pomarańczy (czyt. żony), która kiedyś na widok Saturna powiedziała fii takie to małe (ech te kobitki :szczerbaty: ): "No warto było Ci dać (trooochę kasy) na te bino-okulary";

2. M42 - po widoczkach z U150/2800 trudno ocenić negatywnie (odnoszę się tu do wypowiedzi Krzyśka T.), ale jeśli wziąść M42+NGC1981 to dla mnie po prostu :icon_eek:

3. M36 i M38 - pokazują mrowie gwiazdek, ale M37 pokazała mi się w postaci lekiej migiełki :( , ale też migneła bardzo szybko pomiędzy chmurkami;

4. M31 i M33 - to wyraźne mgiełki z dobrze zarysowanymi kształtami, w przypadku M33 mogę się lekko sugerować bo akurat przed wyjściem oglądałem jej zdjęcia;

5. M45 i M44- IMHO to poprostu gromadki stworzone dla takich lornetek;

6. Oczywiście na "odstrzał" poszła kometka M/Q2 z bardzo pozytywnym wrażeniem, aczkolwiek nie jest to napewno Hale-Bopp;

7. M103 - przy tych warunkach co miałem pokazała łańcuszek najjaśniejszych gwiazd ale za to jaki śliczny.

8. Saturn - pierścionki oddzielone plus Tytan;

9. Jowisz widoczne księżyce galileuszowe, ale na tarczy nic nie widziałem, bo przy moich pseudo rozwiązaniach statywowych strasznie trzęsło.

10. I na koniec to co mnie najbardziej powaliło, to zestaw podwójny: NGC869 i NGC884 w Perseuszu, dla mnie widok przepiękny i mógłbym się wpatrywać godzinami, krótko mówiąc :notworthy:

Podsumowując: uważam, że Sutter to bardzo udany sprzęt, wart swojej ceny i przy tej lornecie, na pewno nie będę się nudził przez baaardzo długi czas :helo: BTW przy posiadanym niebie na okoliczność obserwacji zasięg gwiazdowy oceniam na ok.9,5m (ostrzegam, że w ocenianiu jasności jeszcze nie nabrałem doświadczenia). No i to na co nie można nic poradzić :oco: i jest na 1000% pewne - tak jak pisaliście No comprommises :mr.green: - szykuję kasę na porządny statyw.

Czy ktoś może mi powiedzieć jaki wpływ na obserwację lornetkami ma astygmatyzm (taka wada wzroku). Przy możliwości ustawienie osobno obu okularów lornety nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków, ale może wada niewielka (-1.5). W takim razie co dalej?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.