Jump to content

Trzęsienie ziemi a prędkość obrotowa


Pawlik
 Share

Recommended Posts

Zmiana rozkładu masy powoduje zmianę momentu bezwładności a więc z zasady zachowania momentu pędu będzie wynikać zmiana szybkości rotacji.

 

Czyli w jakimś sensie można tą sytyacje porównać do człowieka kręcącego sie wokól własnej osi z rozłożonymi rękoma, gdy je przybliży do ciała jest prędkość obrotowa wzrasta :roll:

Link to comment
Share on other sites

Da, toczno! :salu: Zwłaszcza jeśli dzierży HANTLE (odniesienie do astronomii! :mrgreen: ). Bez hantli efekt jest mniej zauważalny bo moment bezwładności zmiejszy się nieznacznie.

Link to comment
Share on other sites

zdjęciu widać moment poprzedzający zalanie lądu  wydaje mi się że woda się na nim cofa.

 

Tak to jest że przed atakiem tsunami woda cofa sie z plaży w głąb morza i cały ten "ubytek" wody tworzy fale.

 

Z drugiej strony w historii Ziemi zdarzyło sie wiele podobnych trzęsien ziemi i zapewne zmiany w prędkości obrotowej już następowały. Ciekawe o ile na przestrzeni np. 10 milionów lat długośc dnia zmieniła sie :roll:

Link to comment
Share on other sites

Co do tej predkosci...nie zapominajmy o jednym ze w tym miejscu bylo kilkadziesiat trzesien przez kilkadziesiat godzin.

Ok fale tsunami wywolaly te najwieksze ale te mniejsze ktore mialy ok 5stopni bylo najwiecej i one mogly sporo "poprzesuwac".

Wiecej szczegolow na :

http://www.emsc-csem.org/cgi-bin/ALERT_rec..._earthquakes.sh

oraz

http://www.emsc-csem.org/cgi-bin/QDM_all.sh?1

 

Z drugiej strony w historii Ziemi zdarzyło sie wiele podobnych trzęsien ziemi i zapewne zmiany w prędkości obrotowej już następowały. Ciekawe o ile na przestrzeni np. 10 milionów lat długośc dnia zmieniła sie

 

Mysle ze Ziemia jest tak dynamiczna planeta ze takie wahania obrotow mogly byc na + i na - wydaje sie mi tez ze obecnie byla tendencja wypietrzania sie roznych masywow gorskich (skandynawia etc) co powodowalo raczej wydluzenie tego czasu.

Link to comment
Share on other sites

Zmiany długości doby nie są niczym niezwykłym. Od dawna są one monitorowane. Nieregularne wahania są spowodowane głównie przesunięciami płyt tektonicznych, tak jak w przypadku ostatniego trzęsienia. Są też wahania dość regularne spowodowane sezonowym przybywaniem i topnieniem lodowców polarnych. Pewne bardzo niewielkie regularne zmiany wydają się być skutkiem zrzucania liści przez drzewa na półkuli północnej w czasie jesieni. Nawet takie niuanse można zmierzyć :shock: Poza tym wszystkim długość doby stale się wydłuża na skutek hamowania pływowego. Zdaje się, że w czasach dinozaurów dzień był o parę godzin krótszy.

 

Co do tych zdjęć przedstawaiających plaże na Sri Lance w czasie ataku tsunami, ciężko mi na to patrzeć, bo byłem w tym mieście. W ogóle zjechałem prawie całe wybrzeże, piękne jak na obrazku. Jak widać na zdjęciu wszystko jest mocno zurbanizowane, w ogóle całe zachodnie i południowqe wybrzeże to jest jedna wielka miejscowość długa na 200km. Plaże zawsze są tam pełne dzieci, które albo się kąpią, albo szukają czegoś w wodzie, albo gonią za krabami, jak to dzieci. Na pewno jak woda się cofnęła ciekawskie dzieciaki rzuciły się zbadać nowe terytorium. Jak to się skończyło wszyscy wiemy :Cry:

Link to comment
Share on other sites

Ale jakby ludzie byli poinformowani co oznacza nagle cofanie sie morza... moze pewna czesc moglaby byc uratowana...

 

To na pewno. Niestety ludzie najczęściej mają znikomą wiedzę o zjawiskach przyrodniczych. Przed uderzeniem tsunami w Tajlandii, gdy morze zaczęło się cofać wielu zachodnich turystów zamiast sp...ć rzuciło się zbierać odsłonięte rafy koralowe :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ponoć wszystkie zwierzątka pospierniczały w śiną dal, tylko głupi człowiek został i stał jak wryty :roll: przecież sporo osób musiało widzieć "armagedon", tam przed wielka falą po inpakcie doszło najpierw do cofnięcia się morza.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to sie nad niczym nie rozczulam. Moze i jestem jakis nie ten ale, podsumowujac wypowiedzi, wina wylacznie ludzi. Ma swiat nauczke - fakt ze straszna. Tylko szkoda ze media i wladze nie wyciagaja z tego wnioskow :roll:

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego się dziwicie?

Czy każdy ogląda DISCOVERY pasjami?

W moim domu tylko ja. Z 5 osób pod jednym dachem ja jeden mam pojęcie o tym że jest cofka przed tsunami... W pracy jest parę osób - myślę że na 10 jedna się orientuje w tej sprawie i to jest jedna na całą rodzinę...

Gdybyśmy wszyscy pojechali na wakacje w rejon katastrofy - no cóż... może byśmy uciekali - ja z rodziną. A jak bym akurat polazł do sklepu czy na karty... to byśmy potonęli, dzieci by polazły do morza zbierać korale n a odkrytym dnie....

Tsunami na dużą skalę jest dość rzadkim zjawiskiem i zasady zachowania nie są powszechnie znane. W dodatku tam bardzo wielu turystów było z obszarów NIE ZAGROŻONYCH więc tym bardziej stosownych wiadomości o zagrożeniu ieć nie mogli!

Gdyby w rejonach zagrożonych sejsmicznie była prowadzona wielka akcja instruktażowa co robić w przypadku trzęsienia ziemi - turystyka tam by umarła.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.