Skocz do zawartości

Zeta Geminorum


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Tuż po godzinie 22-giej nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Bliźniąt,odnajdziemy bardzo jasną gwiazdę zmienną Zeta Geminorum (Mekbuda). To gwiazda zmienna pulsująca,jest żółtym nadolbrzymem która jasność wynosi 3000 razy i siedem razy masywniejsza  więcej niż nasze Słońce! Zeta Gem należy do gwiazd typu Delta Cephei,czyli mamy do czynienia z jasną cefeidą którą można zaobserwować spokojnie gołym okiem nie używając teleskopu ani lornetki,ponieważ jej wahania jasności wynoszą wizualnie w przedziale od 3.6 do 4.2 mag,a jej okres wynosi w ciągu 10 dni. Gwiazda jest oddalona 1380 lat świetlnych od Słońca.

 

Podczas pulsacji gwiazdy i temperatury jej typ widmowy zmienia się od F do G,a jej temperatura wynosi 5300 - 5800 kelvinów. Gwiazda zmienna została odkryta przez Niemieckiego astronoma Julius Schmidt w 1825 roku,ale zmienność już podejrzewano w 1790 roku. Mała amplituda zmian jasności i symetryczna krzywa jasności z M-m = 0.50 bardziej pasuje do typu DCEPS, co sugeruje też GCVS. Gdy skierujesz swój wzrok na gwiazdozbiór Bliźniąt,przy okazji obserwuj gwiazdę zmienną Zeta Gem i oceń jej jasność zanotuj potem wyślij je do Polskiej bazy SOGZ-PTMA :D

Zeta Gem krzywa.png

ZETA GEM.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według katalogu VSX,dla Zeta Gem maksimum jasności wypada około 32 godziny wcześniej niż obliczone eferemydami z katalogu GCVS. Czyli ta gwiazda zmienna skraca swój okres. Sprawdziłem,że nie które moje obserwacje gwiazd zmiennych eferemydy z katalogu VSX maksima wypadają aktualnie patrząc na krzywą fazową z obliczenia VSX,maksimum wypadła dokładnie względem Zero :D

 

Katalog GCVS:

Ti 2458431.3097 - Mo 2443805.927

14625,3827/10.15073 = 1440,8207

2443805.927 + 1441*10.15073 = 2458433,12893 (10 - 11 - 2018 15.05 UT)


Katalog VSX:

Ti 2458431.3097 - Mo 2449134.561

9296,7487/10.149806 = 915,9533

2449134.561 + 916*10.149806 = 2458431.783296 (9 - 11 - 2018 6.47 UT)

Zeta Gem Krzywa VSX.png

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spora ilość gwiazd referencyjnych w pobliżu i sama zmienna jest jasna. Chyba się skuszę i będzie to moja pierwsza gwiazda zmienna, której określę jasność. Swoją drogą o co chodzi z tymi fazami (chodzi mi o oś X na wykresach) i dlaczego jest to takie "ciekawe", że maksymalna jasność wypadła akurat dla fazy równej 0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chemafiz napisał:

Swoją drogą o co chodzi z tymi fazami (chodzi mi o oś X na wykresach) i dlaczego jest to takie "ciekawe", że maksymalna jasność wypadła akurat dla fazy równej 0?

P = 10.15073 dnia okresu. Faza od 0.00 do 1.00 okres wynosi 10 dni. Faza 0.50 to jasność w minimum gwiazdy gdzieś okresu 5-6 dni. 

 

Tak faza 0 bazowy startowy czyli maksimum dla danej gwiazdy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
4 minuty temu, dja.obserwator napisał:

Hej,obserwowałeś już Zeta Gem? Jakie wrażenie wyszło ci :D

Niestety jak na razie się za nią nie zabrałem jakoś :hmm:. ALE bliźnięta już coraz wyżej na nieboskłonie i u mnie z miejscówki coraz lepiej widoczne, więc wręcz muszę zrobić wykres jej zmian blasku, bo sam jestem ciekawy jak to wyjdzie. Lecz próbowałem testowo określać jasności innych zmiennych i powiem szczerze, że nie jest to takie łatwe jak mi się na pierwszy rzut oka wydawało, jednak "trening czyni mistrza" i tego się trzymam :lol: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Już czas na obserwacje jasnej cefeidy Zeta Gem,a obserwacje wystarczą obserwować gołym okiem,najlepiej pod wiejskim niebem :D W okresie 10 dni,jej blask zmienia się w przedziale +3.60 - +4.20 mag. Jej amplituda jest mała zaledwie wynosi 0.50 czyli podobno do typu DCEPS. Mapka Stellarium.

 

Zeta Gem mapa.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.