Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

musisz sie zastanowić czy naprawde potrzebne ci jest takie powiększenie. NIe ma sensu powększać obiektu do granic możliwości sprzętu, poniewaz wtedy wpływ fluktuacji ziemskiej atmosfery, drgania podłoża i prowadzenie powoduje "pływanie" obrazu. Obiekty powinniśmy golądac w takim powiększenu przy którym już widzimy interesujące nas szczegóły a obraz jest w miare jasny. Bo jak wiemy w teleskopie najważniejsza jest ilość światła a nie powiększenie, a wraz ze wzrostem powiekszenia obraz cimnieje (tym bardziej soczekwka barlowa jesli powiększa 2x to siatło maleje dwukrotnie) poco nam duże powiększenie skoro obraz będzie ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o to obliczenie :rolleyes: Chodzilo mi o obliczenie użytecznego powiększenia, a raczej maksymalnego ;)

 

Bardzo pomocna uwaga damianie, dzieki bardzo :) Zatem w najblizszych dnia bede korzystal z 2 okularow ktore posiadam. Jeszcze jakbym mogl sie dowiedziec czego moglbym poszukac na naszym niebie przez najblizsze noce poza lysym :) Bo mapke nieba mam tylko co teraz jest dostepne na niebie oto jest pytanie :rolleyes:

Edytowane przez Dr.Filip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trochę szczęścia :D Ja też próbowałam na tym forum zadać takie pytania, ale nie uzyskałam tak konkretnych odpowiedzi :unsure: Proponuję poczytanie testów okularów, gdzieś tu na forum są linki :Boink: (może ktoś ma pod ręką?) Po przeczytaniu testów, wielu wątków i konsultacji z Astrokrakiem zdecydowałam się na okulary Plossla 6 i 32 mm. Proponuję poczytać wątki o Celestronie 114, bo dadzą Ci one więcej wiedzy niż oczekiwanie na posty. Mam wrażenie, ze też byśmy się zmęczyli odpowiadając codziennie na te same pytania. Co kupić ....

Życzę miłej lektury i pozdro :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestrony nie są głównym tematem na tym forum, niestety :blink: Do astrofoto Panowie wolą lepszy sprzęt, ale i ja po kilku obserwacjach stwierdziłam, że standardowy 114 jest dobrym sprzętem dla początkujących. Nie jest drogi to jego duża zaleta, ale zobaczysz to co chcesz (po doinwestowaiu w lepsze okularki nawet więce). Jak już na poważnie rozpoczniesz zabawę z gwiazdami to możesz zastanowić się nad czymś profesjonalniejszym ( no........ co za tym idzie droższym :angry: ). Moim zdaniem na początek wystarczy.

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe no to mam szczescie jednym slowem... ;) Nie ma to jak dobre poczatki.

 

Dzieki oczywiscie Oskarze za wszystkie rady :) Jednak teraz bardzo chcialbym sie dowiedziec co jest widoczne teraz przy tak jasnym ksiezycu... :) i tych okularach ktore posiadam.

Zainstaluj sobie jakiś program planetarium i wszystko bedziesz wiedział.

Np: Skymap, Cartes du ciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow jest tum użyteczniejszy im wcześniej (pod względem zakupu kolejnych okularów) go nabędziesz.

Weźmy pod uwagę soczewkę Barlowa 2x.

Z dwoma okularami: 30 mm i 10 mm zastosowanie tej soczewki podwoi liczbę uzyskiwanych powiększeń, bo dojdzie wirtualne 15 mm i 5 mm.

Masz okulary 20 mm i 10 mm. Barlow z 20 mm nic nie da, bo wyjdzie efektywne 10mm. Tak więc zakup okularu 5 mm wydaje się sensowny. Tylko że okular Plossla o ogniskowej 5mm ma ER poniżej 4 mm, a to już jest przyklejanie soczewki okularowej do gałki ocznej. Jeśli jesteś okularnikiem - jak ja - to i okulary trzeba ściągać precz. Tymczasem Barlow + Plossl 10 mm da ER = 7-8 mm co o wiele bardziej jest wygodne w obserwacjach. Zakładam że okulary które masz są Plosslami. Bo jeśli to Kellnery to może warto kupić 30 mm Plossla (szerokie pole do DS, z Barlowem zaś da 15 mm)?

Jeśli masz soczewkę Barlowa - w zakupach okularów uwzględniasz też tę soczewkę, a więc pomijasz takie ogniskowe które są dwa razy mniejsze od ognisklowych już posiadanych okularów.

 

5-mm okular będzie planetarny, może okular ED uda się tanio trafić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tez ściągnęłam programik wskazany powyżej ze wszystkimi dodatkami żeby się trochę pobawić. No i po około godzinie miałam problem z kompem. Czy ktoś też ma takie doświadczenia:

- zrzucanie pamięci fizycznej na dysk

- blokowanie totalne antywirów - auto protect wyłączony, a w połowie skanowania systemu, jak wyżej (tzn. zrzucanie pamięci :blink: )

- oczywiście brak dostępu do internetu :unsure:

Czy może to być wina tej aplikacji :angry: , czy może przy okazji ściągnęłam jakiegoś robala :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te osiem łożysk to w kazdym potrzebnym miejscu je masz ! To tak jak GM8 czy jakos tak?

 

To proste:

- oś RA i oś DE po dwa większe łożyska,

- obie osie ślimaków po dwa malutkie łożyska...

i to już OSIEM.

 

Lepsze od GM-8, bo kolega Sky-Luxowiec jest ze zmian bardzo zadowolony a nabywca GM-8: ADAMO jest z GM-8 bardzo niezadowolony, ale łożysk w Losmandy jeszcze nie tuningował!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pamelka co do twoich okularów to ten Celestron 20mm jest naprawdę bardzo dobrej jakości (pilnuj go bo za lepszy bedziesz musiała dać conajmniej z 5x wiecej). Co do tego 10mm to jest to dobry okular i do teleskopów o średnicy lustra do 200mm spokojnie wystarcza. Do planet rozważ zakup jakiegoś okularu ortoskopowego, ogniskową okularu dobierz przy pomocy kolegów.

 

Zalecam aby zakupy okularów rozpocząć dopiero po około 2-3 miesiącach użytkowania teleskopu. Najlepiej po dobrym zaznajomieniu się ze swoim sprzętem odwiedzić jakiś astrozlot lub spotkać się kilka razy na nocnych obserwacjach z innymi astrozapaleńcami. Wtedy potestujesz sprzęt i zobaczysz czy warto wywalać 500zł na lantany, itd.

 

pozdrawiam

Mariusz

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bistii

udało Ci sie wyregulować szukacz tylko tymi dwoma pokrętłami?

U mnie cały czas był za wysoko  :unsure: ala podłożyłam pod montaż kawałek tekturki i jest ok  :D

Niebardzo rozumię co Ci dała tekturka pod montazem :huh: Ja niemiałem zadnego problemu z ustawieniem szukacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shit, link mi nie działa  :angry: Nazywa sie Astropc? Bo na mule tez nie ma.

Przed chwilą sprawdzałem link - działa. Spróbuj jeszcze raz.

Program nazywa się Cartes du Ciel wersja 2.75 najlepiej ściągnąć w pakiecie około 15Mb. Potem wystarczy dociągnąć odpowiednie dodatki (w pakiecie powinien być język polski, jeżeli nie ma należy z powyższej strony dociągnąć polską lokalizację).

 

Pamelka napisała

Wczoraj tez ściągnęłam programik wskazany powyżej ze wszystkimi dodatkami żeby się trochę pobawić. No i po około godzinie miałam problem z kompem.

Może problem polega na którymś z dodatków, ja używam podstawowego pakietu + dodatkowo katalog gwiazd do 12mag + orbity komet i planetoid i działa bez problemu. Do obsługi wszystkich dodatków (zdjęcia obiektów głębokiego nieba, pozycji 19 milionów gwiazdy do 15mag itp.) potrzeba mocnej maszyny i dużo pamięci.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problem polega na którymś z dodatków, ja używam podstawowego pakietu + dodatkowo katalog gwiazd do 12mag + orbity komet i planetoid i działa bez problemu. Do obsługi wszystkich dodatków (zdjęcia obiektów głębokiego nieba, pozycji 19 milionów gwiazdy do 15mag itp.) potrzeba mocnej maszyny i dużo pamięci.

Nie jest aż tak źle. Używam z katalogiem GSC do 15 mag, pełnym PGC i w ogóle ze wszystkim co tylko się da plus parę tysięcy zdjęć z Przęglądu Palomarskiego. To wszystko na laptopie 700 MHz, 300 mega RAMu i nigdy nie było żadnych problemów. Hula aż miło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.