Skocz do zawartości

Soczewka - budowa dzialka


mavvverick

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie: gdzie kupic soczewke do refraktora w niezlym stanie (najlepiej b. dobrym i zeby byla nowa ;) ) achromatyczna, z ogniskowa wieksza niz 500mm i srednica ok 80mm i wyzej <_<

 

szukalem na allegro, ale nic konnkretnego nie znalazlem, na teleskopach tez nic... moze znacie jakis adresy ?

 

mialem kiedys scopa bresser'a - pluto/s i od tamtej pory nie interesuje sie astro - nie uzyskiwalem dobrych obrazow planet, a teraz chcialbym zmontowac cos w miare taniego zeby nadawalo sie do obserwacji planet, ksiezyca itp ... (przerwa cassiniego, pasy na jowiszu, ksiezyc "jak na dloni" - chyba refraktor ok. 100mm podola) i bynajmniej NIE POLECAJCIE LORNETKI B) Mysle o jakims prostym refraktorze wlasnej konstrukcji - od tuby, przez wyciag po montaz niemiecki - troche trybow i rurek sie plącze w garazu :D - nic co mialoby kosztowac full kasy itp... bo jej nie mam i chce all co mozliwe wykonac sam.

 

pozdro 4 all

Edytowane przez mavvverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to niezupełnie na temat ale... skoro ma być o tanich i dobrych obiektywach...

W MediaMarkecie widziałem zoom Sigma APO 70-300 mm, f:4-5.6 do EOS-a, miał jakąś atrakcyjną cenę, poniżej tysiąca. Co jest warte takie apo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i jeszcze jedno - miszczu HAMAL - jak dziala ten system w twoim montazu ? - chodzi mi o to duze kolo napedzane przez slimaka - sprawdza sie ? duze ma bledy ? bo wyglada to dosyc solidnie  B)

 

 

Za dokładność bardziej odpowiadaja tu łozyska aby wszytsko równo i lekko szło a co do dokladności ? :rolleyes:

Ja napędów używam tylko do wizual ale nawet przy powiększeniach 500x planet można je bardzo delikatnie i precyzyjnie ustawiać w okularku, pomijam tu wiatr.

Generalnie te gwintowane prety to nie jest szczyt techniki jeśli chodzi o jakość wykończenia ale sprawiają się przyzwoicie.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz w achromatach też nie wygląda podobno Ciekawie.

 

kup mi APO to bede full wypas happy na maxa :D najlepiej na jakims vixenie, jakiegos skromnego takahashi 150mm :DB):szczerbaty: - chyba tak sie to pisze :unsure:

 

nie no ale na serio jakas luneta, wlasnej konstrukcji bo mnie znowu "ciagnie do nieba", a kasy na cos typu bresser nie mam zamiaru wydawac zeby znowu stracic 500zeta ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Janusz miał achromaty 127/1000 i 152/1200 w oprawach.

Ja kupiłem 127mm achromat i będzie z tego super działo i relacja z budowy

 

tylko ile to kosztuje - bo takie cos by mi pasowalo :D do tego zmontowac jakisz sztywny EQ i silnik zrobic i jazda planetki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.