Skocz do zawartości

rada dla początkującego


paulo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!! :] Ostatnio kiedy się przeprowadziłem bardzo zaczęło mnie "kręcić" niebo. Po jakimś czasie kiedy miałem odłożonych trochę pieniędzy pomyślałem o kupnie teleskopu, bo mam do tego warunki. Uzbierało się około 3500 zł i teraz chciałbym mądrze je wydać. Niestety jestem w tym zuuupełnie zielony i nie rozumiem parametrów poszególnych modeli :/ I tu zwracam się do Was. Interesowało by mnie szczególnie fotografowanie. Jaki teleskop byłby odpowiedni i co trzeba by było do niego dokupić? Chciałbym także aby posłużył mi dłuższy czas, więc mimo tego, że jestem początkujący byłbym zadowolony z profesjonalnego sprzętu ;) Wiem, że nie ma teleskopów uniwersalnych i mimo mojego skromnego budżetu nie mogę sobie pozwolić, ale prosiłbym Was o dobrą i przekonywującą radę :]

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na Forum! :D Masz już jakis aparat czy także planujesz dopiero zakup? Gdybym dysponował taką kwotą i do tego miał ciemne niebo nad głową (domyślam się że masz skoro po przeprowadzce Ci się spodobało) kupiłbym po pierwsze solidny montaż na statywie równie solidnym (np.teodolitowym) tylko niestety na więcej by chyba nic nie zostało :( więc zbierałbym dalej fundusze na przynajmniej coś takiego Celestron ED Ale to tylko moja niezbyt fachowa opinia, dlatego z ciekawościa także poczekam na wypowiedzi bardziej doświadczonych forumowiczów. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam możesz Paulo to skonkretyzuj o jakie fotografowanie Ci chodzi czy:

 

Księżyc, planety, gwiazdy podwójne bo do tego potrzebna jest perfekcyjna, bezaberracyjna optyka i długa ogniskowa czy mgławice, galaktyki, komety czyli obiekty rozciągłe bo do tego potrzebna jest jasna optyka z dużym polem widzenia o omiarkowanej skali ogniska :Salut:

 

W obu przypadkach potrzebny jest solidny montaż z napędem a szczególnie przy astrofoto mgławicowym.

 

Dobrze koledzy radzą, najpierw pomyśl o dobrym montażu a potem co na nim powiesisz to jest sprawa zupełnie wtórna a dobry i sztywny montaż to podstawa do astrofoto B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :] Nic narazie nie mam i dopiero planuję zakup sprzętu. Co do fotografowania to bardziej interesują mnie mgławice, galaktyki, komety itp. :] a co do montażu to też bym prosił o coś ciekawego. Po prostu prosiłbym o konktretny sprzęt, który można dostać do 3500 zł. Ewentualnie cośtam bym z czasem dokupił jakbym jeszcze kasy nazbierał ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem poczytałem ;) a jakbyście mieli napisać listę dobrego sprzętu, który miałby Wam posłużyć duższy okres, do mgławic, galaktyk i komet, do 3500zł, do którego z czasem będą dokupowane części pod astrofoto to co byście wybrali? tak dosłownie wszystko od myślników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja bym się na razie wstrzymał z tą astrofotografią. Poznaj najpierw dobrze niebo, poobserwuj przez parę mięsięcy, a później zadecyduj co dalej. Ponadto z astrofotografią związane są spore koszta - oprócz samego porządnego montażu, który spokojnie kosztowałby tyle ile masz na cały teleskop, dochodzi jeszcze jakiś sprzęt światłoczuły. O ile opcja analogowa jest jeszcze cenowo "do przełknięcia" to gorzej jest z wersją cyfrową. Najtaniej (ale i dosyć trudno) byłoby kupić gdzieś Vestę albo TouchCama. Lustrzanka cyfrowa czy profesjonalna kamerka to znów równowartość twoich oszczędności.

 

Jednym słowem: z takim budżetem kupiłbym jakiegoś 6-calowego Newtona lub 4-5 calową soczewę na w miarę porządnym montażu, a gdy już cię wciągnie, inwestował w astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ponad miesiąc temu kupiłem w firmie Astrokrak teleskop Soligor MT-800 o srednicy zwierciadła 200 mm. Mimo, że nie mam porównania z innym sprzętem (jestem baaardzo poczatkujacym astromaniakiem:)) to bardzo jestem z niego zadowolony. Moje pierwsze wrazenia są jak najlepsze. Ma parametry, które za tę cenę pozwalają juz na myslenie o astrofoto (na Astro-forum rzuciłem kilka moich zdjęć zrobionych na tym sprzęcie z zastosowaniem canona 300d - tez kupionym pod astrofoto). Do tej pory wystawiłem pod gołe niebo teleskop może 6, 7 razy- (ciężko z czasem) więc myślę, że jak nabiorę wprawy to te zdjęcia będą lepsze- wszystkie to pojedyncze klatki bez tzw darkfrejmów. Za 3,5 kPLN kupisz teleskop razem z kilkoma niezbędnymi rzeczami takimi jak mechanizm nadążny, okularki, lepszy teodolitowy statyw itp. W tym wątku od samego początku udział bierze niejaki Janusz P. :)))), który mocno związany jest z tą firmą, więc mu po prostu nie wypada wprost napisać, żebys kupił np. coś takiego jak ja Ci polecam. Mnie z Januszem P. wiążą tylko względy towarzyskie więc moge to napisać:))) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulo a masz jakąś lornetkę do obserwacji. Myślę że od tego warto zacząć, koszt w miarę dobrej lornetki mieści się w rozsądnych granicach a i tak do robienia fotek przez telpa przyda się mobilny sprzęt ( lornetka ) do omiatania nieba i lokalizacji ciekawych obiektów.

 

 

Krzysiek

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i takie odpowiedzi mnie zadowalają :] konkrety. A teraz pytanie do Janusza: co Pan jako przedstawiciel Astrokraka poleciłby mi? według tych moich wcześniejszych kryteriów. po prostu proszę o wymienienie konkretnych modelów

Jeśli pytasz wprost to też wprost odpowiem:

 

Do astrofoto przy tym budżecie po przemyśleniu sprawy poleciłbym składaka czyli tubę Soligora MT-800 (jasny Newton z F/4 i 2" wyciągiem przydatnym do dobrego astrofoto DS) ale na solidniejszym montażu np Sky Viev Pro z napędami i pilotem w obu osiach, taki tandem powinien dać dobre i szybkie wyniki w astrofoto i sporo zadowolenia z prowadzonych nim obserwacjii wizualnych i astrofoto DS :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że ważne jest, abyś decyzję o zakupie sprzętu dogłębnie przemyślał. Musisz być pewien, że jesteś gotów na taki krok, że poradzisz sobie ze wszystkim. Ważne jest też by mieć jakieś podstawy teoretyczne, jakąś wiedzę a ty sam przyznajesz, że w tym się nie orientujesz.

no bobi.. na coś takiego to długo mnie nie będzie stać ;) ja po prostu muszę TERAZ kupić jakiś sprzęt, bo będę miał sponsoring :]

Na pewno nie warto kupować teleskopu na siłę, bo znalazł się sponsor. Trzeba zadać sobie potanie, czy naprawdę astronomia jest tym, czemu chcesz poświęcać sój wolny czas. Nie są to już małe pieniądze i szkoda by było, żeby się zmarnowały.

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku od samego początku udział bierze niejaki Janusz P. :)))), który mocno związany jest z tą firmą, więc mu po prostu nie wypada wprost napisać, żebys kupił np. coś takiego jak ja Ci polecam.

 

Taaaa, jasne nie wypada, tylko że robi to bardzo często czasem subtelnie, czasem wprost. Jednak w tym przypadku ma rację tuba MT-800 + montaż klasy EQ5 tylko jeszcze zastanów się czy SkyViev Pro czy Vixen GP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.