Jump to content

Rok 2004 - podsumowanie aktywności Słońca


sunexplorer
 Share

Recommended Posts

Podwójne maksimum XXIII Cyklu aktywności słonecznej

 

Nawiązując do wcześniejszego tematu pragnę opisać ciekawe zjawisko, które miało miejsce w 23 Cyklu. Jak stwierdziłem najwyższą wartość średniej konsekutywnej w bieżącym cyklu (maksimum cyklu) zanotowano we wrześniu 2000 roku. Wartość ta wyniosła R=138,2. Dalsze miesiące charakteryzowały się powolnym spadkiem wartości średnich konsekutywnych Tymczasem do miesiąca marca, zanotowano ponowny wzrost tych wartości. Tendencja wzrostowa trwała do listopada 2001 r osiągając wartość R=141,16, czyli była większa od wspomnianego wcześniej maksimum i ponownie zaczęła spadać. Opisane zjawisko nosi nazwę podwójnego maksimum Cyklu słonecznego. Całość rozważań obrazuje wykres, będący aktualnym obrazem XXIII Cyklu Słonecznego.

Jest to pewien ewenemet w cyklu słonecznym. Jak dotąd licząc od cyklu 0 takie zjawisko nie miało miejsca.

wtornemaks.gif

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie chodzi o wystąpienie wtórnego maksimum po pierwotnym. O ile pamietam nie wdarzyło się coś takiego w innych cyklach. Jesli znasz taki przykład prosze o podanie takiego cyklu lub cykli. Nadmienić nalezy że dokładne dane uzyskuje się z tzw. wartości średnich konsekutywnych wyliczanych z ostanich 13 miesiecy.

Jeśli chcesz podeślę bazę z wykresami cykli licząc od cyklu 0.

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę się upierać, bo obecnie nie siedzę w temacie i nie bardzo wiem o co chodzi ze średnimi konsekutywnymi. Jednak z tego co się kiedyś uczyłem pamiętam, że podwójne maksima wystepują. Wrzuciłem coś do Google i znalazłem np. takie wykresy: http://www.vds-sonne.de/gem/res/dia.html , albo cytat: A first peak arrived in mid-1989 followed by a smaller maximum in early 1991. In fact, if the ongoing cycle proves to be a double, it will be the third such double-peaked cycle in a row (ze stronki http://www.crawford2000.co.uk/double.htm), z czego wynika, ze obecne maksimum jest trzecim podwójnym z kolei, co stoi w zgodzie z wykresami.

 

Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od sposobu wyliczenia średniej dla danego momentu.

Jeżeli obliczymy średnią dla lipca biorąc dane z trzech miesięcy (czerwiec-sierpień) i będziemy tak postępować z kolejnymi miesiącami, to wykres będzie bardziej "pofalowany" niż w przypadku, gdy średnią dla tego samego lipca wyliczymy, biorąc dane z trzynastu miesięcy.

 

Podobnie jest ze zmianami temperatury. Często z dnia na dzień są bardzo duże i w miesiącu mogą wystąpić na przykład dwa wyraźne maksima (okresy ocieplenia), ale gdy obliczymy średnie konsekutywne na przykład z 31 dni, to na wykresie może powstać jedno maksimum, albo i jego brak.

 

To taki opis w uproszczeniu. Osoby, które tu pisały wiedzą na pewno o tym, a tłumaczę dla pozostałych.

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz spojrzałem na te wykresy. Domyślam się, że średnia konsekutywna z 13 miesięcy przedstawiona jest za pomocą niebieskiej linii.

Ale dlaczego do obliczeń przyjęto właśnie 13 miesięcy? Czy jest to ogólnie przyjęte na świecie?

Przyjmując większą liczbę miesięcy do wyliczenia średniej można w XXIII cyklu uzyskać 1 maksimum, a przyjmując mniejszą liczbę miesięcy można (oczywiście na upartego) w XXII cylku uzyskać aż 3 maksima. Przynajmniej tak mi się wydaje patrząc na wykresy.

 

Patrząc na "wykres motyla" widzę, że plamy wciąż zbliżają się do równika słonecznego. Czy w związku z tym (mimo malejącej aktywności Słońca) możemy wciąż spodziewać się silnych "wyrzutów" skierowanych w kierunku Ziemi? Chodzi mi o możliwość występowania zórz polarnych w najbliższym czasie.

Wiem, że takie wyrzuty docierają do Ziemi nawet z obszarów położonych na większych szerokościach i blisko brzegów tarczy słonecznej, ale czy istnieje jakaś zależność, że im bardziej grupa plam (obszar aktywny) skierowana w kierunku Ziemi tym większa szansa na "uderzenie" cząstek słonecznych w atmosferę ziemską?

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

Odpowiadając na zadane pytanie odnośnie podwójnego maksima 23 Cyklu, informuję, ze ogólnie przyjętą metodą określania ekstremów wartości cyklu są średnie konsekutywne z 13 miesięcy. (sporadycznie spotyka się z 17 miesięcy). Chodzi o to aby zlikwidować na wykresie fluktuacje, jakie obrazuje np wykres średnich miesięcznych licz wolfa..często ta metodą można zaobserwować podwójne maksima, ale wartość pierwszego jest zwyczajowo większa od drugiego. Tylko w kilku Cyklach od początku okresu systematycznych obserwacji zdarzyło się aby drugie maksimum miało większa wartość liczby Wolfa od pierwszego. Taka sytuacja miała miejsce właśnie w 23 Cyklu.

 

Aby strumień wiatru słonecznego trafił do Ziemi musi rejon aktywny być skierowany w kierunku Ziemi. Często dużym wybuchom na Słońcu nie towarzyszą w ogóle zorze polarne (lub tylko ich echa) spowodowane kierunkowością wyrzutu cząstek naładowanych.

wtornemaks.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.