Skocz do zawartości

Star Adventurer - dodanie napędu osi DEC


Kajetan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Pomysł ten do głowy wpadł mi już dawno, jednak zapomniałem o nim, a teraz jako ze planuję dokupić guiding do tego montażu to pomysł powrócił i postanowiłem tu napisać :)
Każdy kto miał ten montaż powinien mniej więcej pamiętać jak wygląda oś DEC, posiada dość precyzyjne pokrętło a przełożenie odbywa się na ślimacznicy, jak w osi RA. Co ciekawe, z drugiej strony dość mocno wystaje goła oś pokrętła przez co aż się prosi o dodanie napędu :)
Wygląda to tak IMG_20191002_164412.jpg

Poszperałem trochę w internecie i znalazłem tylko dwa wyniki:


Oraz ten wątek https://www.cloudynights.com/topic/565599-added-autoguided-declination-to-sky-watcher-star-adventurer-eq-mount/
Problem z pierwszym rozwiązaniem jest taki ze nie ma tam sterowania tym silnikiem, jest tylko pełna moc w jednym, lub drugim kierunku. Drugie rozwiązanie jest natomiast dość spore jak na ten montaż. Na SWSA wiesza się raczej głównie obiektywy, ew jeśli teleskopy to małe w stylu Z61 więc wydaje mi się że nie trzeba tam aż tak dużego silnika.

Pytanie czy dałoby się tam zastosować mniejszy silnik, oraz zamiast korzystania z całego pilota użyć mniejszego sterownika i sterować nim poprzez sygnały z guidingu? Mi brak wiedzy na ten temat, więc może ktoś z was coś podpowie jak dałoby się to rozwiązać?
Co przez to zyskamy? Guiding w osi DEC oraz możliwość ,,pełnego'' ditheringu (w obu osiach) na małym, mobilnym montażu. Czy się opłaca? Kwestia jak by to wyszło cenowo, wciąż mielibyśmy zestaw mobilny (co np. dla mnie jest dość ważne, bo póki co sprzęt transportuję na miejscówki rowerem, w plecaku ;P ). Moim zdaniem, jeśli by to zadziałało, to mogłoby się opłacać ;)

Co o tym myślicie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyć bezpośrednio lub przez koło pasowe mały silniczek krokowy, do tego driver a4988 lub drv8825 lub podobny, plus mikrokontroler, wyprowadzić i dodać sobie na kablu gniazdo ST4 i rozdzielić na RA (to wpiąć takim samym złączem pod adventurera, a piny od DEC wpiąć do mikrokontrolera. 

Prosty program z ewentualnym wybieraniem kroków przez jakiś przycisk do testów i heja :)

Będę miał trochę czasu w następnym półwieczu, to mogę coś takiego zrobić :D

 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wydaje się stosunkowo proste (no poza napisaniem programu :D ) i chyba nie drogie. Myślałem żeby silnik podłączyć bezpośrednio do osi tak jak w wątku na cloudynights tylko zastosować mniejszy silnik (bo ten z wątku to chyba przerost formy nad treścią :D ) a sam uchwyt silnika wydrukować zamiast spawać jak to zrobił autor tamtego wątku. Wydaje mi się że druk 3D powinien wytrzymać, w końcu to montaż do lekkich setupów i nie będzie tam mocnych naprężeń ;)
Zastanawia mnie czemu jeszcze nikt tego nie zrobił tak na dobrą sprawę, google wyrzuca tylko dwa wyniki z czego jeden to tylko sam napęd, ale bez opcji sterowania guidingiem, a drugi niby obsługuje guiding, ale autor robi tylko szerokie kadry a zrobił to żeby nie przejmować się rozjeżdżającym PA
spowodowanym słabym klinem, więc też konkretnych testów nie ma. Ciekawi mnie czy ktoś już to zrobił typowo do DS, ale efekt okazał się tak słaby, ze nie opłacało się o tym pisać, czy może... nikt więcej na to nie wpadł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.