Skocz do zawartości

Co przyciąga silniej Księżyc?


EMP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i chciałem prosić o pomoc. Chodzi mi o to że jeśli policzymy siłę grawitacji z jaką Ziemia i Księżyc oddziaływują na siebie oraz tę samą siłę dla Słońca i Księżyca to otrzymamy wynik który mówi że Księżyc jest przyciągany z większą siłą przez Słońce a nie Ziemię. I właśnie yu mam pytanie - dlaczego zatem Księżyc kręci się wokół Ziemi ? Zapewne problem ma banalne rozwiązanie ale nie mogę go znaleźć.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników z Astro-Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi... banalne zagadnienie!?!?!?

Rozwiązanie analityczme tzw. zagadnienia trzech ciał (Ziemia, Księżyc, Słońce) nie jest możliwe.

 

Zastanów się to dojdziesz do wniosku, że (biorąc pod uwagę ogromną masę Słońca w porówmnaniu z masą Ziemi i Księżyca) Ziemia krąży wokół Słońca po torze będącym w przybliżeniu elipsą a Księżyc jakby po spiralce to Słońce okrąża, obiegając Ziemię. W istocie Księżyc Ziemię cały czas z tej wokółsłonecznej elipsy wytrąca, w rezultacie Ziemia wężykuje na orbicie okołosłonecznej.

A jak chcesz napisać co krąży wokół czego - to istnieje kwestia wyboru układu odniesienia. W układzie odniesienia związanym z Ziemią - Ziemia jest obiegana przez Księżyc jak i przez Słońce. Ale siły bezwładności które trzeba uwzględniać są dynamiczne (zmienne w czasie) i opis jest bardzo skomplikowany.

Kiedyś, w czasach przedkopernikańskich opisywano mechanikę (ruchy planet) nieba za pomocą skomplikowanych epicykli. Opis się upraszcza w układzie współrzędnych związanym ze Słońcem. Ale uwzględnienie wzajemnych oddziaływań plante ogromnie komplikuje zagadnienie a rozwiązania istnieją jedynie przybliżone.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odsyłam do ciekawej teori:

http://members.lycos.co.uk/cybertec/

Dzieki istnieniu Księzyca mamy na Ziemi warunki sprzyjajace do zycia.

Wokół Słonca krazy układ Ziemia Księżyc który obraca się dodatkowo wokół osi przechodzacej przez barycentrum (punkt połozony ok 1800km pod powierznia Ziemi a wiec przesuniety wzgledem srodka naszej planety ok 4500km (encyklopedia PWN). W przypadku wytracenia z równowagi tego układu czekałaby Ziemie straszliwa katastrofa. Wytracenie moze byc spowodowane rozbieganiem sie Księzyca - wydłużanie osi długiej elipsy do punktu krytycznego kiedy siła grawitacji od innej planety nawet niewielka spowoduje ze moze on opuścic nasza planete.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam do ciekawej teori:

http://members.lycos.co.uk/cybertec/

Dzieki istnieniu Księzyca mamy na Ziemi warunki sprzyjajace do zycia.

Wokół Słonca krazy układ Ziemia Księżyc który obraca się dodatkowo wokół osi przechodzacej przez barycentrum (punkt połozony ok 1800km pod powierznia Ziemi a wiec przesuniety wzgledem srodka naszej planety ok 4500km (encyklopedia PWN). W przypadku wytracenia z równowagi tego układu czekałaby Ziemie straszliwa katastrofa. Wytracenie moze byc spowodowane rozbieganiem sie Księzyca - wydłużanie osi długiej elipsy do punktu krytycznego kiedy siła grawitacji od innej planety nawet niewielka spowoduje ze moze on opuścic nasza planete.

Jak Ty to "wytrącenie" sobie wyobrażasz?

To by musiała być katastrofa znacznie większa niż zderzenie komety z Jowiszem!

Oczuywiście, ze potężny cios w Księżyc, taki, że jego orbita zmieniłaby się istotnie, doprowadziłoby do tektonicznych kataklizmów na Ziemi. Istniejąca równowaga przecież ma miejsce przy istniejących siłach pływowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ty to "wytrącenie" sobie wyobrażasz?

To by musiała być katastrofa znacznie większa niż zderzenie komety z Jowiszem!

Oczuywiście, ze potężny cios w Księżyc, taki, że jego orbita zmieniłaby się istotnie, doprowadziłoby do tektonicznych kataklizmów na Ziemi. Istniejąca równowaga przecież ma miejsce przy istniejących siłach pływowych.

 

Nie wiem czy czytałeś artykul Księzyc i potop Pana Kijewskiego - link wyzej. To ze Księzyc sie oddala jest oczywista sprawa. Wydłuza sie wiec os długa Elipsy jego ruchu - powoduje to ze w okresach ekstremów przesuniety srodek ciezkosci (barycentrum) wywołuje ruchy skorupy ziemskiej jak chociazby ostatnio 26.12.2004 a wiec w momencie maksymalnego apogeum w dniu 27.12.2004.

Najbardziej przekonujace dla mnie do tej pory teoria powstania Księżyca to implozja Ziemi i jego "wyplucie" na skutek przeciązenia grawitacyjnego ale jeszcze bardziej przekonuje mnie teoria pana Kijewskiego o przechwyceniu Ksieżyca z orbity Wenus. Wczesniej Wenus musiałaby krazyc znacznie dalej od Słonca (układ dwu mas Wenus - Księzyc ) natomiast Ziemi znacznie blizej (mniejsza masa bo bez Księzyca). W momencie jego przechwycenia został nadany Ziemi ruch obrotowy i jednoczesnie doszło do wytworzenia magnetyzmu i ukształtowania atmosfery. Aby mogła nastapic sytuacja odwrotna musiałyby nałożyc sie warunki np. Ziemia w perygeum Wenus w apogeum i Księzyc na nowiu w apogeum przy np Jowiszu w opozycji i apogeum. Czesc tych warunkow bedzie spełniona w czerwcu 2012 roku ale oczywiscie jest to tylko hipoteza. Lubie dyskutowac na tematy naukowo-science-fiction.

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.