Skocz do zawartości

AZ6 Dual - dobre, nie dobre?


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Czy ktoś z Was użytkował montaż AZ6 Dual? Jak to się prowadzi, jakiej jest jakości?

Czy się sypie opiłkami (moje TPL Alt-Az5 tak ma )?

Poradzi to sobie z refraktorami 150/750 i 102/1000?

To nie ma mikroruchów, więc zastanawiam się czy dam rady prowadzić obserwacje planet i Księżyca refraktorem 102/1000 przy powiększeniu 166x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Ajot napisał:

Poradzi to sobie z refraktorami 150/750 i 102/1000

Nawet się nie spoci :) Wieszałem na nim 102 F11 i 127 F9 jednocześnie i było dobrze. Kwestia czego, trzeba mieć na uwadze to, że jedno siodło, to z lewej strony jest tak jakby mocowane do odlewu głowicy na 3 małych imbusach. Mi się raz te imbusy odkręciły i siodełko było luźne, w sumie nic strasznego bo nie wypadnie, wystarczy potem dokręcić ostro ale uczulam.

Druga sprawa to jest to niska głowica, patrzenie w zenit z takimi długimi rurami będzie wymagało dokupienia/dorobienia extendera bo inaczej uderzysz w nogi statywu.

Ja miałem dorobiony z kawałka rury 50 cm, widoczny na zdjęciu poniżej. Mogłem kręcić bączki teleskopem i nie miał szans na uderzenie w statyw (no prawie, bo przy wysuniętym wyciągu już była taka niefortunna pozycja).

W poziomie montaż jest na łożysku... popychasz paluszkiem a głowica z cichym szumem kręci się jak karuzela, teraz mając AZ4 tęsknie za starym AZ6 :) . W pionie niestety lipa bo zwykłe teflony i tutaj konieczne jest dobre wyważenie. W porównaniu do AZ4 to jest jednak i tak jak niebo a ziemia.

1.jpeg.89866d247ae24dc38cd6528483e51eeb.jpeg

 

40 minut temu, Ajot napisał:

To nie ma mikroruchów, więc zastanawiam się czy dam rady prowadzić obserwacje planet i Księżyca refraktorem 102/1000 przy powiększeniu 166x?

Da radę aczkolwiek nie oczekuj tutaj wygody jak przy montażach EQ, inny poziom. Niby jest dobrze ale to nadal tylko AZ. Ja ciągnąłem planety przy 180x a Księżyc przy 230x bez problemu z samym tylko 102 F11 na pokładzie.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lolak89 napisał:

W pionie niestety lipa bo zwykłe teflony i tutaj konieczne jest dobre wyważenie.

Moim zdaniem to zależy raczej od hamulca. Bo jakbyś oś miał tylko na łożyskach kulkowych to montaż by "latał". Wymagał by bardzo precyzyjnego wyważenia. Trochę inaczej będzie na innych łożyskach. Teflon sam w sobie jest hamulcem i to już daje "maślany" ruch. Teoretycznie.

Muszę mój montaż zrobić lepiej, tak by nie drgał to sobie zobaczysz jak działa montaż na łożyskach, gdzie hamulcami są łożyska stożkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.