Skocz do zawartości

saturnik


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda nie górnych lotów, ale okupiony popękaną skórą na dłoniach przy -11 mrozie w ostatnią sobotę. Wydawało mi sie że -11 to niedużo, ale ślęczenie nieruchomo przy komputerze z gołą ręką to jednak co innego niż przy okularze z rękami w kieszeniach.

To moje drugie podejście do saturna, a pierwsze które w miarę sensownie wyszło. MT-800 + rosyjski telekonwerter x2, czyli ogniskowa 1600mm, ToUCam Pro

 

sat.jpg

 

To samo zdjęcie powiększone komputerowo x2

 

sat_x2.jpg

 

oraz księżyce, od lewej Rhea (9,6 mag), Tethys (10,1 mag - tuż pod planetą), Dione (10,3 mag), Tytan (8,2 mag)

 

sat_moons.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem walczyć z Saturnem wczoraj, tj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Choć niebo nad Lublinem wyglądało na czyste, to seeing był fatalny. Żadnych szczegółów na tarczy S. a przerwy C. nie widziałem w ogóle. W okularze widziałem tylko 4 księżyce. Jako, że nie było szans na normalne focenie, też postanowiłem złapać księżyce:

 

saturn.2005.02.06-23h25m.jpg

 

Fatalny seeing nie pozwolił na wyłapanie słabszych księżyców, a dłuższe czasy naświetlania zabijał blask Saturna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robiłem na pełnej aperturze.

 

Mocno forsowna obróbka ujawniła jeszcze Enceladusa (11,6 mag), ale już niemal na granicy szumów (pozycję pokazują czerwone kreski):

 

enceladus.jpg

 

 

A na szerszym polu widzenia z ogniskową 800 mm wszedł w kadr Iapetus (9,9 mag)

 

 

 

sat_moons23.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę i w niedzielę bez rzadnych problemów złapałem Enceladusa i Mimasa, nie na granicy szumów jak poprzednio. Zdjęcie dodam po powrocie z pracy. Bielack, teleskopy i kamerki mamy te same więc dziwne, że nie ma ich na Twoim zdjęciu. :huh:

Może miałem lepszy seeing (7/10), ale zdjęcia robię z południowo - zachodniego balkonu na jednym z osiedli w Warszawie, więc z definicji warunki mam kiepskie. Do tego to zamglenie!

 

Patrząc okiem w okular Enceladus był świetnie widoczny a Mimas kombinowanym zerkaniem ale z wielkim trudem.

 

 

Pozdrawiam

 

Maciej Buczkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack, teleskopy i kamerki mamy te same więc dziwne, że nie ma ich na Twoim zdjęciu. :huh:

Patrząc okiem w okular Enceladus był świetnie widoczny a Mimas kombinowanym zerkaniem ale z wielkim trudem.

Jak patrzę na Twoje fotosy, to mam watpliwości, czy na pewno masz tała 200K a nie np Mewlona...

Zwykle widzę na "dzień dobry" 5 księżyców, a wczoraj raptem 3, czasami zamajaczył zerkaniem czwarty. Pewnie dlatego tak kiepsko wyszło. Dzisiaj spróbuję znowu.

Powiedz, Ty ustawiasz po prostu max gain i minimalny czas, czy jedziesz long exp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój sobotni Saturn. Duży przy 15kl/s a reszta na auto a księżyce przy 5kl/s a reszta na auto. Dzis też postaram się zrobić kilka filmów ale żona strasznie marudzi. Może masz na to jakis niedogi sposób?

 

Pozdrawiam.

2005_02_05_Saturn.JPG

2005_02_05_23_59_Saturn.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.