Skocz do zawartości
  • 0

Messier Bresser 127S + AZ4


Nethron

Pytanie

Witam,

 

ostatnio stalem sie calkiem szczesliwym posiadaczem wspomnianego w tytule Messiera 127s. Trafila sie okazja wiec zakupilem ten sprzet choc mam tez SW 120/600 ktory jest podbny pod wzgledem parametrow, ale znacznie rozniacy sie gabarytami i masa. Jest sporo ciezszy i dluzszy, ale za to calkiem podobaja mi sie jego obrazy. Jak narazie wieszam go na AZ4 na aluminiowych nogach. Jakos to sie sprawdza w DSach. Wlasciwie to po wywazeniu calkiem niezle pracuje. Ostatnio jednak zaczalem uzywac go do ksiezyca i wenus. I tutaj zaczynaja sie schody.... a wlasciwie drgania. Sprzet sie telepie nawet na slabszym wietrze. Sa to glownie drgania horyzontalne. Podejrzewam, ze przyczyna tego sa aluminiowe nogi ktore maja spore luzy ujawniajace sie przy dlugich tubach. Generalnie sam montaz AZ4 wyglada dosc solidnie. Kawal solidnego i sztywnego odlewu. Moze jedynie sposob blokowania go moze miec wplyw na drgania, ale nie sadze. Przyczyny szukalbym w nogach.

 

Pytanie do bardziej doswiadczonych uzytkownikow, czy wymiana nog na stalowe 1.5 badz 1.75 moze cos poprawic czy w tej konfiguracji lepiej szukac jakiegos sztywniejszego montazu ?

Przyznam, ze wolalbym zostac przy moim AZ4.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 12.04.2020 o 20:29, Nethron napisał:

ostatnio stalem sie calkiem szczesliwym posiadaczem wspomnianego w tytule Messiera 127s. Trafila sie okazja wiec zakupilem ten sprzet choc mam tez SW 120/600 ktory jest podbny pod wzgledem parametrow, ale znacznie rozniacy sie gabarytami i masa.

(...)

Przyznam, ze wolalbym zostac przy moim AZ4.

Cześć!

 

To mój pierwszy post na tym forum także witam Was serdecznie :) Twój post spadł mi z nieba :) Zbieram się do zakupu pierwszego sprzętu, względnie mobilnego (wyjazd z pełnym bagażnikiem), względnie uniwersalnego (z wskazaniem na DS i większej liczby obiektów do obserwacji niż w US), w budżecie 1,5 tys., no może 2 tys. Wstępnie celowałem w SW 120/600. Dopiero dzisiaj pojawił się wątek alternatywy w postaci Messiera 127S... Dojrzałem kilka pochlebnych opinii i wydaje mi się, że mimo swych gabarytów udałoby się wcisnąć tubę między torby w bagażniku.

Zakładam zakup montażu AZ4, ale od razu na nogach stalowych 1,75" - chociażby przyszłościowo, żeby różne tuby można było na nim powiesić.

Wracając jednak do meritum :) Nie wiem, czy wolno i wypada linkować do odrębnych forów, ale nie chcę po prostu powielać całej litanii swoich przemyśleń i podaję link do oryginalnego posta: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=57604 . W skrócie - który z tych dwóch modeli byś polecił i dlaczego? :)

Przyznam, że Twój wybór zbił mnie trochę z tropu, ponieważ byłem przekonany, że to sprzęt zupełnie nie komplementarny... Jedno, albo drugie ;)

W odniesieniu do SW 120/600 niektórzy narzekają na wiele elementów, jak wyciąg, montaż. Widziałem nawet, że model ten zawitał na pewnej "czarnej liście". Są jednak użytkownicy, którzy zawzięcie bronią 120/600 i ich argumenty do mnie przemawiają. Zagorzali przeciwnicy podważają jednak sens zakupu SW. Może zatem Messier jest tutaj zbawieniem? ;) A może mając doświadczenie sugerowałbyś szukać dalej? W zalinkowanym poście pisałem, że sprzęt miałby stanowić uzupełnienie 10" dobsa, którego docelowo bym zakupił. Przyznam, że słuchając o tych wadach, kompromisach itd. zaczynam się zastanawiać, czy na dalsze wypady nie kupić jakieś używki za kilkaset zł, która cokolwiek pokaże (chociażby księżyc, głównie z myślą o dzieciaku), a docelowo myśleć tylko o 10" lustrze... 

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez mgr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@mgr Ja nie mam ani SW120/600, ani bressera 127s, ale widziałem te dwa teleskopy na żywo. 127S jest znacznie większy od 120/600, bo ma faktycznie ogniskową chyba około 1m + układ redukujący tą ogniskową, który też swoje waży. Weź to pod uwagę przy doborze montażu i ocenie wygody transportu. Osobiście mam wątpliwości, czy teleskop ważący z kątówką i okularem ok. 10kg i mający ponad 1m długości powinno wieszać się na AZ4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moze komus sie przydadza dalsze informacje na temat AZ4 do Messiera 127s. Kilka dni temu zebralem sie w koncu na testy. Pod soczewke polecial ksiezyc. Uzylem Messiera + AZ4 + stalowy statyw na 2" nogach. Po dobrym wywazeniu sprzetu zachowuje sie calkiem stabilnie. W porownaniu z statywem LT1 wydaje mi sie ze drgania w wertykalnej sa znacznie lepiej tlumione. Calkowite wygasniecie zachodzi po ok 3 sec. Dgrania w osi horyzontalnej niestety tlumione sa gorzej. tutaj tlumienie zachodzi po ok 6 sec. Wynika to z duzo mniejszej sztywnosci montazu AZ4 w tej wlasnie osi. Sprawdzalem to tez "pstrykajac" palcem jednej dloni w montaz, a drugim badajac jak przenosza sie drgania. Znaczaco mniej wyczuwalne sa dgrania w osi wertykalnej. Jest to raczej cecha sztywnosci samego montazu anizeli statywu. Ale musze tu podkreslic ze jest znacznie lepiej niz na LT1 !!, Dzis jak uda mi sie wstac to przetestuje na Jowiszu i Saturnie wiec napisze cos wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.