Skocz do zawartości

Problem z napędem w montażu EQ5


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna mam montaż paralaktyczny EQ5. Ma on mi służyć w astrofoto dlatego dokupiłem do niego napęd w osi RA. Jak dotąd miałem 2 noce, żeby go wypróbować. Podczas pierwszej mimo włączonego napędu już na 15 sekundowych klatkach miałem pojechane gwiazdy, pomyślałem, że to przez złe ustawienie na biegun. Skolimowałem lunetkę, poczytałem parę rzeczy i dziś znowu spróbowałem wykonać jakieś zdjęcia. Niestety już pierwsza 30-sekundowa klatka miała mocno pojechane gwiazdy. Zrobiłem potem kilkanaście zdjęć testowych - z włączonym/wyłączonym napędem, z zablokowanymi/odblokowanymi osiami, z ustawionymi różnymi prędkościami śledzenia gwiazd, z włączonym trybem północnym i południowym. Nic to nie dało. Na każdej klatce gwiazdy były pojechane w tym samym kierunku i z tą samą długością. Napęd działa, tzn. silniczek działa, zębatki się kręcą (te dwie które widać - od silniczka i ta która mocuje się jakby w miejscu mocowania pokrętła mikroruchów RA), ale sam montaż w osi RA już nie. Nagrywałem nawet timelapsy montażu, aby sprawdzić czy nie obróci się choćby o stopień, ale nawet nie drgnął. Czy wie ktoś w czym może być problem? Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez wiktor1012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rabbit napisał:

Może sprzęgiełko przy napędzie przepuszcza? A może jest źle wyważony montaż? Oś RA ręką łatwo się obraca ze zwolnionym hamulcem?

Przeciwwag nie zakładam bo na montażu wieszam narazie tylko kilogramową lustrzankę, a przeciwwagi mam 5 kg, więc wydaje mi się, że to by bardziej zaszkodziło niż pomogło. Oś RA przy odblokowanych osiach (ręcznie) obraca się bez problemu. Co do sprzęgiełka to nie za bardzo wiem o co chodzi. Mógłbyś wytłumaczyć?

Edytowane przez wiktor1012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taka duża srebrna nakrętka na mosiężnym trybiku

http://serwisy.umcs.lublin.pl/zbigniew.rzepka/skymak7/index.htm

 

A ręczne pokrętło mikroruchów obraca osią RA po zaciągnięciu hamulców?

 

Ja stawiam na sprzęgiełko i jednak brak dobrego wyważenia, które daje taki opór, że sprzęgło popuszcza. Możliwe, że trzeba przeczyścić elementy sprzęgła bo się ślizgają.

Edytowane przez Rabbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rabbit napisał:

To taka duża srebrna nakrętka na mosiężnym trybiku

http://serwisy.umcs.lublin.pl/zbigniew.rzepka/skymak7/index.htm

 

A ręczne pokrętło mikroruchów obraca osią RA po zaciągnięciu hamulców?

 

Ja stawiam na sprzęgiełko i jednak brak dobrego wyważenia, które daje taki opór, że sprzęgło popuszcza. Możliwe, że trzeba przeczyścić elementy sprzęgła bo się ślizgają.

Zauważyłem właśnie, że przy sprzęgiełku jedna śrubka nie była dokręcona. Jak się okazało, gdy ją dokręciłem montaż po włączeniu napędu zaczął się obracać. Czyli problem jest (chyba) rozwiązany. Zobaczę jeszcze w praktyce pod niebem. 

 

Mam jeszcze pytanie - Czy w momencie gdy mam włączony napęd osie powinny być zablokowane czy odblokowane. Gdy przed chwilą sprawdzałem to przy włączonym napędzie działa on poprawnie niezależnie od blokady osi.

 

Dokręciłem tą śrubkę:

 

12334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To imbusik klinujący zębatkę na nacięciu ośki ślimaka - ważna rzecz.

Osie jak odblokujesz z hamulców to napęd nie przenosi siły uciągu by obracać montażem. Muszą być zablokowane. To że ci się coś tam obraca wynika z tego że nie masz czegoś ciężkiego powieszonego na moncie. Skolei gdy chcesz użyć cięgien mikroruchów ręcznych (o ile takowe masz) to trzeba zawsze zluzować srebrną nakrętkę sprzęgiełka napędu.

Edytowane przez Rabbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.