Jump to content

wiktor1012

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

About wiktor1012

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10”

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Widać jasne NLC nisko nad horyzontem (Przynajmniej ja z Bydgoszczy widzę) Zdjęcie z telefonu, Bydgoszcz, 1:51
 2. NLC nisko nad horyzontem godz. 23:05 25 km na SW od Bydgoszczy. Przepraszam za słabą jakość zdjecia ale nie miałem wtedy niczego lepszego.
 3. O godz 00:33 w okolicach Wisły zobaczyłem 7 albo 8 starlinków. Leciały z NW na SE na wysokości około 75-80 st. nad horyzontem. Widziałem je gołym okiem. Leciały w „parach” tzn. Najpierw pierwsze dwa w odległości kilku sekund*. Jasność 2-3 mag, spadało do powyżej 6 mag (bo ich nie widziałem). Potem około minuty po nich kolejne dwa, minimalnie ciemniejsze ale reszta parametrów taka sama. Pózniej przez kolejne 10 min widziałem kolejne przeloty mniej więcej tez w jakiś teoretycznych grupach lub parach. Z ta różnica że były ciemniejsze. Jasność około 5 mag spadające powyżej granicy widzialności (około 6 mag). Wyraźnie było widać że nie lecą juz jedna i ta sama trasa tylko lecą po różnych (podobnych ale nie takich samych jak na początku orbitach). Co do tych spadków jasności to tak jak mówiłem pierwsze miały jasność maksymalnie 2-3 mag a potem spadało w okresie 8 sekund pewnie przez obrót. (Jasność wzrastała do 2-3 mag i potem spadała poniżej granicy widzialności i ten cykl trwał 8 sekund, potem wzrastalo do 2-3 mag i potem sie powtarzało.) Kolejne tak samo tylko że maksymalna jasność to było 5 mag. Co ciekawe podczas oglądania starlinków, zobaczyłem (prawdopodobnie) flarę iridium tuz obok gwiazdy Izar, a wogole sie jej nie spodziewałem, z tego co potem sprawdziłem to na heavens-above nie było informacji o jej wystąpieniu wiec miałem szczęście ja widząc. Wydaje mi sie ze to była flara iridium bo leciała z północy na południe i dała bardzo silny trwający mniej niż pół sekundy błysk (mógł mieć -8 mag). I jeszcze jedno pytanie, wiadomo kiedy polecą kolejne starlinki? *czyli że ta druga przelatywała w miejscu pierwszej dwie sekundy po niej.
 4. Jak zwykle spóźniony, chociaż dzisiejszy przelot zobaczyłem i był to niesamowity widok, co dopiero ten pierwszy z 24 maja. Swoją drogą zauważyłem dosyć ciekawe zjawisko z udziałem tych satelit. Spodziwałem się ich wygladu jako wielu punkcików przemieszczających się po niebie z taką samą prędkością. Tymczasem zobaczyłem ledwo dostrzegalne punkty, które w okolicy zenitu na 3-4 sekundy jaśniały i rozbłyskały z jasnością (wg. mnie -3 do -5 mag) niczym flary iridium. Ciekawe kiedy poleci druga seria Starlinków. Zastanawia mnie też czemu ludzie są tak źli na to że będzie bardzo dużo tych satelitów. Nie wiem jak wam, ale mi się bardzo podoba jak podczas obserwacji zobaczę wolno przemieszczający się punkt na niebie. Rozumiem że astrofoto etc. ale starlinki się rozproszą i ten problem nie będzie taki duży.
 5. Witam, moje pytanie brzmi: O ile mniejsze jest zhr rojów meteorów przed i po maksimum? (O ile % lub o ile razy mniejsze). Np. Jak perseidy mają około 120 zhr w maksimum, to ile może wynosić zhr 1,2,3,5,10 dni przed lub po maksimum. Wiem że zależy to od tego o jaki rój chodzi. Pytam sie bo jutro w nocy jest maksimum eta akwarydów (zhr około 50), a niestety jutro kończy sie majówka wiec dzisiaj mam ostatnią okazje aby je zobaczyć. Pozdrawiam Edit: Mam jeszcze jedno pytanie - czy meteory z danego roju można obserwować tylko gdy radiant jest nad horyzontem czy nie ma to wpływu na ilość obserwowanych meteorów?
 6. W internecie można znaleźć prognozy zorzy polarnej, albo to gdzie aktualnie można ją zobaczyć. Na jednej z takich stron zauważyłem od dłuższego czasu że gdy w Polsce jest dzień to po „nocnej” stronie ziemi zorze polarną można zobaczyć na szerokościach geograficznych polski a nawet Hiszpanii (według tej strony). Tymczasem gdy w Polsce jest noc to zasięg widzialności zorzy polarnej sięga tylko do Norwegii, Islandii, Szwecji, Finlandii. Czy z tą stroną jest coś nie tak, czy może jest to spowodowane jakimś zjawiskiem o którym nie wiem? na zdjęciu jest ss z tej strony. Widać że zasięg widzialności zorzy w nocy prawie sięga aż do północnej granicy USA (czyli mniej więcej do szerokości geograficznych polski). Gdy jest trochę silniejsza zorza to bez problemu sięga do granicy Kanady z USA. Jeżeli na tamtych szerokościach geograficznych widać zorze to czemu w Polsce jej nie ma?
 7. Mam teleskop GSO 10”(https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf), wyciąg mam 2” z redukcją do 1,25” dlatego zastanawiam się nad rozmiarem filtra. Używał bym go do obserwacji wizualnych. Ewentualnie przyłożył bym aparat telefonu do okularu żeby zrobić zwykle zdjęcie.
 8. Zamierzam sobie kupić filtr mgławicowy (https://deltaoptical.pl/filtr-mglawicowy-baader-planetarium-uhc-s-l-booster-oslash-1-quot). Zastanawiam się tylko nad tym czy kupić wersję 1,25” czy 2”? Ewentualnie czy są lepsze filtry w tej cenie?
 9. Ok, dzięki za odpowiedzi, myśle że to były wyładowania atmosferyczne. Nie pomyślałem o nich bo u mnie niebo było wtedy zachmurzone w około 40%, w dodatku chmurami z których nie ma wyładowań atmosferycznych.
 10. Kilkanaście minut temu około godziny 22 zobaczyłem na niebie 7 jasnych błysków. Rozświetlały „duży” obszar nieba. Zaobserwowałem je będąc 20 kilometrów na południowy-zachód od Bydgoszczy. Każdy z nich trwał ułamki sekund (około 0,1 sekundy). Miały różne kolory. Pierwszy, drugi i trzeci błysk, zobaczyłem na południowo-wschodniej części nieba rozciągały się na około 10-15 stopni ponad horyzont i były szerokie na około 45 stopni. Pierwszy był niebieski, drugi był biały, a trzeci też był niebieski. Zobaczyłem je o 21:54, 21:57 i 21:59. Czwarty błysk zobaczyłem też w południowo-wschodniej części nieba lecz różnił się tym od poprzednich, że wystawał około 20 stopni ponad horyzont. Szeroki był także na 45 stopni, był niebieski. Piąty i szósty były dosyć dziwne, zobaczyłem je po sobie w odstępie czasowym około 0.5 sekundy, pierwszy zobaczyłem tam gdzie pozostałe, a drugi dokładnie na wschodzie. Zakładając że źródła ich światła były by centralnie pod nimi to była by to odległość kilkudziesięciu a może nawet ponad 100 km. Pierwszy był biały, a drugi był żółty. Siódmy błysk najbardziej mnie zszokował. Był biały z tą różnicą iż rozciągał się na wysokość 45 stopni ponad horyzont, i był szeroki na 90 stopni (rozświetli około 1/10 nieba!!!) (rozciągał się od wschodu do południa). Był najjaśniejszy (na oko mógł mieć ponad -4 mag) myśle że z pewnością rzucił cień lecz błysk był zbyt krótki żebym odwrócił się i go zobaczył. Zauważyłem go o 22:10. Ktoś wie co to mogło być? Meteor nie bo, błysk był zbyt krótki , ,pojawiał sie i znikał jak błysk pioruna, W przypadku meteory błysk jaśnieje i zanika, a nie gwałtownie sie pojawia. Zresztą, to mało prawdopodobne że siedem bardzo jasnych meteorów pojawiło by sie w jednym obszarze nieba w ciągu 15 minut. Chyba że byłby to upadek łańcuszkowy kilkunasto centymetrowych meteoroidów pod bardzo dużym kątem (np. 80 stopni). Nic innego mi nie przychodzi do głowy, chyba że jakieś fajerwerki puszczane z miast, ale fajerwerki nie rozświetlały by tak mocno nieba. Pozatym raczej puścili by wszystkie od razu a nie co kilka minut jedną. Czy ktoś wie co to mogło by być?
 11. Chce kupić sobie jakiś aparat do astrofotografii, pewnie będzie to jakaś lustrzanka. Jaką moglibyście mi polecić? Szukam nowej w cenie do 3000 zł. Chce fotografować głównie Planety i niebo (ruch gwiazd itd.). Czytałem że do fotografowania planet lepsza będzie kamera ccd czy jakoś tak. Czy zdjęcia planet wykonane lustrzanką będą o wiele gorsze niż z tej kamery?
 12. Witam, od razu wspomne że jeżeli tytuł jest zły to przepraszam ale nie miałem pomysłu na nazwę. Chciałbym zacząć przygodę z Astrofotografią, lecz moje pojęcie o tej dziedzinie jest zerowe. Wydaje mi się to bardzo skomplikowane. Mam kilka pytań. 1. Czy są jakieś dobre "tanie" teleskopy do astrofotografii, lub takie którymi da się zrobić fajne zdjęcia(tanie czyli do około 600-700 zł) 2. Czy jest jakaś "tania" dobra lustrzanka (Albo ogólnie jakiś aparat którymi da się zrobić jakieś fajne zdjęcia) (Tani czyli do około 600-700 zł) (Żeby nie było że 600 zł to dla mnie mało, chodzi mi o to że wiem że taki sprzęt może kosztować o wiele więcej niż 600 zł więc te 600-700 zł to w porównaniu do "drogich" sprzętów dosyć tanio) 3. Czy da się wymienić montaż w dobsonie 10" na paralaktyczny (Z silnikiem aby dało się robić zdjęcia mgławic itd.) 4. Widziałem w internecie montaż dla teleskopu 10" z systemem go-to (https://deltaoptical.pl/upgrade-kit-go-to-do-teleskopu-sky-watcher-dobson-10?from=listing&q=dobson+go+to+10). Czy taki montaż sprawi że teleskopem będzie można robić zdjęcia mgławic z długim czasem naświetlania itd. 4. Po jakim czasie na zdjęciu z długim czasem naświetlania widoczne są linie zakreślane przez gwiazdy. 5. Co daje ISO? 6. Co to światłosiła? 7. Co oznacza że czas naświetlania to np. 500 x 7 s, 1000 x 10s itd. 8. Jakie są jeszcze inne ważne rzeczy które powinnien wiedzieć początkujący, który chce fotografować niebo? Co do mojego doświadczenia to mam teleskop GSO 10" na montażu dobsona i telefon którym robiłem zdjęcia, które według mnie i tak wyszły bardzo dobrze. Jedno z nich dałem w załączniku, jest na nim Księżyc i Aldebaran.
 13. Symulacje robiłem w programie universe sandbox 2 (link do strony w sklepie: https://store.steampowered.com/app/230290/Universe_Sandbox/). Jak nie wiecie co to za program, to w dwóch słowach jest to symulator wszechświata. Fajna zabawa jest w tym programie, kosztuje 90 zł a teraz jest przecena na 60zł. Symulacje przeprowadzałem w taki sposób: Uruchomiłem symulacje przelotu apophis obok ziemi w 2029 roku, zmieniłem jego tor lotu aby uderzył w ziemię. Uderzył pod bardzo małym kątem ok. 10st, więc po uderzeniu powstały odłamki, niestety aby się zapisały w symulacji trzeba w tym programie, "przekonwertować je na ciało stałe", więc tak robiłem i nadawałem im nazwe. 4 pierwszym asteroidom postałym po uderzeniu apophisa w ziemie nadałem numery 1, 2, 3,4. 1 i 2 wyleciały na orbite okołosłoneczną, a 3 i 4 uderzyły w ziemię. Pozostałościom 3 i 4 które wyleciały spowrotem na orbite nadałem numery 3a,3b,3c i 4a,4b,4c itd. Potem po uderzeniu tych planetoid, szczątki np. planetoidy 3a nazwałem 3aa,3ab,3ac , 3b - 3ba,3bb,3bc itd. Ostatecznie gdy sprawdziłem czy żaden "okruch skalny" nie jest na trajektorii kolizyjnej z ziemią zacząłem liczyć ile ze szczątków wszystkich zderzeń wyleciało na orbitę okołosłoneczną. Było ich około 50, największy miał 49 metrów a najmniejszy 1,5 metra średnicy, wszystkie przecinały orbitę ziemi. Sprawdziłem potem czy w ciągu 10 lat któryś z tych 50 szczątków ponownie zderzy się z ziemią, ale nic się nie zderzyło. Aby policzyć szacunkową liczbę ofiar sprawdzałem gdzie uderzyła każda planetoida, oczywiście gdy uderzyła w saharę gdzie jest kilka wiosek to dopisałem 500 ofiar, ale gdy 50 metrowa planetoida uderzyła centralnie w nowy jork to dopisałem kilka milionów. Jeszcze moge napisać wam w jakie miejsca uderzały planetoidy, podzieliłem to na kilka "cykli"*: (To co jest niżej napisane pisze wg. wzoru: Nazwa planetoidy, rozmiar > miejsce uderzenia > szczątki powstałe po uderzeniu) Cykl 1 (1 uderzenie): Apophis (200m) > Północna rosja > Szczątki to 1,2,3,4 (Każda po około 100m) Cykl 2 (2 uderzenia): 4 (108m) > USA (Nevada) > Szczątki to 4A,4B,4C,4D,4E (Każda po około 50m) 3 (107m) > Morze wschodniosyberyjskie > Szczątki to 3A,3B,3C,3D,3E,3F,3G,3H,3I,3J,3K,3X (Każda po około 50m) (3X to planetoida którą zauważyłem później, na postawie jej orbity doszedłem do wniosku że musiała powstać po uderzeniu 3) Cykl 3 (Szczątki uderzeń z cyklu 2): 4A, 4B, 4C, 4D (50m) > Zachodnia część USA > Po zderzeniach powstało 20 nowych szczątków o rozmiarach około 20 metrów. 3B (50m) > Zachodni pacyfik ( kilkaset kilometrów na południe od japonii) > ok. 4 szczątków X** (50m) > Afryka południowa > ok. 4 szczątków 3K (50m) > Bliski Wschód> ok. 4 szczątków 3X (50m) > Niezapisałem > ok. 4 szczątków 3D (50m) > Słabo zamieszkane regiony północnej afryki > ok. 4 szczątków 3I (50m) > Słabo zamieszkane regiony północnej afryki > ok. 4 szczątków 3C (50m) > Północna Hiszpania > ok. 4 szczątków 3H (50m) > Ocean Atlantycki, Kilkaset kilometrów na zachód od Portugalii > ok. 4 szczątków 3A (50m) > Wschodnie wybrzeże USA (W sam środek megalopolis BosWash) > ok. 4 szczątków 3E (50m) > Niezapisałem (Prawdopodobnie gdzieś w USA) > ok. 4 szczątków Cykl 4 (Szczątki uderzeń z cyklu 4): Około 10 uderzeń planetoid o rozmiarach około 20 metrów, różne miejsca na półkuli północnej. *Możliwe że słowo cykl było złym słowem którego tu użyłem ale innego nie mogłem wymyśleć. **Planetoida X to planetoida którą zauważyłem później niż inne z cyklu 3, nazwałem ją X ponieważ nie wiem czy pochodzi od 3 czy od 4.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.