Jump to content

wiktor1012

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

103 Good

About wiktor1012

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 12/10/2004

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bydgoszcz
 • Zainteresowania
  Astronomia, Lotnictwo
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10”, UHC-S 1.25”, ASTF 240mm, EQ5 z napędem RA, SW ED 72 Nikon D5600 + Nikkor 18-140mm

Recent Profile Visitors

796 profile views
 1. Krótki gif złożony na szybko z 46 klatek zebranych podczas zaćmienia. Niestety podczas zaćmienia nie planowałem robić tego gifa, więc klatki nie są w równych odstępach czasu.
 2. Kolaż moich zdjęć z dzisiejszego zaćmienia
 3. Dzisiejsza kometa po 2:10 nad Obłokami Srebrzystymi. Widoczna wyraźnie gołym okiem z długim na około jeden stopień warkoczem.
 4. Widziałem z okolic Bydgoszczy o 21:53. Jasność wg mnie około 1,5-2 mag. Swoją drogą fajne uczucie widzieć, że jeszcze 20 minut wcześniej były w USA, Jakby co to przerwa w tej lini to przerwa pomiędzy 2 klatkami
 5. Lustrzanka była zamontowana na montażu paralaktycznym, który śledził gwiazdy.
 6. Dzisiejszy przelot po 22. W zenicie ich jasność szacowałbym na około 1 mag, jedna puściła też flarę. Jeżeli nie zmniejszą ich jasności to będzie bardzo źle. Godzinę temu, gdy zbierałem klatki z M101 i M51 na 1/4 z nich była wielka krecha dzieląca obie galaktyki niczym mur.
 7. Przetestowałem w nocy montaż i wszystko działa jak należy. Dziękuje za pomoc. Temat do zamknięcia. Na dowód zdjęcie DM z dzisiejszej nocy: 13x120s, 7xDark, 21xBias, 14xFlat, 18mm, ISO 1000, f/3.5, Nikon D5600 z kitowym obiektywem 18-140mm. EQ5
 8. Zauważyłem właśnie, że przy sprzęgiełku jedna śrubka nie była dokręcona. Jak się okazało, gdy ją dokręciłem montaż po włączeniu napędu zaczął się obracać. Czyli problem jest (chyba) rozwiązany. Zobaczę jeszcze w praktyce pod niebem. Mam jeszcze pytanie - Czy w momencie gdy mam włączony napęd osie powinny być zablokowane czy odblokowane. Gdy przed chwilą sprawdzałem to przy włączonym napędzie działa on poprawnie niezależnie od blokady osi. Dokręciłem tą śrubkę:
 9. Przeciwwag nie zakładam bo na montażu wieszam narazie tylko kilogramową lustrzankę, a przeciwwagi mam 5 kg, więc wydaje mi się, że to by bardziej zaszkodziło niż pomogło. Oś RA przy odblokowanych osiach (ręcznie) obraca się bez problemu. Co do sprzęgiełka to nie za bardzo wiem o co chodzi. Mógłbyś wytłumaczyć?
 10. Witam, od niedawna mam montaż paralaktyczny EQ5. Ma on mi służyć w astrofoto dlatego dokupiłem do niego napęd w osi RA. Jak dotąd miałem 2 noce, żeby go wypróbować. Podczas pierwszej mimo włączonego napędu już na 15 sekundowych klatkach miałem pojechane gwiazdy, pomyślałem, że to przez złe ustawienie na biegun. Skolimowałem lunetkę, poczytałem parę rzeczy i dziś znowu spróbowałem wykonać jakieś zdjęcia. Niestety już pierwsza 30-sekundowa klatka miała mocno pojechane gwiazdy. Zrobiłem potem kilkanaście zdjęć testowych - z włączonym/wyłączonym napędem, z zablokowanymi/odblokowanymi osiami, z ust
 11. Zrobiłem to tak jak na tym filmiku, do którego link podałem wcześniej. Wcześniej nie chciałem robić tego na siłę, ponieważ bałem się, że coś uszkodzę, ale potem po prostu chwyciłem mocno za tą czarną część i jak najmocniej spróbowałem ją odkręcić.
 12. Dobra, problem rozwiązany. Przepraszam za zaśmiecanie forum tym wątkiem, proszę o zamknięcie go. Skontaktowałem się z obsługą sklepu teleskopy.pl i według ich sugestii użyłem "brutalnej siły". Udało się.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.