Jump to content

wiktor1012

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  41
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

17 Neutral

About wiktor1012

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 12/10/2004

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bydgoszcz
 • Zainteresowania
  Astronomia, Lotnictwo
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10”, UHC-S 1.25”, ASTF 240mm, Kolimator Baader Mark III

Recent Profile Visitors

467 profile views
 1. Synta 6" - Nowa kosztuje trochę ponad budżet (ok. 1100zł), ale używaną można spokojnie znaleźć w podanej cenie lub nawet niższej. https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-152/1200-DOBSON-6''-teleskopy-1827.html Może być także używana synta 8".
 2. Trzeba wymienić śruby trzymające LG na dłuższe (problem w tym, że wtedy może być konieczna częstsza kolimacja teleskopu)
 3. Miałem na myśli "flary" powstające w momencie, gdy światło słoneczne odbija się od poszycia samolotu (W podobny sposób jak flary iridium tylko, że tam światło odbijało się od anten). W połowie lutego widziałem taką flarę i była zdecydowanie jaśniejsza od Wenus, która też była wtedy widoczna. Plane flare.mp4
 4. Widziałem flary od samolotów rejsowych, których jasność oceniłbym na nawet -6 mag
 5. Jestem na 90% pewny, że to fragmenty samolotu (np, winglety, dziób, osłony silnika) odbijały światło słoneczne. Sam często wieczorem obserwuje takie "flary". Przykład takiego zjawiska widać np. na poniższych zdjęciach gdzie światło słoneczne odbija się od kilku elementów samolotu. Przy założeniu, że kadłub nie był widoczny to było to prawdopodobnie coś takiego.
 6. https://www.spacetelescope.org/images/ Na tej stronie są zdjęcia z teleskopu Hubble'a, wiele w bardzo dużej rozdzielczości. Myślę, że wydrukowane np. na płótnie mogły by się fajnie prezentować. Innym pomysłem na udekorowanie pokoju może być nie obraz, a model jakiegoś statku kosmicznego. Sam mam taką ozdobę w pokoju.
 7. Witam, niedawno zacząłem bawić się w astrofotografię. Pierwsze zdjęcia i Timelapsy mam już za sobą. Bardzo mi się to podoba i zawsze gdy są warunki to próbuje zrobić jakieś zdjęcia. Niestety do porządnej astrofotografii sama lustrzanka ze statywem nie wystarczy. Z tego powodu od jakiegoś czasu rozglądam się za montażem paralaktycznym. Zastanawiam się między eq 3-2 ,a eq 5. Odległym marzeniem jest heq5 (lub nawet eq6) ,ale ze względu na cenę nie mogę sobie teraz na to pozwolić. Poczytałem trochę fora i każdy (prawie) mówi, że eq 3-2 sie ciągle trzęsie i że w ogóle to porażka. Gdy ktoś pyta się o eq5, przeważnie doradza się mu heq5. Jak sobie patrzę na zdjecia jakie ludzie robią z użyciem eq 3-2 to wyglądają bardzo dobrze (przynajmniej dla mnie) więc można odnieść wrażenie, że te drgania i inne mankamenty eq 3-2 nie są wcale takie straszne. Chciałbym zacząć z eq 3-2 ,aby na nim poćwiczyć, a gdy nabiorę doświadczenia przejść na lepszy montaż i ogólnie zestaw np. Heq5 z ed80. A więc moje pytanie czy eq 3-2 wystarczy, aby nauczyć się astrofoto i zrobić jakieś przyzwoite zdjęcia? Dodam, że chciałbym robić zdjecia zarówno szerokich kadrów jak i konkretnych obiektów DS (i US) za pomocą SW 150/750, a w przyszłości czegoś w stylu ed80.
 8. Dzisiaj nagrałem timelapse przelotu Starlinków. Przy okazji załapała się ISS i dwie flary iridium. Zidentyfikowałem też Starlink-1130 (Darksat) i nie wyglądał jakoś ciemniej.
 9. Moim zdaniem od skali bortle’a lepszym wyznacznikiem jest wartość SQM. Tak jak inni pisali wcześniej, Bortle jest trochę niedokładną skalą. Ja obserwuje 10” z miejsca z 4 w skali bortle’a (SQM - 20,8) i widać sporo obiektów. Dla przykładu M74 i M33 były już na granicy widoczności.
 10. Zrobiłem prowizoryczną symulacje ich orbity i pod warunkiem, że polecą na orbitę 53° to poranek 1 stycznia wygląda obiecująco.
 11. Wydaje mi się, że póki nie zmniejszą albedo to dalej będą tak jasne. 30 listopada rano widziałem kilka starlinków z majowej misji i też miały około 3 mag.
 12. Ślady pozostawione przez 46 Starlinków podczas dzisiejszego porannego przelotu. Mijały Arktura. Każda miała jasność około 3 mag. Czas naświetlania 12 minut, ISO 2000 Na drugim zdjęciu pozmieniałem kolorki żeby było je lepiej widać. Słaba jakość zdjęcia bo robiłem je telefonem
 13. Nie mam goto. Tak jak pisałem w ciagu kilku miesięcy (do kwietnia, Ew. Do czerwaca) kupie coś na paralaktyku (pewnie SW150/750 na HEQ5). Do tego czasu zamierzam teleskopem robić co najwyżej zdjecia na których obiekty bedą wyglądały tak jak w wizualu - wiem że na długie czasy nie mam co liczyć.
 14. Witam, W najbliższym czasie chce zacząć z astrofoto. Przez pierwsze kilka miesięcy będę mieć tylko GSO 10” na dobsonie, dopiero pózniej zdobędę teleskop na montażu paralaktycznym. Czytałem, że w przypadku tego i kilku innych teleskopów lustrzanka po podłączeniu nie łapie ostrości. Rozwiązaniem jest podniesienie lustra. I tu jest moje pytanie, czy są na to jakieś alternatywne sposoby? (żeby nie trzeba było podnosić lustra, a lustrzanka łapała ostrość). Podobno barlow może załatwić sprawę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.