Jump to content

Co na początek?


Alien1
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem zupełnym początkiującym w dziedzinie astronomii-moja wiedza ogranicza się do teorii z książek astronomicznych i doświadczeń gołoocznego patrzenia się w niebo. Czuję że mnie to wciąga i pociąga :D Chciałbym zainwestować w miarę dobrą lornetkę. Moje wymagania są takie: 7-10 x 50, poręczna, w 85% wykorzystywana w astro. Cena: do 400zł (wiem że to nie za dużo, ale cóż poradzić... ) Wynalazłem w sieci oto takie 'cuda':

 

- Minolta Classic II 10x50W za 400zł

- Olympus 10x50 DPS I za 399zł

 

I teraz pytanie do was Panowie: Czy ktoś z was ma którąś z nich? Jeżeli tak to jakie są wrażenia z obserwacji? Jeżeli nie macie, to jakie panują opinie o takim "sprzęcie"?

Wydają się być solidne, marka też dobra... ale stawiam na wasze doświadczenie.Czytałem test Camku, ale w takiej cenie to właściwie nic nie znalazłem. Z góry dziękuję za wszelkie informacje o w/w modelach.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Moja rada jest taka: cierpliwości. Może warto poczekać rok, pozbierać trochę i kupić coś na co

warto już wyłożyć pieniądze? A w międzyczasie przeglądać rózne giełdy i Allegro, bo może się

trafić jakiś CZJ w dobrej cenie.

 

W testach CAMKu jest mnóstwo lornetek do 400 zł. Problem w tym, że ich jakość jest wprost

proporcjonalna do ceny.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

O tym czy lepsza jest Taiga, czy Olympus czy Minolta powie Ci rzetelnie tylko ten, kto te lornetki

miał w jednym momencie i porównywał bezpośrednio do siebie. Miałem w rękach zarówno Minoltę

jak i Taigę, ale bez bezpośredniego porównania nie jestem w stanie powiedzieć Ci która jest lepsza.

 

Radku zabrałeś głos dwa razy i niestety dwa razy niezbyt fortunnie. Minolta Classic 10x50 ma takie same pole widzenia jak Minolta Activa 10x50 i to wynoszące 6.5 stopnia więc nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że nie nadaje się one do astro. Nie wiem też dlaczego skazujesz na pożarcie Taigę w porównaniu z najprostszym modelem Olympusa wyposażonym w pryzmaty Bk7. Nie twierdzę, że Taiga jest lepsza, być może jest gorsza, ale powiedzieć to można po rzetelnym porównaniu obu

modeli.

 

Doradzamy Alienowi co ma zrobić ze swoimi cięzko zarobionymi pieniędzmi. Róbmy więc to z

rozsądniem i opierając się na faktach, a nie na poszlakach i domysłach.

 

Pozdrawiam,

Arek

Link to comment
Share on other sites

Radku zabrałeś głos dwa razy i  niestety dwa razy niezbyt fortunnie. Minolta Classic 10x50 ma takie same pole widzenia jak Minolta Activa 10x50 i to wynoszące 6.5 stopnia więc nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że nie nadaje się one do astro. Nie wiem też dlaczego skazujesz na pożarcie Taigę w porównaniu z najprostszym modelem Olympusa wyposażonym w pryzmaty Bk7. Nie twierdzę, że Taiga jest lepsza, być może jest gorsza, ale powiedzieć to można po rzetelnym porównaniu obu

modeli.

Zbeształeś mnie i właściwie masz rację. Zabrałem głos tylko dlatego, że Alien nie mógł doczekać się odpowiedzi, a zarówno z Minolatami Classic, jak i z Olympusami i Taigami miałem do czynienia, mimo, że nie dokładnie z tymi samymi modelami, co z naukowego punku widzenia już dyskwalifikuje moje zdanie. To co mówiłem o Minolcie Classic II dotyczy modelu 7x50 (która ma małe pole widzenia) i najwyraźniej niefortunnie przeniosłem swoje spostrzerzenia na model 10x50, który być może ma większe pole widzenia okularów (nie wiem, bo nie widziałem). Natomiast porównanie z Activą 10x50 dotyczyło jakości dawanych obrazów a nie pola widzenia.

Konkretnie o Olympusie się nie wypowiadałem, ale mam Olympusa i Taigę (chociaż są to inne modele niż wymienione wcześniej) i myślę, że można z wysokim prawdopodobieństwem powiedzieć, że jakość wykonania i optyka Taig generalnie pozostaje daleko w tyle za jakością wykonania i optyką Olympusów, nawet jeżeli obie marki pochodzą z chińskich manufaktur.

Obiecuję, że nie będę już zabierał głosu na temat modeli lornetek których sam nie posiadam albo których nie miałem w rękach :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.