Skocz do zawartości
  • 0

Jak to z nasadkami bino w zasadzie jest...


krzychb

Pytanie

Cześć... Chciałbym do dyskusji zaprosić osoby, które w swoim arsenale posiadają nasadki bino i mają odniesienie w kwestii jakości obrazu obserwując przez nie, w stosunku  do standardowych obserwacji w mono. Interesują mnie w zasadzie obserwacje US. W posiadanym refraktorze ED bardzo cenie sobie jakość dawanych obrazów. Planety są bardzo ostre i kontrastowe a i aberracja chromatyczna nie stanowi żadnego problemu.  Zastanawiam się czy nasadka bino pozwoli zachować tą jakość zwłaszcza własnie w obserwacjach planetarnych. Raz miałem okazję obserwować planety z nasadką bino I odniosłem wrażenie jakby dawany obraz nie był już taką "żyletą" jak w mono. Ten raz to pewnie mało na wysnucie wniosków dlatego chciałem  spytać użytkowników, którzy maja tu więcej doświadczenia.  Czy Waszym zdaniem korzystając z nasadek bino, nie tracimy jednak trochę na jakości otrzymywanych obrazów. a zwłaszcza ich ostrości , punktowości gwiazd czy księżyców planet?...... Dostrzegacie wzrost poziomu CA w związku z pojawieniem się pryzmatów w torze optycznym, bądź inne wady, które niesie ze sobą użycie nasadki bino? ... Użytkownicy, zwłaszcza Ci, którzy z bino nasadkami stykają się po raz pierwszy podkreślają poprawę komfortu obserwacji i bardzo mocno skupiają na tej kwestii uwagę... Zastanawiam się czy to niekwestionowane dobrodziejstwo wynikające z prowadzenia obserwacji dwuocznych nie przesłania trochę minusów użycia nasadki bino?........ Jakie są Wasze doświadczenia w porównaniach mono vs bino......? 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Moje doświadczenia w skrócie:

  • nasadki bino używam w MAKu i Newtonie, używana w refraktorze pewnie będzie miała swoje specyfiki
  • dwuoczne obserwacje planet, Księżyca, Słońca i obiektów typu gromady są przyjemniejsze, ja osobiście widzę więcej szczegółów i głębię, nie mam też potem bólu głowy od zaciskania jednego oka
  • jest wyraźne pociemnienie obrazu (co w przypadku planet jest zaletą), nasadka też nieznacznie obraz powiększa, zmienia trochę pole widzenia
  • w Newtonach trzeba kombinować z barlowem, bez którego nie sa się wyostrzyć, co powoduje że i okulary muszą być na dłuższe ogniskowe
  • aberracji chromatycznej albo nie ma wcale, albo jest bardzo mała, ale moje MAK i Newton z barlowem mają dość długie ogniskowe i to pewnie przez to
  • ostrość nieznacznie spada, można to zredukować okularami z dłuższą ogniskową
  • nasadka ma pryzmat więc ma wady z tego wynikające - na bardzo jasnych obiektach jest czasem widoczna krecha, a po wyjściu z pola widzenia okularu pojawia się dość rzadko, ale jednak - jako odbicie albo kolejna krecha; obiekt w polu widzenia nie powoduje już żadnych powidoków i odbić światła
  • nasadki są ciężkie więc trzeba mieć wyciąg który da radę

Jeśli koniecznie chcesz zachować maksymalną ostrość i na myśl o aberracji chromatycznej dostajesz wysypki, przejmujesz się wszelkimi niedostatkami optycznymi to lepiej bez nasadki bino. A jeśli chcesz po prostu robić obserwacje wizualne, wypatrywać szczegółów i masz gdzieś niewielkie ubytki w obrazie, to nasadka bino bardzo to ułatwi i uprzyjemni. Tu po prostu za cenę niewielkich (dla mnie) wad dostajesz większe możliwości. Plusem jest że można stosować dwa różne okulary naraz, albo różne filtry, kamerę i okular naraz itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.