Skocz do zawartości

Mechanizm zegarowy


Rekomendowane odpowiedzi

Mam telep Newton 120/900 z Uniwersała i chcę zakupić mechanizm zegarowy. Pisałem maila do Uniwersała 2 czy 3 razy ale nie chcą odpowiedzieć :angry: Wie ktoś może ile kosztuje i jak mozna zamówić? (bo dział akcesoria na stronie jest ciągle w budowie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego zapewne zdajesz sobie sprawę ze teleskop tej firmy nie cieszy się mianem" hight end" i tak samo jest z akcesoriami "U" .

Więc dobra rada (dla oszczędzenia Ci kasy) nie inwestuj w to...

nawet jeśli kosztuje 10zl - to wyżucona kasa.

lepiej wystaw sprzęt na allegro i sprzedaj za ile kto da ,a zakup sprzęt jakiejś lepszej firmy.

Spory wybór jest na www.astrokrak.pl

Pozdrawiam Aurora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam telep na początek może być, bez przesady.

Tylko należy zmienić montaż na coś bardziej normalnego.

Zainwestuj w dobry montaż to będziesz miał na lata a rurke zawsze można potem wymienić na coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd U jest do kitu, było trochę o tym na forum. W cenniku kiedyś to było chyba koło czterech stów.

A jaki masz statyw? Słupnik? Najpierw musisz drastycznie U-sztywnić statyw.

A ten teleskop to nie jest przypadkiem Optisan 114/900 II ? Na statywie żywieckim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam telep na początek może być, bez przesady.

Tylko należy zmienić montaż na coś bardziej normalnego.

Zainwestuj w dobry montaż to będziesz miał na lata a rurke zawsze można potem wymienić na coś lepszego.

 

tak może być jeśli optyka jest naprawdę dobra (czasem się to zdaża w "U")

ale kwestia akcesoriów typu barlow czy okulary

Jakich standartów używa U-boot--- otóż wlasnych

nie pasują ani okulary innych firm (choćby soligora) a barlow jest wykonany z rurek dzialających w stylu pierścieni pośrednich o "żadnym"standardzie

jeśli "rura" jest to optisan to też jest po zawodach i szkoooooooda kasy !!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeśli "rura" jest to optisan to też jest po zawodach i szkoooooooda kasy !!!!!!!!!!!!!!!

Jakiej kasy??? Nie należy przesadzać z bzdurami.

Przecież Kolega pisze że MA teleskop!

Jeśli chodzi o kasę na napęd z U to rzeczywiście kasy szkoda, na zakup porządnego statywu/głowicy na rynku pierwotnym też szkoda kasy ale wiele można zdziałać własnym sumptem!

 

Większość tekstów o U-bootach (niezależnie od kalibru lufy) kończy się radą: SZKODA KASY, WYRZUCIĆ NA ŚMIETNIK, KUPIĆ PORZĄDNY SPRZĘT, najlepiej za 4000.

 

Dzikos!

Jeśli chcesz kontaktować się z U - próbuj dzwonić. Udawało mi się dodzwonić do pana U bez żadnego problemu. Oni chyba nie czytają maili. Wszystko kasuje ich program antyspamowy i antykrytyczny. :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Czy uważasz to za bzdurę?

A czy nie uważasz że inwestowanie w taki sprzęt jest wyżuceniem pieniędzy w bloto? Widzę na zdięću że jesteś dumny ze swojego telepa, a czyjej on jest produkcji ?

Czy aby nie braci z Żywca

Napisz proszę kilka pozytywnych slów o swoim teleskopie...

może wszyscy są w blędzie i nie doceniają żóltych rur.

Wielokrotnie w Astrokraku byly przerabiane wlaśnie "żólte rury" na "teleskopy" ,bo reszta się w ogóle nie nadaje do przeróbki.

Tak więc dobrze radzę koledze 13dzikos , a nie próbuję być zlośliwy,

Nie piszę też o wyżuceniu sprzętu tylko próbie odzyskania jakichkolwiek pieniędzy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko montaż paralaktyczny z U na słupie . Z początku uważałem go za całkiem dobry . Drgania podczas kręcenia śrubami mikroruchów przy łagodnym kręceniu można zmniejszyć . Też przymierzałem się do zegarowego napędu . Ktoś kto go używa może napisze czy też wprawia w drgania . Jest b. prawdopodobne , ze tak jest . Największą wadą jest jego nierozwojowa i niepasująca z niczym konstrukcja , waga i duże drgania . Mnie udało się kupić z odzysku EQ3 z napędem na 1 oś i statyw geodezyjny w sumie za ok. 350 zł . Czasem z ogłoszenia na różnych forach sprzedam można skompletować w cenie zegara z U cały montaż z napędem i to klasycznej konstrukcji . Szkoda kasy na ten zegar . :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko montaż paralaktyczny z U na słupie . Z początku uważałem go za całkiem dobry . Drgania podczas kręcenia śrubami mikroruchów przy łagodnym kręceniu można zmniejszyć .

Jeśli używasz "słupnika" to przede wszystkim zmniejsz drgania. Ich głónym źródłem jest słup ze stalowymi nogami.

Ja ograniczyłem drgania słupa zastosowawszy odciągi z linek stalowych ze śrubami rzymskimi - biegną od wierzchołka słupa do końca każdej nogi i są bardzo silnie napięte. Następny ruch to usztywnienie połączenia statywu z głowicą -Zayzik zastosował w tym miejscu uchwyt U-kształtny. W trzeciej kolejności należałoby wywalić sprężyny na śmietnik a właściwie przerobić całą głowicę.

Zrobiłem w międzyczasie dziwną konstrukcję, która za pomocą dwu długich dźwigni i wygiętej śruby miała umożliwić napęd w osi godzinnej zupełnie podobnie jak napęd koziołka. Wyszło to jednak bardzo nieporęczne i na razie zdemontowałem te dziwne dźwignie. Mam też prawie ukończony napęd silnikiem krokowym i Astro-pilot, tyle że brak mi przekładni ślimakowej.

Potem przerabiałem "EQ-2" od SkyLuxa. Być może silnik krokowy do tejże konstrukcji zastosuję. Ale jeszcze mam w zamiarach przerabiać tę żywiecką głowicę. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale kwestia akcesoriów typu barlow czy okulary

Jakich standartów używa U-boot--- otóż wlasnych

nie pasują ani okulary innych firm (choćby soligora) a barlow jest wykonany z rurek dzialających w stylu pierścieni pośrednich o "żadnym"standardzie

jeśli "rura" jest to optisan to też jest po zawodach i szkoooooooda kasy !!!!!!!!!!!!!!!

 

Co do tych własnych średnic okularów itd. to stara informacja bo od dłuższego czasu (no powiedzmy 2-3 lat) tylko najmniejszy model 90 mm ma wyciąg 30 mm. Reszta ma wyciągi 1 1/4 " tak więc można tam duże włożyć ale w wielu przypadkach nie ma po co...

 

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Mam tylko montaż paralaktyczny z U na słupie . Z początku uważałem go za całkiem dobry . Drgania podczas kręcenia śrubami mikroruchów przy łagodnym kręceniu można zmniejszyć . Też przymierzałem się do zegarowego napędu . Ktoś kto go używa może napisze czy też wprawia w drgania . Jest b. prawdopodobne , ze tak jest . Największą wadą jest jego nierozwojowa i niepasująca z niczym konstrukcja , waga i duże drgania . Mnie udało się kupić z odzysku EQ3 z napędem na 1 oś i statyw geodezyjny w sumie za ok. 350 zł . Czasem z ogłoszenia na różnych forach sprzedam  można skompletować w cenie zegara z U cały montaż z napędem i to klasycznej konstrukcji . Szkoda kasy na ten zegar .  :Salut:

Sorki ze długo nie odpowiadałem

Oto mój telep ze statywem:

http://uniwersal.beep.pl/polski/Grafa/120_02.jpg

 

W ogóle to dzięki za wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to na pewno masz mikroruchy na przekładni ślimakowej . Klasyczne rozwiązanie nie z U . Szczęściarz jesteś , że klasyczny słup z mikroruchami na śrubkach nie jest w twoim posiadaniu .

Do twojego montażu można założyć klasyczny silniczek krokowy ze sterowaniem . Nie myśl o zegarze ,pewnie nie pasuje do tego montażu .Ponadto to ta sama cena .

Jak drgania będą ci przeszkadzać to w pierwszej kolejności statyw wymien na drewnianny np. z teoloidu geodezyjny . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.