Skocz do zawartości

Przeogniskowanie obiektywu Samyang 135mm


pablo12311

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z modyfikacją mojego ulubionego Nikona D300 pod astrofotografię poprzez wyjęcie jednego z dwóch filtrów, dopadł mnie problem z ogniskowaniem mojego Samyanga 135mm f/2.

W przypadku innych obiektywów np. Sigma, Tamron problemu takiego nie było. Jak widać można je ogniskować poza punktem nieskończoności.

W związku z powyższym postanowiłem spróbować na własną rękę przeogniskować Samyanga 135mm.

 

Krok pierwszy.

Ustawiamy pierścień ogniskowania do ogranicznika nieskończoności. Przesuwamy gumę która odpowiada za ogniskowanie obiektywu.

 

Krok drugi.

Odkręcamy trzy śrubki, które trzymają pierścień. Znajdują się one pod gumą. Pierścień ten ma regulację (w postacie łezki) w celu prawidłowego ustawienia znacznika ogniskowania.

 

Krok trzeci.

Przesuwamy delikatnie pierścień w dół.

 

Krok czwarty.

Ukazują się dwa ograniczniki. Pierwszy odpowiada za minimalne ograniczenie ogniskowania obiektywu, drugi za ogniskowanie na nieskończoność. W pierwszym kroku ustawiliśmy właśnie na ten, który nas interesuje (nieskończoność).

 

Krok piąty.

Odkręcamy dwie śrubki, które trzymają ogranicznik i przysuwamy go w lewo dla Nikona, w prawo dla Canona. Przykręcamy śrubkami ogranicznik.

Jeżeli się okaże, że powyższa regulacja jest nie wystarczająca, a tak było w moim przypadku, należy wykonać następny krok modyfikacji.

 

Krok szósty.

Odkręcamy blaszkę ogranicznika i pilniczkiem typu iglak piłujemy dla Nikona z prawej strony, dla Canona z lewej. Zmniejszamy grubość blaszki o około 1mm.

Oryginalna szerokość ogranicznika 2,96mm. Zmniejszamy do około 1,9mm.

Dzięki tej operacji nasz obiektyw zostaje przeogniskowany w kierunku nieskończoności z lekkim zapasem. Myślę, że ma to ogromne znaczenie w przypadku zmiany temperatur podczas sesji.

 

 

 

20200825_163938p.jpg

20200825_164250pp.jpg

20200824_162256pp.jpg

20200825_164632pp.jpg

20200825_165051p.jpg

20200825_174039pp.jpg

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ostatnio podobną modyfikację Samyanga, niestety u mnie wydaje się, że to nie ogranicznik od strony wlotu obiektywu, ale gdzieś przy bagnecie nie pozwala ogniskować poza nieskończoność. Niestety na razie nie podjąłem się wybebeszenia go bardziej niż zdjęcie bagnetu czy regulacja tegoż ogranicznika co u Ciebie. Ja swój ogranicznik nawet zdjąłem w całości i niestety nie mam możliwości dalszego obrotu obu soczewek. 

Masz na to jakiś pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.