Jump to content

Bolid przez chmury...


Pabami
 Share

Recommended Posts

09.03.2005 o godzinie 19:57 obserwowałem ciekawe zjawisko. Gapiłem sie po prostu przez okno... niebo było prawie całkowicie zachmurzone... a tu błysk poleciał bolid pare razy mignał jasno w dziurach w chmurach i zgasł dosyć nisko nad południowym horyzontem (kierunek idealnie płn-płd.) trudno mi oszacować jasność przez chmury ale wydaje mi się, że był jaśniejszy od Wenus... koloru białego...lekko niebieskawy. To co mi zapadło w pamięć to to, że był dosyć wolny i wydaje mi się, że leciał pod dużym kątem (nie przemieszczał się dokładnie po krzywiźnie nieba)

 

Zapomniałem jeszcze dodać współrzędne obserwacji: Kraśnik 22°14'E 50°55'N

Edited by Pabami
Link to comment
Share on other sites

Wydaje się, że tego dnia coś nad Polską latało. Hans także donosił, że widział jasnego meteorka 9 marca

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7425

 

Stacja w Poznaniu złapała tego dnia o godzinie 17:47:31UT takie bolidziątko jak na fotce. Zjawisko było rejestrowane przez 2 sekundy, następnie zapchał się bufor metreca. Całość mogła trwać nawet 4 sekundy. Kilka minut później leciał następny prawie tak samo jasny. Szkoda, że większość kraju była pokryta chmurami.

174731.BMP

Link to comment
Share on other sites

Fajny meteorek ! U mnie starszna kicha ostatnio z pogodą. Tak nas teraz zasypuje śnuiegiem, że mam lekkie obawy czy w kwietniu dotrzemy w Bieszczady! Oby zima odpusciła.

 

Pozdro

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Dopisze do tego wątku swoją obserwację - również z 9 marca. Zasadziłem się na merkurego ok. 18 i kiedy próbowałem go wzrokowo znaleść zauważyłem na zachodzie 4 punkty które na pomarańczowym niebie znacznie odróżniały się od chmur nad horyzontem. Po looknięciu przez lornetkę zauważyłem 4 krążki utworzone z pyłu które po ok 10 min. straciły kulistość lecz nadal pozostały czterema osobnymi skupiskami pyłu/dymu. Zaznaczę że były bardzo drobne - gołym okiem nie zaobserwowałem że są krązkami - dopiero przez 7X50.

 

Pytanie - czy mogly to byc pozostalosci po przelocie meteoru ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.