Skocz do zawartości

Statyw geodezyjny a montaz EQ


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Poszedlem w innym kierunku ale udalo sie

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7236

 

Pewnie jutro spreparuje jakiegos posta z pokazem efektu koncowego.

 

Pozdrawiam.

 

Dzieki, juz to kiedys przegladalem.

Poniewaz nie mam warunkow i wiedzy do prowadzenia takich prac ;-) szukam jakiegos gotowca. Masz jakis pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej bym Ci nie polecał łaczyć montaż ze statywem za pomocą śruby sercowej

o ile sama śruba ma dość "słuszny" rozmiar, to jest utrzymywana i blokowana za pomocą mosiężnej hmm pętelki, która od dołu opiera się na krawiędziach ponad 50mm otworu

pozdrowienia

 

i o ile w niwelatorach, teodolitach, tachometrach itp., takie mocowanie się sprawdza, bo te instrumenty obciążają stawyw osiowo, to już montaże paralaktyczne i rury w nich mocowane, na ten statyw potrafią wywierać dość znaczne momenty obrotowe (tzn. siły działające na pewnym ramieniu) i ta właśnie pętelka mogła by tego już nie wytrzymać

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej bym Ci nie polecał łaczyć montaż ze statywem za pomocą śruby sercowej

o ile sama śruba ma dość "słuszny" rozmiar, to jest utrzymywana i blokowana za pomocą mosiężnej hmm pętelki, która od dołu opiera się na krawiędziach ponad 50mm otworu

pozdrowienia

 

No wiem wlasnie. Ale mowisz, ze nie utrzyma EQ3 z np. 120ST?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie ta śruba wraz z pętelką wyglada tak:

 

pomiędzy ten pierścień a petelkę wchodzi otwór stopki statywu

 

pętelka, jak i śruba jest z mosiądzu, przekrój "pętelki" to 3x5mm

o ile niema problemu z takim mocowaniem montażu widełkowego np.

to w przypadku paralaktyka, już by mógł być problem

 

oczywiście wyjściem z tego jest założenie jakiejś grubszej podkładki zamiast tej pętelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie ta śruba wraz z pętelką wyglada tak:

 

pomiędzy ten pierścień a petelkę wchodzi otwór stopki statywu

 

pętelka, jak i śruba jest z mosiądzu, przekrój "pętelki" to 3x5mm

o ile niema problemu z takim mocowaniem montażu widełkowego np.

to w przypadku paralaktyka, już by mógł być problem

 

oczywiście wyjściem z tego jest założenie jakiejś grubszej podkładki zamiast tej pętelki

 

No u mnie bardzo podobnie.

Chyba opyle ten statyw :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz statywu pod teleskop, to ciężko będzie znaleść jakąś inną, równie stabilną alternatywę niż właśnie statyw geodezyjny

 

i raczej szukaj ślusarza, który Ci zrobi taką tuleję, niż kupca na swój statyw :D

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz statywu pod teleskop, to ciężko będzie znaleść jakąś inną, równie stabilną alternatywę niż właśnie statyw geodezyjny

 

Jestem tego swiadomy tak bardzo jak tego, ze nie mam pomyslu i alternatywy na polaczenie go z montazem :unsure:

Chyba, ze jeszcze poszukam kogos kto by mi to dorobil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tylko spokojnie, średnica części "pokrętki" śruby geodezyjnej nie pozwala na zerwanie pętli mocującej ręką i spokojnie możesz na takim statywie montować wszystkie montaże do H-EQ-5 włącznie, sprawdzone w praniu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.