Skocz do zawartości

Lunetka biegunowa Takahashi


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale gdy ustawiam oś RA równolegle do płaszczyzny ziemi używając wbudowanej poziomicy (EM-10 taką ma przy osi RA) to w lunetce biegunowej linia na godzinie 6-tej powinna być ustawiona dokładnie prostopadle do gruntu a u mnie nie jest.... Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem i ustawiałem biegun korzystając najpierw z owej poziomicy a potem położenie polaris sprawdzałem na aplikacji mobilnej PS Align i to wystarczało do uprowadzenia obiektywu 200mm przez nieco ponad 5min. Chciałem jednak wypróbować prostą metodę opisaną kiedyś tutaj dla montaży SW. 

 

1) Nasza lunetka musi być dokładnie wyjustowana

2) Poziomujemy dokładnie montaż (jest to niezwykle ważne, bo to stanowi nasz punkt odniesienia), ustawiając jednocześnie zgrubnie w kierunku północnym

3) Włączamy montaż, wprowadzamy dane

4) Obracamy oś RA, aby "godzina" 6 była z grubsza na dole (0 z góry, 3 z prawej...)

5) Ustawiamy polarną w środku centralnego krzyża oznaczonego NCP (za pomocą śrub azymutu/wysokości)

6) Za pomocą śrub wysokości przesuwamy polarną w dół, na obwód okręgów ze skalą, albo nawet niżej

7) Poprawiamy orientację kręcąc osią RA, tak aby polarna była dokładnie na pionowej linii (wtedy godzina 6 jest ustawiona dokładnie na dole). Od tej chwili nie kręcimy już osią RA!

8) Odczytujemy z pilota wartość "Polaris Position in P. Scope", która określa nam, "na której godzinie tarczy zegara" ma się znajdować polarna.

9) Sprawdzamy na rysunku z prawej, który okrąg obowiązuje obecnie (w okolicy 2016 roku ustawiamy się między środkowym, a zewnętrznym).

10) Ustawiamy polarną w odpowiednim miejscu za pomocą śrub azymutu/wysokości. Czyli ustawiamy ją na "odpowiedniej godzinie" oraz na odpowiednim okręgu. Duże kreski na obwodzie okręgów są zaznaczone co godzinę, a małe co 10 min. Tak więc, przykładowo, jeśli pilot mówi, że polarna ma być na godzinie 10:45, to znaczy, że ustawimy ją tam, gdzie jest zaznaczona napisem Polaris na powyższej ilustracji (tego napisu nie ma w prawdziwej lunetce).

 

 

Tyle że jeśli w lunetce oś z godziny 6tej jest skierowana prostopadle do ziemi , poziomica wskazuje że oś RA wcale nie jest równolegle i na odwrót...

 

pol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.