Skocz do zawartości
  • 0

AZ-EQ5 i EQMOD jakie ustawienia ?


sp3uca

Pytanie

Witam,

Montaż jak w tytule .

Zainstalowane najnowsze:
ASCOMPlatform65SP1
EQASCOM_V200q

Wszystko łączy i ekstra działa ze Stellarium i CDC na kablu EQDirect.

No ale pytanie :

1. Na forach piszą że nowy EQMOD powinien mieć typ montażu AZ-EQ5 w liście rozwijalnej do wyboru - w zainstalowanym NIE MA TEGO - jest Mount Option = Auto Detect ...

2. Na forach piszą że należy ustawić Total Steps i Worm Steps dla tego montażu specjalnie - np Total 5184000 , a jak wyświetlę z EQAscom ToolBoxa mam DEC_STEPS_360=9024000

  czyli nie taka jak powinna chyba ...

Myślałem że jak AUTO to rozpozna napęd i dobierze dobre ustawienia....

3. Kwestia to inne ustawienia , proszę o podpowiedź co tu pozmieniać -  jak ustawić te wszystkie parametry pod AZ-EQ5 (tryb EQ) :

np. EPOCH - unknown znaczy że w każdej apce sam ustawić mam na np.J2000 ?

 

ust1.JPG.1988f6d9b8450062d60e7198b5a238a5.JPGust2.JPG.dbf7930c4cac55c0c8e2fa90f13fb022.JPG

 

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Te wartości, które się różnią od standardowych, to musisz wpisać z palca. Czyli w oknie "ASCOM Setup", w "Mount options" wybierz "Custom" i kliknij ikonkę klucza, która powinna być obok. I wtedy wpisz co trzeba (w obu osiach to samo):

 

Total Steps: 5184000
Worm Steps: 38400
Tracking Offset:0

 

Resztę, z tego co widzę, masz w porządku. Znaczy ja mam tak samo i działa :) Epoch - teoretycznie jak ustawisz coś innego niż Unknown, np. JNOW, to ASCOM powinien zmusić aplikacje do korzystania z tego co ustawiłeś - ale nie wszystkie aplikacje odczytują tę zmienną z ASCOMa i wtedy może być problem. Więc generalnie najlepiej chyba zostawić tak jak jest i ustawiać to w aplikacji, czyli tak jak piszesz.

 

AZ-EQ5 jako takiego nie ma nigdzie do wyboru z listy z tego co wiem, przynajmniej w żadnym miejscu nie widziałem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No jasne. Dzięki za odpowiedź. AZ-EQ5 jest jak wybiorę custom i opcje jest w liście do wyboru i wtedy ustawienia silników się wpisują takie jakie powinny.

Jeszcze raz dzięki za naprowadzenie.

Pewnie inne ustawienia będą do dopracowania jak przyjdzie do robienia fotek, a może nie :g:

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.