Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego teleskopu do astrofoto


iloris

Pytanie

Witam,

stoję przed wyborem pierwszego teleskopu do astrofoto Księżyca i planet, w dalszej kolejności DSO. Czytam i rozmyślam już od dłuższego czasu, a efekt jest taki, że na razie wybrałam jedynie montaż EQ5, który będę sukcesywnie rozbudowywać. Zdecydowałam, że chcę zacząć z tym aparatem, który już mam, czyli Pentax k200D, a potem pójść w stronę Nikonów - d5300 lub wyższych. Mój budżet to ok. 3,5 kpln na start. Zawęziłam opcje do następujących:

 

1. Zestaw Teleskop Sky-Watcher Synta R-120/1000 EQ5. Oczywiście jestem świadoma aberracji chromatycznej :) Zależy mi na odpowiedzi na pytanie, czy ten zestaw będzie w porządku do nauki. Czym ewentualnie można korygować aberrację w tym konkretnym przypadku? Link: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2832&language=pl&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 120 1000 EQ 5 BK1201EQ5

 

2. Sam montaż EQ5 plus aparat i inny refraktor - czy możecie polecić coś odpowiedniego na początek?

 

3. Sam montaż EQ5 plus aparat i obiektyw - tu również chciałabym prosić o wsparcie. Myślałam o używanym Samyangu 135, ale widzę, że jest problem z adapterami. Jeśli miałabym kupić Smyanga, to z mocowaniem Nikon F. Znalazłam tylko taki adapter: https://pl.aliexpress.com/item/32751881465.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.69b21e79wgBcXB&algo_pvid=b8185c58-4098-412d-a597-6f41a0888555&algo_expid=b8185c58-4098-412d-a597-6f41a0888555-20&btsid=2100bddb16132904205196396e0dac&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_. Czy będzie ok? Obecnie mam tylko obiektywy stockowe do Pentaksa, 18-55 i 50-200.

 

Jeśli macie inne propozycje, oczywiście chętnie wysłucham. Z góry bardzo dziękuję wszystkim za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 godzin temu, dominiksito napisał:

Tak to jest z tymi planetami, że trzeba ogniskowe w kilometrach i montaże czołgi. Nie lepiej zacząć od szerokich DS-ów? Wtedy mały sensor i mniejszy/tańszy montaż wystarczy? ;) 

 

DSy mają większe wymagania montażowe bo musi prowadzić dokładnie. Montaż pod planety ma tylko udźwignąć tubę, nie musi być dokładnie ustawiony na polarną - ma tylko utrzymać planetę w polu widzenia kamerki podczas nagrywania. Czasy nagrywania w tym przypadku sa krótkie, więc obraz się nie rozjedzie. Można zacząć nawet od EQ2 i 5" SCT/MC. 

 

6 godzin temu, Pav1007 napisał:

Więc tak: ASICAP obsługuje tylko kamery ZWO ASI oraz tylko z USB3.0 - wybór się zawęża, tutaj optymalnym rozwiązaniem jest ASI 120MC-S, koszt ok 700-800pln...  z komentarzy wynika, że 120 nie chodzi na pewnych urządzeniach, na innych chodzi. + kabelek OTG

 

 

 

To mozna avikować przez telefon ? Bo cały czas myslę nad zasilaniem laptopa w terenie, a tu może jest lepsze rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.