Skocz do zawartości

Jak czytać wykres MTF?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Często producenci obiektywów specjalistycznych dołączają do produktów wykres MTF, np. taki:

https://www.kowa-lenses.com/media/pdf/1d/e5/1e/LM50HC-SW_MTF_03_2020.pdf
Ale ja za nic nie mam pojęcia jak to czytać, i skąd wiedzieć, jak wygląda dobry, a jak zły taki wykres? :)
Ktoś to ogarnia? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, trouvere napisał:

stopień rozmycia linii (w tym przypadku

wartości skali od 0 do 1, odpowiadają wartościom podawanym przez innych producentów odpowiednio od 0 do 100%,

 

Hm... Czyli w takim razie ten wykres co zamieściłem jest fatalny - przeważające są wartości poniżej 40% :/ Chociaż z drugiej strony to 1.4 otwarte na maksa, w sumie nic dziwnego. Trzeba by sprawdzić dla f/2 albo f/4... Jestem ciekaw, jaki jest tutaj tzw. poziom przyzwoitości? 50%?
Z drugiej strony - jak kamery SWIR mają najczęściej piksele w stylu 25um to wykres nie jest taki zły chyba...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. 
Ogólnie rozdzielczość wg dyfrakcji to - mniej więcej - 120mm apertury na 1" rozdzielczości dla 500nm. I to jest odwrotnie proporcjonalne do apertury a proporcjonalne do długości fali.

Więc jeśli zwiększyć długość fali do 1500nm a aperturę do 50/1.4 ~36mm to mamy sumarycznie 10x mniejszą rozdzielczość, a zatem 10". 

Przymykając do f/2.8 mamy już rozdzielczość 20".

Dla obiektywu o ogniskowej 50mm i pikselu 25um (20 par linii/mm) mamy rozdzielczość / piksel około 100"/px. Nawet zakładając tą fajną matrycę od SONY (IMX991) gdzie piksele mają 5um to skala będzie akurat mieściła dyfrakcję w jednym pikselu. Dlatego nie martwię się o dyfrakcję, dopóki mówimy o rozsądnych aperturach i sporych pikselach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, trouvere napisał:

 ja mam zbyt stechnicyzowany punkt widzenia, moim zdaniem parametr powinien być podawany w takiej postaci by można było go łatwo przyswoić i nim operować a nie bez przerwy prowadzić żmudne obliczenia by zbiór danych sobie jakoś przyswoić, od tego są komputery nie ludzie.

 

Ja operuję wielkościami, które znam:)

W astrofoto jednak głównie używa się sekund łuku. Więc najczęściej to nimi operuję, a jak coś jest w mm albo um to wtedy się martwię ale widzisz, mamy inny punkt wyjścia ;)

 

 

BTW jak mówimy o rozdzielczości kątowej to nie potrzebujesz znać ogniskowej, bo odpowiedź jest w " a nie w um :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@trouvereto takie przekomarzanie się um czy " moim zdaniem czysto akademickie. 

Zresztą odbiegamy od tematu. 

 

Ja mam po prostu wrażenie, że ten obiektyw jest ultra kiepski, a kosztuje 1300 EUR. (nowy, wiem, że używki są tańsze)

Alternatywnie istnieje też 3x droższy obiektyw, ale - mam wrażenie - 10x lepszy z tej samej stajni:

https://www.kowa-lenses.com/media/pdf/d4/aa/c1/LM50HC-VIS-SW_MTF_SWIR_11-2020.pdf

Te parametry tutaj są w porównaniu niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.