Skocz do zawartości

M35 i NGC2158


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Pełnia to dobry czas, aby bez spiny przetestować nowe zabawki. 

 

W moim wypadku to Korektor komy Baader MPCC II (nie trzy) oraz Canon 600D (na razie bez modowania). Podmienił Sony NEX-3N. 

 

Moje odczucia odnośnie Canon 600D względem Sony NEX-3N:
Na canonie wylazł banding, jak wyciągałem na maksa pewną galaktykę. której wstydzę się pokazać. Czegoś takiego nie widziałem na Sony. Na szczęście łatwo dało się ten błąd zniwelować. 
W pełni flipalny wyświetlacz na canonie - no spoko, tylko czemu kurde po tej stronie jest gniazdo na kabel? Bardzo przeszkadza po podłączeniu do kompa. 
Live view w sony był jaśniejszy i łatwo mogłem poprawić ostrość. Ale może nie przekopałem się przez wszystkie ustawienia canona. 

Nie mam porządnego testu porównawczego, jeśli chodzi o stosunek sygnału do szumów. Subiektywne odczucia są takie, że sony dużo gorzej radził sobie z kolorem czerwonym.
Nieco mniejszy sensor i nieco większa rozdzielczość oznacza, że canon ma mniejszy piksel.
Porównuję tu lusterkowca z bezlusterkowcem i wszystko, co niesie ze sobą ten pierwszy system: gabaryt, waga, telepanie, ograniczona żywotność, odległość bagnetu od matrycy - wszytko to przemawia na jego niekorzyść w przypadku astrofotografii. 
Aaale, canonem można sterować przy pomocy komputera i to jest game changer. Oprócz wygody, dochodzi możliwość wpisania w sesję czasu na dithering. 

Moje odczucia odnośnie korektora komy Baader MPCC II:
Kolimowałem, ale dalej coś krzywo. Będę walczył dalej.
Oprócz oczywistej poprawy rogów dochodzi też lekkie osłabienie ostrości w środku. Coś za coś. 
Dzieją się dziwne rzeczy z gwiazdami, gdy tylko teleskop nie jest dobrze wyostrzony. Postrzegam to nawet jako pozytyw, bo łatwiej zauważyć, że ostrzenie wymaga poprawy. 

Wyciąg wystaje do środka tuby. Niefajnie. 


Użyte graty:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 PDS
Montaż: EQ5 + napęd dwuosiowy
Guiding: Szukacz GSO 8x50, kamera T7m, czerwony pilot, Kiano SlimStick 1.0
Sensor: Canon 600D
Ekspozycja: 33x120s
ISO: 400
Soczewki: Korektor komy Baader MPCC II
Filtr: svBony Moon Filter
Apki: SirilIC, Photoshop, Topaz DeNoise AI, PHD2, BackyardEOS
Księżyc: 100% (27.02.2021)

 

Edit, skoro już się da zdjęcia wrzucać: 

 

m35-2021-02-27--004-r.jpg.1d22a3994322f52a17b47e54b6dc612b.jpg

 

Jeszcze jeden edit - niby da się teraz wrzucić zdjęcie, ale robi resize. Więc linkuję pełny wymiar.

Edytowane przez karp_killer
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Ci wyszło:D

 

23 minuty temu, karp_killer napisał:

 

 


W pełni flipalny wyświetlacz na canonie - no spoko, tylko czemu kurde po tej stronie jest gniazdo na kabel? Bardzo przeszkadza po podłączeniu do kompa. 
 

 

 

Jeśli podłączasz do kompa, wyświetlacz  Ci niepotrzebny wszystko jest na ekranie komputera...:D

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.