Skocz do zawartości

Jaki okular do ZRT ??


ciernioo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od kilku dni jestem posiadaczem ZRT po przeróbkach w Astrokraku. Pierwsze testy (ze względu na pełnię, tylko Saturn, Jowisz) wypadły znakomicie, jestem bardzo zadowolony. Chciałbym zapytać Was, jaki najkrótszy sensowny okular powinienem zakupić, aby uzyskać największe sensowne dla ZRT powiększenie i komfort obserwacji planetarnych? czy 4mm (czytałem że należy taki okular podtoczyć ??) czy może raczej 5-6mm. Mam kilka okularów (SPL 10mm, PL 17mm PL25mm Kellner 30mm) oraz barlowa x3. Zastanawiam się też czy lepiej wyjdę (w sensie jakości obrazu) na kupnie krótkoogniskowego okularu czy zastosowaniu barlowa np. do okularu 17mm ?? (mowa oczywiście o plosslu , bo na nic innego mnie nie stać :D )

 

z góry dzięki za radę! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Z praktyki: 4mm plossl dużo więcej szczegółów nie dodaje (w porównaniu z orginalnym 60x pow.), jedynie powiększenie. Do niczego innego jak do planet się nie nadaje taki plossl z ZRT wiec nie musisz widzeć całego pola widzenia, a co za tym idzie nie potrzeba przyklejać oka do okularu. Barlow + dł↓ższy okular jak na mój gust odpada ze względu na przeciętną jakosć optyki ZRT (chyba że kupisz extra barlowa i taki też okularek). Generalnie cena + ok 100x pow. przemawiają za 4mm plosslem (z założenia bo pewnie ma 5-6, dł↓ższe też nie są idealne). Do mniejszych pow. używam 20mm plossla i jestem zadowolony z widoków, chociaż 25mm daje nieco większe pole widzenia przy prakt. tym samym pow. Aha - 4mm plossla Soligora musiałem podtoczyć - gratis przy zamówieniu. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tak też przypuszczałem że barlow to średni pomysł, ale z braku innych opcji wrzuciłem Plossla 17mm + barlowa NPZ 3x kupionego niegdyś w Himpolu, no i wrażenia były hmmm, niejednoznacze... jakość obrazu w sumie prawie bez zarzutu, obraz Saturna ostry, ale cały czas odnosiłem wrażenie że mogło by być ciut lepiej - zdecydowanie za mało widocznych szczegółów przy ostrości jaką uzyskałem. Plossl 25mm fajnie sprawuje się przy DS, M36 i M37 bardzo ładnie się prezentowały, mimo takich sobie warunków :rolleyes:

 

No nic, koniecznie musze spróbować przy Plosslu 4-6mm aby lepiej zorientować się w możliwościach ZRT, ale już czuję że całkiem użyteczne to urządzonko B)

 

 

Pozdrawiam! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.