Skocz do zawartości

Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam montaż Celestron CG5 Advanced GT.

Kupiłem go wiele lat temu na tym forum. Miał mi zastąpić montaż po Skyluxie, który u mnie był w częstym użyciu. I na początku tak się stało. Niestety wkrótce po zakupie mój balkon po dociepleniu okazał się zbyt wąski. Nie miałem też energii na wyjazdy z nim za miasto. W końcu z przeciwwagą to ponad 25 kg, a niestety nie mam bezpośrednio pod blokiem samochodu. Większość pobytu u mnie przeleżał więc w szafie. Nie jest zatem wyeksploatowany, ale na pewno wymaga przeglądu, przesmarowania, regulacji.

Sprawował się bardzo dobrze do wizuala, nigdy nie używałem go do astrofotografii, z wyjątkiem księżycowo-słoneczno-planetarnej. Od wielu lat już go nie używam. Od czasu do czasu tylko sprawdzam w mieszkaniu, czy wszystko w nim działa. Dwa lata temu przy okazji takiego przeglądu zauważyłem, że nie działa włącznik zasilania. Naprawiłem to i przy okazji zajrzałem do środka na elektronikę (ostatnie zdjęcie). Dzisiaj bez problemu go uruchomiłem i sprawdziłem procedurę alignowania i goto na sucho w pokoju. Wszystko wydaje się działać, jak trzeba.

W skład kompletu wchodzą:

- głowica CG5 Advanced GT

- pilot Celestron Nextstar z trzymadełkiem na nogę statywu

- lunetka biegunowa

- pręt i dwie przeciwwagi po 5kg

- trójnóg stalowy 2"

- dokupiona przeze mnie półka na okulary (w kupionym przeze mnie nie było jej)

- walizka aluminiowa z OBI na głowicę, pilota i kabelki

- jakieś papiery, instrukcje itp.

Na razie wystawiam go wyłącznie tu.

UWAGA: Montaż waży łącznie ponad 25 kg i  jest w nieporęcznych do wysyłki gabarytach, dlatego preferuję odbiór osobisty w Toruniu. Jak nie będzie chętnych, najpierw wystawiam go w innych miejscach, a dopiero potem mogę rozważyć wysyłkę. Mogę go ewentualnie podrzucić do 50 km od Torunia.

Cena 1400 zł

edit: Nie mam do niego zasilacza, który był razem z nim zakupiony. Gdzieś mi się zapodział. Zasilałem go z Power Banka Celestrona, którego nie sprzedaję.

IMG_4397.jpg.0a612938fca5deb77e6ecb7dcfe2eca0.jpg

WP_20180929_12_53_54_Pro.jpg.c08320d609f7ab441375b6050fbe6c65.jpg

IMG_4414.jpg.1c877f2b444551cc75fe64b697d1290b.jpg

IMG_4415.jpg.3ad3badfcb098f184b6d65aeb8ae64dd.jpg

IMG_4399.jpg.b4fe5535a23e3a137a4ba15ea9e7f4e9.jpg

IMG_4410.jpg.0a32ee341337c159bfe156b9533e238a.jpg

IMG_4421.jpg.9724bd795a5c7d73f4006de25e0cbcd2.jpg

WP_20180929_14_47_45_Pro.jpg.d97f0c8b4a484900d9c010c6161f4a79.jpg

 

Edytowane przez Lampka
dopisek na temat braku zasilacza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na ciąg dalszy napiszę jeszcze parę słów o montażu.

 

Zdjęcie z elektroniką na wierzchu jest ponad dwuletnie, teraz nic się złego z nim nie dzieje.

Lunetka biegunowa jest już umieszczona, jak widać w montażu, ale nie mam na nią osłonki w kształcie kopułki. Nie miałem jej od początku.

Nie mam pojęcia, czy montaż ma jedno, czy dwa łożyska. Nie rozkręcałem elementów mechanicznych. Generalnie mam dwie lewe ręce do napraw mechanicznych.

Montażu używałem bardzo sporadycznie (średnio pewnie raz na 1-2 lata). Nigdy nie był nadmiernie obciążony (ED80 max). Nigdy mu części mechanicznych nie konserwowałem, nie był też naprawiany. Nie było takiej potrzeby. Poza odgięciem blaszki w wyłączniku, którą ponad dwa lata temu sam zrobiłem.

Nakładka na jednej nodze (sama końcówka) jest odrobinę luźna. Ale zapewne łatwo to przykleić jakimś poxipolem.

Montażu używałem w zasadzie głównie do wizuala, zatem stara wersja firmware'u nie przeszkadzała mi. Jednak, jak komuś zależy na montażu do astrofotografii, to prawdopodobnie tej wersji nie da się upgradować.

No i na koniec coś o czym jego użytkownicy dobrze wiedzą. Potrzebny jest do niego zasilacz na 12V, ale dobrze gdyby dawał prąd 2A. Jak już pisałem u mnie działał pod Power Bankiem 17Ah, a sprawdzałem go wczoraj bez obciążenia zasilaczem na 800mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenie aktualne.

Jakby ktoś miał ochotę na całość mogę również wysłać jakimś kurierem w trzech paczkach. Koszt byłby pewnie łącznie około 100 zł.

Mogę też rozważyć rozbicie (miałem już propozycję na samą głowicę bez nóg). Oczywiście wolałbym puścić całość, ale zobaczymy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.