Jump to content

Lampka
 Share

Recommended Posts

Sprzedam montaż Celestron CG5 Advanced GT.

Kupiłem go wiele lat temu na tym forum. Miał mi zastąpić montaż po Skyluxie, który u mnie był w częstym użyciu. I na początku tak się stało. Niestety wkrótce po zakupie mój balkon po dociepleniu okazał się zbyt wąski. Nie miałem też energii na wyjazdy z nim za miasto. W końcu z przeciwwagą to ponad 25 kg, a niestety nie mam bezpośrednio pod blokiem samochodu. Większość pobytu u mnie przeleżał więc w szafie. Nie jest zatem wyeksploatowany, ale na pewno wymaga przeglądu, przesmarowania, regulacji.

Sprawował się bardzo dobrze do wizuala, nigdy nie używałem go do astrofotografii, z wyjątkiem księżycowo-słoneczno-planetarnej. Od wielu lat już go nie używam. Od czasu do czasu tylko sprawdzam w mieszkaniu, czy wszystko w nim działa. Dwa lata temu przy okazji takiego przeglądu zauważyłem, że nie działa włącznik zasilania. Naprawiłem to i przy okazji zajrzałem do środka na elektronikę (ostatnie zdjęcie). Dzisiaj bez problemu go uruchomiłem i sprawdziłem procedurę alignowania i goto na sucho w pokoju. Wszystko wydaje się działać, jak trzeba.

W skład kompletu wchodzą:

- głowica CG5 Advanced GT

- pilot Celestron Nextstar z trzymadełkiem na nogę statywu

- lunetka biegunowa

- pręt i dwie przeciwwagi po 5kg

- trójnóg stalowy 2"

- dokupiona przeze mnie półka na okulary (w kupionym przeze mnie nie było jej)

- walizka aluminiowa z OBI na głowicę, pilota i kabelki

- jakieś papiery, instrukcje itp.

Na razie wystawiam go wyłącznie tu.

UWAGA: Montaż waży łącznie ponad 25 kg i  jest w nieporęcznych do wysyłki gabarytach, dlatego preferuję odbiór osobisty w Toruniu. Jak nie będzie chętnych, najpierw wystawiam go w innych miejscach, a dopiero potem mogę rozważyć wysyłkę. Mogę go ewentualnie podrzucić do 50 km od Torunia.

Cena 1400 zł

edit: Nie mam do niego zasilacza, który był razem z nim zakupiony. Gdzieś mi się zapodział. Zasilałem go z Power Banka Celestrona, którego nie sprzedaję.

IMG_4397.jpg.0a612938fca5deb77e6ecb7dcfe2eca0.jpg

WP_20180929_12_53_54_Pro.jpg.c08320d609f7ab441375b6050fbe6c65.jpg

IMG_4414.jpg.1c877f2b444551cc75fe64b697d1290b.jpg

IMG_4415.jpg.3ad3badfcb098f184b6d65aeb8ae64dd.jpg

IMG_4399.jpg.b4fe5535a23e3a137a4ba15ea9e7f4e9.jpg

IMG_4410.jpg.0a32ee341337c159bfe156b9533e238a.jpg

IMG_4421.jpg.9724bd795a5c7d73f4006de25e0cbcd2.jpg

WP_20180929_14_47_45_Pro.jpg.d97f0c8b4a484900d9c010c6161f4a79.jpg

Edited by Lampka
dopisek na temat braku zasilacza

Czekając na ciąg dalszy napiszę jeszcze parę słów o montażu.

Zdjęcie z elektroniką na wierzchu jest ponad dwuletnie, teraz nic się złego z nim nie dzieje.

Lunetka biegunowa jest już umieszczona, jak widać w montażu, ale nie mam na nią osłonki w kształcie kopułki. Nie miałem jej od początku.

Nie mam pojęcia, czy montaż ma jedno, czy dwa łożyska. Nie rozkręcałem elementów mechanicznych. Generalnie mam dwie lewe ręce do napraw mechanicznych.

Montażu używałem bardzo sporadycznie (średnio pewnie raz na 1-2 lata). Nigdy nie był nadmiernie obciążony (ED80 max). Nigdy mu części mechanicznych nie konserwowałem, nie był też naprawiany. Nie było takiej potrzeby. Poza odgięciem blaszki w wyłączniku, którą ponad dwa lata temu sam zrobiłem.

Nakładka na jednej nodze (sama końcówka) jest odrobinę luźna. Ale zapewne łatwo to przykleić jakimś poxipolem.

Montażu używałem w zasadzie głównie do wizuala, zatem stara wersja firmware'u nie przeszkadzała mi. Jednak, jak komuś zależy na montażu do astrofotografii, to prawdopodobnie tej wersji nie da się upgradować.

No i na koniec coś o czym jego użytkownicy dobrze wiedzą. Potrzebny jest do niego zasilacz na 12V, ale dobrze gdyby dawał prąd 2A. Jak już pisałem u mnie działał pod Power Bankiem 17Ah, a sprawdzałem go wczoraj bez obciążenia zasilaczem na 800mA.

Ogłoszenie aktualne.

Jakby ktoś miał ochotę na całość mogę również wysłać jakimś kurierem w trzech paczkach. Koszt byłby pewnie łącznie około 100 zł.

Mogę też rozważyć rozbicie (miałem już propozycję na samą głowicę bez nóg). Oczywiście wolałbym puścić całość, ale zobaczymy.

Edited by Lampka

• 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.