Skocz do zawartości
  • 0

Ustawianie na biegun bez komunikacji z montażem


zulugula

Pytanie

Witam mam takie pytanie, kojarze że juz to kiedyś znalazłem na forum ale teraz jakos nie mogę.

Mianowicie jakim programem lub chyba programami, jak dobże pamietam darmowymi, bede w stanie ustawić montaż bez polarniej. Mam montaż eq3-2 z własnym sterowaniem(odczyt skok do pozycji) ale bez komunikacji ascom.

Kojaze że kturymś programem dało sie recznie wpisać pozycje gdzie teleskop jest ustawiony, przynajmniej ktoś na jakimś forum tak chciał robic i chyba to miało działać, ale chyba z rok temu o tym czytałem.

A i to powinno współgrać z lustrzanka, nie mam dedykowanej kamerki.

Będę miec chwilkę w pracy to będę szukał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Żeby ustawić montaż z pomocą jakiegoś softu, bez polarnej potrzebujesz jakiejś kamery, najczęściej wykorzystuje się do tego guider i kamerkę guidującą. Ja przykładowo korzystam z asi zwo 120 plus guider 60/240. Program dzięki któremu można to ustawić to np. sharpcap w wersji 2.9 (dlatego ta wersja, że jest darmowa i tylko do 2.9 była dostępna ta opcja w wersji free). Astroberry też ma taką funkcjonalność.

Jak nie miałem kamerki to próbowałem wykorzystać lustrzankę, działało ale dosyć mozolnie to szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc " ze to w nich się wylaczalo sterowanie i mozna bylo ręcznie współrzędne wpisać". Ja ustawiając za pomocą SharpCap'a nie wpisuję nigdzie żadnych współrzędnych, nie jest to potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 hours ago, zulugula said:

Faktycznie troszkę malo zrozumiale to napisałem, to inaczej jakim programem mogę ustawić mostaż bez podłączania go do komputera, najwyżej sam aparat canon. Z montarzu mam tylko odczyt gdzie aktualnie jest skierowany (RA i DEC)

No właśnie Ci piszę cały czas. Jak ustawiasz tym SharpCapem nie musisz łączyć się z montażem. Program odpalasz na komputerze i kolejno wykonujesz:

1. zdjęcie okolic Gwiazdy Polarnej

2. obrót teleskopu o 90 stopni

3. zdjęcie okolic Gwiazdy Polarnej

4. program pokazuje Ci jakąś wybraną gwiazdę i położenie gdzie ona powinna się znaleźć. Kręcisz montażem w azymucie oraz zmieniasz nachylenie osi godzinowej do poziomu. Po doprowadzeniu gwiazdy do wskazanego punktu mamy montaż ustawiony.

 

Generalnie w tej procedurze połączenie montażu z programem do ustawiania na biegun pozwala na automatyczne wykonanie pkt. 2

I druga rzecz, próbowałem SharpCap + Canon, cała procedura działa i da się tak ustawić montaż, ale przyznam, że w przypadku kamerek typu asi zwo 120 (typowa do guidingu) idzie mi to bardziej płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.