Skocz do zawartości

91/110


Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem postanowiliśmy (z Małkiem) zmierzyć się z Messierem w jedną noc. Dla ułatwienia sobie zadania korzystaliśmy z LX-200 10". Udało sie zobaczyć 91 obiektów. Była szansa dorzucić jeszcze z 3-4 ale o 4:25 byliśmy tak wykończeni, że postanowiliśmy odpuścić. Musieli byśmy czekać aż Strzelec wyjdzie nam zza lasu, który niestety jest na horyzoncie południowej strony naszej polany oraz poczekać na Wodnika, z którego udało się tylko M2, która była 90 obiektem złapanym o 4:21. Jako ostatnią o 4:25 ustrzeliliśmy M-62 w luce pomiędzy drzewami. Inna alternatywa to przejazd w takie miejsce aby mieć czyste do horyzontu południe. Trzeba będzie pomyśleć. Najtrudniejsze jednak to są na początku Maratonu M-74, M-77 i M-79, które giną w blasku zachodzącego słońca. Generalnie byliśmy zadowoleni chociaż nie do końca nasyceni. Bardzo we znaki dawała się niestety wilgoć tej nocy która osadzała gruby szron na teleskopach (na zdjęciach widać jak wyglądał sprzęt nad ranem) Z braku suszarki opatentowaliśmy inny sposób odraszania płyty korekcyjnej. Zainteresowanych odsyłam do zdjęć.

 

Waldek focił całą noc bo tym razem zabraliśmy karton akumulatorów do UPS-a :D.

Odwiedził nas stary druh z Piły Adam oraz nowi koledzy Polaris i Adam Tomaszewski. Czy im się podobało to nie wiem niech sami napiszą.

 

Jeszcze jedno seeing był momentami rewelacyjny. Nie pamiętam abym w LX-e widział takiego Jowisza jakiego miałem okazję podziwiać dzisiejszej nocy i to na tak niskiej wysokości. Waldek twierdził, że mogło być lepiej jasne, że mogło być lepiej mogło być 11/10, a nie 9/10

teleskop.JPG

tak.JPG

okular.JPG

kierowca_lx.JPG

Adam.JPG

polaris.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka,

 

Przyznasz Mirek, że taki maraton Messiera to strasznie męcząca sprawa :D Pamiętam, że w tamtym roku razem z Michałem Witkowskim kończyliśmy na jasnym niebie na m2, później M73 i M72. Byłem strasznie styrany.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku suszarki opatentowaliśmy inny sposób odraszania płyty korekcyjnej.

 

Ten opatentowany przez was sposób stosowałem dzisiaj chyba czterokrotnie od północy do czwartej. Byłem zmuszany do tego, gdy widoczność w lornetce spadała z 12 mag z hakiem do 8 mag :D . Największy kłopot to wsadzanie lornety do samochodu z żurawiem, bo rozkręcać mi się nie chciało, ale widzę, że wy poradziliście sobie z czymś większym :).

Tej nocy oceniłem 74 zmienne i pooglądałem kilkadziesiąt eMek, ale nie byłem w stanie robić tej drugiej czynności planowo i notując co i jak ;).

No ale prawie cały maraton - gratulowałbym wam bardzo, gdyby nie to, że korzystaliście z niedozwolonych pomocy :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka,

 

Przyznasz Mirek, że taki maraton Messiera to strasznie męcząca sprawa 

 

Przyznam, że nawet nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo. Wydaje mi się, że naprawdę cięzko jest przekroczyć setkę nawet z pomocą jakiegoś systemu naprowadzania. Ale generalnie spodobało mi się i chyba każdej wiosny będę próbował poprawić wynik. Najważniejsze to zacząć i nabierać doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pooglądałem kilkadziesiąt eMek, ale nie byłem w stanie robić tej drugiej czynności planowo i notując co i jak ;).

No ale prawie cały maraton - gratulowałbym wam bardzo, gdyby nie to, że korzystaliście z niedozwolonych pomocy :D .

 

Heniu bez przygotowanej wcześniej listy się nie da. Wykorzystaliśmy listę pobraną z forum ale w paru miejscach lekko byśmy ją zmodyfikowali. W tygodniu podam proponowane zmiany.

 

Nie czuję się na siłach aby bez "niedozwolonych pomocy" zmierzyć się z tym przedśięwzięciem. Może kiedyś. Bardziej napisałem to aby napisać niż w to wierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nawet nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo. Wydaje mi się, że naprawdę cięzko jest przekroczyć setkę nawet z pomocą jakiegoś systemu naprowadzania. Ale generalnie spodobało mi się i chyba każdej wiosny będę próbował poprawić wynik. Najważniejsze to zacząć i nabierać doświadczeń.

 

Pomyśl jak trzeba być dobrze przygotowanym i się spieszyć bez GOTO :ha:

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi książki "Niebo, poradnik użytkownika", Davidowi Levy udało się zaobserwować 109 ze 110 Messierów. Najlepsza pora dla tego typu maratonów jest w pierwszej połowie marca, więc może gdyby ekipa wrocławska zebrała się parę tygodni później, to kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego trzeba mieć jeszcze super pogodę, czarne niebo i niezasłoniety horyzont. O takie rzeczy też dzisiaj ciężko :D

 

PS. W Bieszcadach (w Roztokach Górnych) niestety nie da się zrobić całej listy :angry:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego trzeba mieć jeszcze super pogodę, czarne niebo i niezasłoniety horyzont.

 

 

Wydaje się, że mamy dość blisko Poznania (150-160km) takie miejsce. Są to poligony w okolicach Drawna. Heniu był tam w ten weekend i miał rozeznać sytuację. Pewnie około września, pażdziernika sprawdzimy to miejsce i wtedy gdyby była pogoda w marcu 2003 to sprubujemy złapać więcej M-ek w jedną noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie około września, pażdziernika sprawdzimy to miejsce i wtedy gdyby była pogoda w marcu 2003 to sprubujemy złapać więcej M-ek w jedną noc.

 

Hmm przestawiłem sobie w ustawieniach forum czas zimowy na letni ale nie wiedziałem że to aż tak :)

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.