Skocz do zawartości

Maczek Intesa ALTER M500 127/1270mm F10.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Wrzucam fotki Maczka Intesa 5" , F-10 , D-127/1270mm w Nowej Odsłonie.Po regeneracji warstw na nowe OO U.K. Hilux 97%.
Nowe warstwy Hilux 97% na obydwu lusterkach jak i na lusterku w złączce kątowej Intesa 2" ze złączem SCT.
Lusterko w kątówce też było badane i jest bardzo dobrej jakości optycznej , dlatego warte było również aby naparować je porządnymi warstwami.Szukacz Intesa 50mm posiada porządny okular Erfla o polu własnym ponad 70*.
Taki mały szkrabik z tego Maczka , na matrycy Canona przy F-1270mm , Księżyc mieści się cały z zapasem.
To idealny sprzęt na szybkie wypady.U mnie będzie pracował na montażu EQ3-2 z napędem w jednej osi.
Jakość optyki nie niższa niż 1/6L całego układu na wyjściu z nowymi warstwami Hilux 97% , to jest już to.
Posiadam też oryginalną torbę Intesa do tego Teleskopu , generalnie cały zestaw jak należy.
Czeka mnie jeszcze kolimacja i testy na niebie.Teleskop leżał prawie rok w półce i dzisiaj został ponownie złożony.

Link do produktu: https://www.widescreen-centre.co.uk/intes-micro-alter-m500-telescope.html
Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

T1.jpeg

T2.jpeg

T3.jpeg

T4.jpeg

T5.jpeg

T6.jpeg

T7.jpeg

T8.jpeg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Maki-Cassegrainy mamy Ruttena i Gregoryego chińczyki z naparowanym na Menisku LW a nie z osobnym osadzonym niżej jak w systemie Ruttena.Przede wszystkim AC szczątkowa Korektora Schmidta w SCT jest większa niż pochodząca od korektora w Maku.Co przekłada się na słabsze obrazy na osi pomimo np. tak samo dobrej teoretycznie jakości wypadkowej optyki.C.O. SCT też większe , więc i słabszy kontrast obrazu.Korekcja Aberacji lepsza w Maku.SCT posiada dodatkowy korektor w wersji HD Celestrona lub w wersji MEADE to taka mieszanka SCT i RC.To temat bardzo szeroki.Może jeżeli chodzi tylko o brzegowe partie obrazu pod względem korekcji , punktowania Gwiazd to Maki i SCT HD lub ACF wypadają podobnie.Natomiast Mak ma widocznie czarniejsze tło nieba , lepszy kontrast obrazu , ostrość , naturalną kolorystykę , itp. , itp.Ceny Maków są jakie są i np. 10" Mak kosztuje już Krocie.Za dużo pisania , napisałem tak bardzo ogólnie.Osobiście nie przepadam za SCT i wolę dopłacić i mieć widocznie lepsze z Maka walory obrazu.Przerzuciłem kilkanaście co najmniej wszelakich SCT i nigdy nie były tak dobre jak Maki wysokiej jakości , których też przerzuciłem co najmniej kilkanaście.To wiem na pewno i zdania nie zmienię.Aktualnie posiadam jeszcze trzy inne Maki wysokiej jakości , generalnie jestem Fanem tego systemu i sprawdza się on u mnie doskonale , pod każdym względem.Zresztą zobacz sam ile kosztuje dobry Mak 8"-10" a ile 8"-10" SCT HD czy ACF , ceny mówią same za siebie i są też wykładnikiem jakości sprzętu w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Chmurki w Krakowie przeszły.Maczek 127mm skolimowany.Daje bardzo ładne obrazki.Vega w Lutni też bielutka jak w większym Maku STF MIRAGE 7", F-10. Teraz oglądam z okularem TV Panoptic 41mm , ponad 2* pola przy Pow. około 32X i żrenicy wyjściowej 4mm.Albireo piękna perełka , ładne żywe kolorki tego układu i czarne tło nieba , gwiazdy iskiereczki jak w dobrym Refraktorze.Świetny Maczek i pomyśleć że leżał mi tyle miesięcy w szafie do dzisiejszego złożenia.Warto było zainwestować w nowe warstwy.To światło F-10 tego Maka to świetna sprawa.Gwiazdy idealne punkciki do samej diafragmy w całym szerokim polu ponad 2* z Panoptikiem 41mm. :D
Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Saturn już jest , ale strasznie pływa , okular TV Delos 10mm i Pow. około 130X.
Czekam na Jowisza , choć Seeingowo w Krakowie słabiutko dzisiaj jest. :icon_wink:

 

2.Jowisz też już jest , co prawda też pływa , ale chwilami detalu przebłysk jest.
Ładne kolorki obydwu Planet , tak czy inaczej doczekałem i zmykam spać.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.