Skocz do zawartości

Obserwacje sztucznych satelitów przy okazji fotografowania meteorów (Perseidy 2021).


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

Temat o obserwacji tegorocznych meteorów z roju Perseid jest: TUTAJ. Moje skromne perseidki (i dwa meteory z innego roju), pierwszy raz focone przeze mnie w bardzo trudnych warunkach miejskiego LP (ze środka osiedla), przedstawiłem w TYM POŚCIE.

 

W tym wątku chciałem pokazać uchwycone przy okazji ciekawsze ślady satelitów, bo jak wiadomo od nich nie da się już uwolnić nieba i nie ma co marudzić, tylko może warto przyjrzeć się tym szczególnie interesującym obiektom, skoro już tam są i wykonują sprawnie (czasami mniej ;)) swoją robotę na pożytek naukowy (często również militarny)!

 

Materiałów jest trochę (również od innych Kolegów), więc będę je przedstawiał sukcesywnie wg. mojego uznania (czytaj: opracowania wyników).

 

1/ GPM-Core. NORAD: 39574, ID: 2014-009C. Ciekawy satelita naukowy, mający na celu przeprowadzanie pomiarów opadów na powierzchnię Ziemi, poruszający się na stosunkowo niskiej (porównywalnej z ISS) orbicie LEO - perygeum: 401 km, apogeum 415 km.

 

Projekt międzynarodowy (główni udziałowcy: USA, Japonia, wg. wyłożonej kasy):

 

Ilustracja

źródło

 

Więcej można poczytać o GPM Core na Wikipedii i Gunter's Space Page. Radar opadowy tego satelity, dzięki nachyleniu orbity satelity: 65°, może być wykorzystywany do mapowania i analizowania opadów w naszym kraju.

 

GPM Core wpadł mi w kadr w czasie 40-to sekundowej ekspozycjii 12-08-2021 o godz. 22:54:02 w skromnym, mało atrakcyjnym w zasadzie przelocie, tuż przed wejściem w cień Ziemi:

 

GPM-Core.thumb.jpg.3bfd3d15bc41e6a9c7d672542a3ba988.jpg

 

 

... symulacja ze Stellarium:

_200_GPM-CORE_12-08-2021_22-54-02.jpg.5762357453de89aa70edc49bb7f58bfd.jpg

 

 

Dopiero na powiększeniu okazało się, że satelita w trakcie utrwalonego, 20-sekundowego przelotu (przed wejściem w cień Ziemi) puścił 10 regularnych i delikatnych flar (czyli co ok. 2 sek.):

 

_8120200irf_zoom.jpg.98b6eb82d64b5a5a2fee5f9229fc04d3.jpg

 

 

Satelita jest aktywny (nie dryfuje rotując bezwładnie), więc zastanawiam się od czego mogą pochodzić te ledwo widoczne flarki, być może od anteny radaru skanującego? (na Wiki jest pokazana jego konstrukcja). Trzeba będzie jeszcze w przyszłości przyjrzeć się temu satelicie.

 

Cdn.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

PS Linki do innych tematów satelitarnych:
Obserwacje sztucznych satelitów (i w kolejnych postach)

USA-32 i 81 ciekawe do obserwacji satelity US NRO. Warto na nie zapolować.

IRIDIUM pierwszej generacji - satelity nadal ciekawe do obserwacji i dokumentowania przelotów.

Polowanie na satelitę TERRA.

Kosmiczna urna.:-o

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2/

a/ NOSS 3-7 (A) (Intruder 11A, USA 264, NROL 55) NORAD: 40964, ID: 2015-058A

b/ NOSS 3-7 (B) lub (R) (Intruder 11B, USA 264 DEB, NROL 55) NORAD: 40981, ID: 2015-058R

 

O satelitach zwiadu radiowego US NRO NOSS trzeciej generacji już pisałem i przedstawiałem moje fotki z przelotu parki takich satelitów, tylko ze startu 10 lat wcześniejszego (NOSS 3-3) niż powyżej wskazane - link: TUTAJ . NOSSy, jako satelity "szpiegowskie" były wielokrotnie opisywane w necie (choć bez oficjalnych szczegółów technicznych, bo to tajne programy NRO). Z tej samej klasy satelitów (tylko programy z lat 80/90 ubiegłego wieku) opisywałem i pokazywałem foty satelitów: USA 32 / 81. Więc teraz podam tylko jeszcze parę linków nt.

 

Astropolis - satelity szpiegowskie NOSS (obserwacje)

Cybermoon - obserwacje NOSS

NOSS - Gunter's Space Page

Satobs - NOSS Double and Triple Satellite Formations

SatTrackCam Leiden - NOSS3-8 (NROL-79)

 

W dniu 11-08-2021, na dobę przed max. roju Perseidów, zamiast meteorów w kadr wpadł mi niezwykle ciekawy przelot parki NOSS-ów 3-7. Pierwszy raz udało mi się udokumentować na foto wyraźną flarę od jednego z satelitów parki: NOSS 3-7 (A). Jako, że satelity NOSS latają na średniej orbicie LEO (powyżej 1000 km), dotychczas obserwowałem ich przeloty tylko w świetle rozproszonym, czyli jako ledwo dostrzegalne, podwójne kreseczki na nieboskłonie. Tym razem przytrafił się kolejny fart w postaci ładnej flary (FART kolejny w kolekcji :D ), tuż po rozpoczęciu 40-sekundowej ekspozycji fotki:

 

_8110041_NOSS3-7A-R.thumb.jpg.aab552e0cae1929a2d8b683cda9df8b9.jpg

 

 

... symulacja ze Stellarium:

 

Clipboard01.jpg.ce41ed6c7343d096c604fedd59a9c453.jpg

 

 

... zoom:

 

NOSS_3-7A-Rzoom.jpg.6a04a95b77b69a485ce9c2a29e8eb784.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Cdn.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i dla parytetu ;):

3/ Okean-3 (Okean-O1 #6), NORAD: 21397, ID: 1991-039A - jeden z rosyjskich satelitów oceanograficznych programu OCEAN:

 

https://space.skyrocket.de/img_sat/okean-o1__1.jpg

OkeanO1-1; źródło

 

Celem tego programu było:

Cytat

-oszacować potencjalne rezerwy energii pływów i skumulowanej energii promieniowania słonecznego,

-badanie Oceanu Światowego jako globalnego tłumika i regulatora zawartości ciepła i wilgoci w atmosferze,

-wykrywanie stref upwellingu i wyższej bioproduktywności,

-badanie podpowierzchniowych wirów kołowych i ich wpływu na powstawanie niszczycielskich cyklonów i tajfunów,

-zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i kontroli sytuacji lodowej w Arktyce i Antarktyce,

-badanie dynamiki prądów morskich oraz procesów samooczyszczania wody morskiej i oczyszczania ścieków rzecznych,

-kontrolowanie intensywności zanieczyszczenia oceanów zrzutami ropy i produktów ropopochodnych.

źródło

a/ Zainteresowani więcej info znajdą w źródle (na globalsecurity)

b/ Gunter's Space Page - Okean

 

Satelita Okean-3 podesłał mi delikatną flarę (podobnie jak powyższe NOSSy) w dniu 11-08-2021, czyli przed max. perseidów, kiedy to robiłem początkowe próby uchwycenia ewentualnych meteorów w kadr. Flara utrwaliła się na dwóch kolejnych fotkach (23:16:17 i 23:17:00), przy czym max. jasności wypadło pod koniec pierwszej 40-to sek. ekspozycji.

 

Składanka z dwóch fotek:

 

11-08-2021_8110060-61_Okean-3_x2foto.thumb.jpg.1ff96350193bdec83cfa6dddbea7f151.jpg

 

 

... symulacja ze Stellarium:

 

Okean-3_11-08-2021_23-16-45.jpg.32d9160fbf8bb2f0e01371641dc8ead8.jpg

 

 

... i zoom z pierwszej ekspozycji (max. flary):

 

Okean-3_zoom.jpg.8142d88870ea91cb3583717fe0d75607.jpg

 

 

Satelita jest nieaktywny, przestał działać w styczniu 1994 r., co można wyczytać: TUTAJ, mimo, że na CelesTrak w bazie SatCat jego status jest ze znakiem zapytania.

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.