Skocz do zawartości

Bagnet do Nikona d5100 w standardzie T2


Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

I wtedy @wessel rzekł:

W dniu 8.08.2021 o 10:25, wessel napisał:

Ja się zastanawiam, dlaczego jak ktoś już zdecydował się na modyfikację DSLRa to nie zastąpi tego pierścienia na froncie body jakiś gadżetem z gwintem np. T2?

A ja zadałem sobie pytanie, no właśnie, dlaczego na to sam nie wpadłeś?

I tak narodził się pomysł, żeby wyeliminować chwiejący się na boki układ bagnet Nikon F/złączka M42 na skręcane połączenie. 

Z racji wcześniejszych doświadczeń współpracy z Tomaszem Piwkiem @Tom-ciohttp://www.serwisastro.pl postanowiłem uderzyć z tym tematem do niego. Początkowo Tomasz stwierdził, że będzie ciężko ale pooglądał, podumał i powiedział, że jednak będzie dało to zrobić. i tak powstało to:

NIK_5683.jpg.15f4ad37087d6b57262281d9c6406320.jpgNIK_5682.jpg.8f96ec45c53632496059739a375e8fad.jpg

Oryginalny bagnet F został zdemontowany i zastąpiony dedykowanym bagnetem w standardzie M42.

Dzięki czemu aparat można podłączyć skręcanym połączeniem z standardowymi (lub customowymi) astrozłączkami.

Tak prezentuje się nikon połączony z flattenerem, poprzez złączkę M48-M42 wykonaną wcześniej przez Tomasza na podstawie mojego projektu. Do uzyskania odpowiedniej odległości korektora od matrycy użyłem podkładek DIN 988.

NIK_5685.jpg.9ccf81deb89ca94ff3badada01da1b86.jpg

Co zyskałem?

Przede wszystkim pewne, sztywne połączenie. Wcześniejszy adapter Nikon F-T2 musiałem usztywniać, ponieważ nie siedział ciasno w bagnecie i miał lekkie kiwki na boki.

Co straciłem?

1mm backfocusu. Może by się i dało ten bagnet zrobić cieńszy, ale i tak nie mam szans na szufladę filtrową to stwierdziłem, że się o ten 1mm nie ma co bić, dodatkowo nowy bagnet kryje ten wystający pindol do blokowania obiektywu. Pieniędzy nie liczę, bo nie można powiedzieć, że zostały w jakiś sposób stracone. No chyba, że doliczę te wydane na poprzednią złączkologię w systemie Nikon F ;)

 

Nowy bagnet w żaden sposób nie ingeruje w oryginalną konstrukcję, jest zamocowany oryginalnymi śrubkami, tor optyczny jest zachowany. Powrót do oryginalnego bagnetu to: odkręcenie 6 śrubek, wsadzenie z powrotem trzech docisków, zamontowanie oryginalnego bagnetu i przykręcenie 6 śrubek - operacja na 2 minuty pracy. 

NIK_5686.jpg.f22afe64243a5146d60bcbb989f616f1.jpg

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany taką modyfikacją w swoim aparacie to sądzę, że Tomasz bez problemu taki przeszczep ogarnie. Warunkiem koniecznym jest wysłanie/pozostawienie aparatu u Tomasza, w rozmowie stwierdził, że oryginalny bagnet pod ręką zwiększa precyzję nawiercenia otworów, można przymierzyć i tak dalej.

 

Ja ze swojej strony polecam ;)

Edytowane przez Zlew
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.