Jump to content

Tom-cio

Biznes
 • Content Count

  1265
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Tom-cio last won the day on May 4 2019

Tom-cio had the most liked content!

Community Reputation

635 Excellent

1 Follower

About Tom-cio

 • Rank
  Arktur

Kontakt

 • Strona WWW
  www.SerwisAstro.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Katowice
 • Sprzęt astronomiczny
  ASA10N, AP Mach-1GTO, ATIK One 6, ASI178MMC
  www.SerwisAstro.pl

Recent Profile Visitors

2225 profile views
 1. Ktoś, ktoś nie miał piera betonowego, to nie jest w stanie docenić jego stabilności. JEST NIEPRAWDOPODOBNA, a to podstawa porządnego prowadzenia. Jak coś, to taki betonowy słupek można nawiercić wiertarką udarową przy podłodze, pręty przeciąć i przewrócić w max pół godziny. Więc ten argument odpada. Osobiście w "swojej budzie" trójnoga też bym nie chciał...
 2. Jacku, a co masz w środku co można byłoby zakosić oprócz kamerki do podglądu? Powtarzam, sprawdzałem kilka lat temu. Ubezpieczenie sprzętu, niebędącego częścią domu to straszne pieniądze. Może to ktoś sprawdzi w obecnej sytuacji!?
 3. Potwierdzam, duże psisko to spory atut. Profesjonalisty nie powstrzyma, ale tych, co szukają "na flaszkę" owszem. Im większy nos tym lepsza czujka Alarm z podjazdem grupy - bezcenne, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach to nie są duże pieniądze. Zostaje jeszcze ubezpieczenie, ale tutaj nasi dostawcy usług liczą kilkanaście % wartości sprzętu rocznie. To DUŻO, chyba, że się coś zmieniło. Dobrym rozwiązaniem jest "dziura w dachu" domu, w którym się mieszka. Ubezpieczenie obejmuje wtedy całość i jest najbezpieczniej. Niestety wadą tego rozwiązania są prądy termiczne podczas wychładzania się domu wieczorem. Papa, gont bitumiczny i blachodachówka wychłodzą się w sensownym czasie. Dachówka ceramiczna jako akumulator ciepła prawdopodobnie zdyskwalifikuje pomysł, szczególnie latem. Przez wiele lat miałem właśnie taką dziurę w dachu na strychu - sprawowała się świetnie, ale gdy miasto zmodernizowało oświetlenie uliczno-chodnikowe na takie świecące prosto w niebo zabawa się skończyła. Miałem później astrobudkę przy domu, ale powtórka akcji z miejskim LP zdegradowała ją obecnie do składu na taczkę, grabie i łopaty... Teraz mam zdalne zabawki w Hiszpanii i... niewiele czasu, aby z nich korzystać, ale to osobny problem. Również będę kibicował Twoim zmaganiom i jakby coś, to jestem do dyspozycji, tym bardziej, że korzystałem z takowej budki przez wiele lat i coś tam wiem na tzw. okoliczność. W oparciu o kilkuletnie doświadczenia mam nawet zaprojektowany zintegrowany sterownik takiej budki wraz z napędem, może go w końcu zrobię. Od razu pozwolę sobie na 1 małą sugestię: nie rób piera z rury stalowej - przenosi drgania jak... Co prawda można do niego wsypać piasek, ale wtedy to akumulator wilgoci - przerobione! Jeśli słup nie musi być demontowalny to kup rurę papierową lub plastikową i zalej ją betonem. Najlepiej zazbrojonym kilkoma prętami razem z podstawą fundamentu. To jest nieprawdopodobne jaką sztywność i odporność w zasadzie na wszystko daje taki słup. Od góry 3 (krótkie) szpilki, adapter i gotowe. Sprawdzone! Powodzenia.
 4. Właśnie dlatego na szmatkę i nie za wiele. Wtedy te lotne odparują, a na złączkę nanosisz tylko sam film olejowy
 5. Ale ja nie pisałem, żeby pryskać na powłoki, tylko na szmatkę i nie na gwinty, tylko na powierzchnie styczne Stamtąd do powłok trochę daleko.
 6. A ja stawiam jednak na jakiś odblask lub błąd softowy. Okrągła plama w elektronice, czy na czipie - mało realne, choć możliwe. Jeśli to możliwe spróbuj: 1). obrócić górną obudowę np. o 60* - o jedną śrubę - jeśli to odblask na szybce zewn. to powinien zmienić położenie. Jasny odblask może pochodzić od mikrozarysowania na jej powierzchni, 2). kiedyś czyściłem chip w SBIGu. Niby wyszło ok., ale na fotach zaczęły wychodzić dziwne niesymetryczne ukośne pasy. Rozebrałem jeszcze raz i dopiero patrząc na niego pod odpowiednim kątem pod światło, dało się zauważyć smugi odparowanego środka czyszczącego. Dopiero doczyszczenie tego szmatką fotograficzną zlikwidowało problem 3). zainstaluj sterowniki na "świeżym" kompie i sprawdź. Jasna plama może być wynikiem odejmowania przez jakiś soft najprawdopodobniej flata z zarejestrowanym paprochem. Niestety z QHY694 doświadczenia mamy takie, że każdy nowy sterownik działa gorzej niż poprzedni. Po ostatniej aktualizacji chip nie czeka, aż koło stanie na swojej pozycji i zaczyna expozycję. Efekt - pół kadru zasłonięte przez karuzelę... Dopiero za jakiś czas jak to poprawią, będzie można wgrać nowy, a tymczasem trzeba się cofnąć do poprzedniego. Uwierzę we wszystko powodzenia!
 7. Przy odkręcaniu złączek (szczególnie takich o cienkich ściankach) trzeba pamiętać, aby ich nie zgniatać. Im mocniej się takową trzyma, tym bardziej gwinty się wzajemnie zaciskają. Można też przed zakręceniem posmarować lekko powierzchnie styczne (nie gwinty) np. WD na szmatkę i...
 8. Właśnie chciałem zaoferować pomoc w dostępnie do CTF, ale widzę, że już masz
 9. Rewelacja! Gratulacje! To teraz zacznie się na poważnie, jak wróci pogoda, bo po takim zakupie to...
 10. SuperFota! A brak kontrastu może być spowodowany charakterystyką tej kamery. Moim zdaniem daje super rozdzielczość, ale obrazki daje trochę płaskie. Przy L tego tak nie widać, ale w NB 14bitów daje o sobie znać
 11. I jeszcze jedno: osie obu teleskopów muszą być dokładnie zgrane, inaczej wychodzi różnica refrakcji atmosferycznej i zdziwiłby się, jak niewiele tu trzeba do (nie)poprawnego działania Powodzenia.
 12. Nie ma możliwości, aby nie wypaliło... Trzymam kciuki A jeśli nawet to, zostanie Ci (Wam) nieprawdopodobna satysfakcja, że dokonaliście czegoś niemożliwego, nieprawdopodobnego, spektakularnego... i ta satysfakcja zostanie z Wami do końca życia. Zdobyte doświadczenie z pewnością uda się "spienieżyć" także w innym miejscu! POWODZENIA.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.