Skocz do zawartości
  • 0

Prośba o sprawdzenie kolimacji newtona


WojtasSP320

Pytanie

Próbuję na różne sposoby poprawić kolimację mojego zestawu (najpierw za pomocą kolimatora laserowego, potem za pomocą kolimatora Hamala (oryginalny z zakrętki Hortexu :)) a ostatnio wydrukowałem sobie porządny "okular" do kolimacji). Tak wygląda obraz z ogniska teleskopu:

Czy ktoś może potwierdzić że jest dobre/złe ustawienie? Zdjęcie zrobiłem, kiedy wydawało mi się "na oko", że teraz powinno być prawidłowo, ale po zmierzeniu na komputerze widzę, że LW nie jest chyba idealnie wycentrowane (według zdjęcia jest trochę za nisko) ale tego chyba śrubami nie jestem w stanie skorygować, bo w innym ustawieniu "ucieka mi" obraz LG. Powinienem pokręcić pająkiem, żeby je lekko podnieść? Dodatkowo wydaje mi się że LW nie jest idealnie okrągłe ale znów - zmieniając cokolwiek ucieka mi obraz LG.

Ustawiając kolimację najpierw starałem się ustawić obraz LG idealnie na środku obszaru LW, a potem zgrywałem znaczniki (obraz podkładki i znacznik na lustrze).

20211004_234001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

LW nie jest okrągłe bo prawdopodobnie ma lekki tilt - to się reguluje trzema śrubami mocującymi LW. Jeśli teleskop jest mocno rozkolimowany to raczej nie pogorszysz sytuacji, jesli tylko trochę, to dotknięcie tych śrub daje szansę na długi proces nauki kolimacji od podstaw ;)

 

Jeśli dobrze interpretuję zdjęcie to chyba też LW jest skręcone w swojej osi prostopadłej do LG - czyli jest ustawione po skosie niecentrycznie względem drawtube.

 

2 godziny temu, WojtasSP320 napisał:

Powinienem pokręcić pająkiem, żeby je lekko podnieść?

Pająka bym nie dotykał jeśli to nie jest krytyczne, bo nabawisz się rozdwojonych spajków.

Podnieść LW w stosunku do czego? Na zdjęciu widać że jest dość dobrze wycentrowane względem drawtube, więc tego położenia (odległości od LG) bym nie zmieniał.

 

Kierowałeś się stroną Hamala? Bardzo ją rozbudował od czasu kiedy ją kiedyś odwiedzałem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Podstawowe dwa pytania:

Jaka światłosiła? 

Czy lustro wtórne ma prawidłowy offset? 

Światłosiła f/5, co do offsetu to nie wiem jak to sprawdzić (pająk ani środkowa śruba LW nie były kręcone od nowości, tylko 3 śruby regulujące pochylenie LW i oczywiście śruby na LG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, dziki napisał:

Podnieść LW w stosunku do czego? Na zdjęciu widać że jest dość dobrze wycentrowane względem drawtube, więc tego położenia (odległości od LG) bym nie zmieniał.

 

Chodzi mi o odległości oznaczone czerwonymi liniami (dwie pionowe są jednakowej długości i dwie poziome są jednakowej długości), zdjęcie rozjaśnione dla lepszej widoczności.

20211004_234001 (1).jpg

Oczywiście korzystałem ze strony Hamala.

Dodam tylko, że teleskop kolimuję przed każdą sesją bo mam miejscówkę 30km od domu, a dojechać trzeba po polskich drogach (teleskop w torbie w bagażniku).

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, dziki napisał:

LW nie jest okrągłe bo prawdopodobnie ma lekki tilt - to się reguluje trzema śrubami mocującymi LW. Jeśli teleskop jest mocno rozkolimowany to raczej nie pogorszysz sytuacji, jesli tylko trochę, to dotknięcie tych śrub daje szansę na długi proces nauki kolimacji od podstaw ;)

I dobrze i tak go to czeka :D

42 minuty temu, dziki napisał:

 

Jeśli dobrze interpretuję zdjęcie to chyba też LW jest skręcone w swojej osi prostopadłej do LG - czyli jest ustawione po skosie niecentrycznie względem drawtube.

Tak, jest obrócone na środkowej śrubie.

Jeśli masz prawidłowe odbicie, to Znaczy, że trzeba lustro obrócić na środkowej śrubie i wtedy jeszcze raz ustawić pochylenie.

42 minuty temu, dziki napisał:

Podnieść LW w stosunku do czego? Na zdjęciu widać że jest dość dobrze wycentrowane względem drawtube, więc tego położenia (odległości od LG) bym nie zmieniał.

Chyba, że ma błędny offset. Jeśli ma błędny offset, to choćby na głowie stanął to nie będzie miał prawidłowo ustawionego względem draw tube'y  i osi :)

Ale na szczęście:

8 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Światłosiła f/5,

Czyli nawet jeśli producent nie zadbał o offset to raczej to nie będzie tragedią. Sam mam Netwtona który przy światłosile F/4 nie miał fabrycznie offsetu i w jego wypadku skolimowanie było niemozliwe bez dorobienia tegoż.

8 minut temu, WojtasSP320 napisał:

co do offsetu to nie wiem jak to sprawdzić (pająk ani środkowa śruba LW nie były kręcone od nowości, tylko 3 śruby regulujące pochylenie LW i oczywiście śruby na LG).

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm#vx-Offset

Najpierw przeczytaj tę część.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

Chodzi mi o odległości oznaczone czerwonymi liniami (dwie pionowe są jednakowej długości i dwie poziome są jednakowej długości), zdjęcie rozjaśnione dla lepszej widoczności

Obstawiam że to efekt tilta i rotacji LW. Obróciłem obraz żeby mi się lepiej myślało ;)

 

U góry masz teraz wylot teleskopu. Bez rysowania okręgu widać, że LW jest skręcone w prawo (patrząc od góry na wlot tuby, z wyciągiem skierowanym do siebie).

To co bym spróbował zrobić (jeśli teleskop byłby mój ;)) to obróciłbym LW lekko w lewo i sprawdził efekt.

 

obraz.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pokręciłem, pokręciłem i wyszło tak

 

Myślę że jest odrobinę lepiej. Jeszcze jedna sprawa - nigdy nie zdarzyło mi się żeby kolimacja laserowa pokrywała się kolimacją ją metodą Hamala. Teraz brakuje mi może milimetra żeby laser trafił w punkt po kolimacji Hamala.

20211005_180317.jpg

Edit: sprawdziłem długości ramion pająka i są równe (z dokładnością do mm) 

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest już całkiem nieźle!

Jeśli dobrze pamiętam, to porządną kolimację robiłem hamalową, potem wkładałem laser, korygowałem pozycję plamki lasera żeby była pośrodku znacznika i to dawało dobry efekt.

Najlepiej zrobić test, czy gwiazdy masz najlepsze po kolimacji hamalowej czy po korekcie laserowej.

Może być tak że hamalowa wystarczy - wtedy po hamalowej zapamiętujesz pozycję plamki lasera i w polu korygujesz laserem tak żeby było w punkcie "zero".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.