Skocz do zawartości

Problem z szukaczem


moonster

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem z ustawieniem szukacza w Celestronie C6-N. Oto szkic (z Painta). Podczas gdy obiekt mam idealnie w okularze, w szukaczu jest przesunięty w lewo (czerwona kropka). U góry są dwie śruby (wkręcone do oporu), na dole sprężyna. Męczyłem się już z tym dobrych kilka godzin i nijak nie mogę zsynchronizować szukacza z teleskopem. Zaznaczam - śrubki wkręcone do oporu, inaczej obiektu w ogóle nie ma w szukaczu. Jak to ustawić?

 

Liczę na pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie niedasz rady zkolimować szukacza, jeżeli nie będziesz miał troche luzu na obu śrubach, tzn. że nie bedą dokręcone do oporu, to wygląda na to, że albo masz śruby za krótkie, albo już się wwierciły w tubus szukacza :)

a już poważniej, to może uchwyt szukacza Ci się przesunął?

spróbuj może najpierw poluzować obie śruby i sprawdzić czy Ci się "złapać" ten "obiekt" szukaczem w obrębie obejmy, jeżeli nie, to może przesunął się sam uchwyt szukacza na tubusie teleskopu?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie niedasz rady zkolimować szukacza, jeżeli nie będziesz miał troche luzu na obu śrubach, tzn. że nie bedą dokręcone do oporu, to wygląda na to, że albo masz śruby za krótkie, albo już się wwierciły w tubus szukacza :)

a już poważniej, to może uchwyt szukacza Ci się przesunął?

spróbuj może najpierw poluzować obie śruby i sprawdzić czy Ci się "złapać" ten "obiekt" szukaczem w obrębie obejmy, jeżeli nie, to może przesunął się sam uchwyt szukacza na tubusie teleskopu?

pozdrowienia

Tak tak, też bym to sugerował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten sam problem w Maku i prawie sie poddalem.

Mialem sruby dokrecone do maksimum, a target byl zawsze lekko przesuniety.

 

Ale udalo sie poprzez proby krecenia szukacza w obejmie - poprobuj roznych ustawien - krec po trochu szukacz wg osi wzdluznej. Powinno styknac w ktoryms z polozen.

Powodzenia :Beer:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem, jaka jest konstrukcja tych punktów podparcia. Jeśli od strony sprężyny już nie da się dalej zbliżyć tubki szukacza do tuby to nie pomoże wydłużanie śrub. Ja bym skoncentrował się na mocowaniu uchwytu szukacza do rury, coś tam jest nie tak jak trzeba. Albo obejrzeć wymontowany szukacz ze szczególnym uwzględnieniem miejs gdzie śruby i sprężyna kontaktują się z obudową.

W każdym razie zalecam procedurę:

1. Obejrzeć mocowanie oprawy szukacza do tubusa.

2. Pomyśleć!

3. Obejrzeć dokładnie czy szukacz ma jeszcze możliwość zbliżania się do tubusa teleskopu w miejscu podpartym sprężyną.

...a - ma - sprawdzić czy śruby regulacyjne są całkowicie wkręcone:

.......x - są całkowicie wkręcone - wymienić śruby na dłuższe

.......y - nie są całkowicie wkręcone - przeanalizoawać dlaczego dalej nie dają się wkręcic, przejść do 4.

...b - nie ma - przejść do 5.

4. Pomyśleć.

5. Wymontować szukacz z oprawy i obejrzeć miejsca podparcia śrubami regulacyjnymi i sprężyną, poszukując "wyrobionych" wgłebień.

...a - są wgłębienia - spróbować szukacz zamontować obrócony o pewien kąt, by ominąc wgłębienia

...b - nie ma wgłębień - przejść do 6.

6. Pomyśleć.

7. Znaleźć sposób na zmianę kąta pod którym oprawa szukacza jest przymocowana do tubusa (jakieś podkładki czy inne rozwiązanie w technologii Adam Słodowy)

 

UWAGA!

Kluczowe są operacje technologiczne wykazane w parzystych punktach instrukcji technologicznej!

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie tego szukacza na forum.

 

Zdjęcie teleskopu z szukaczem tu:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4ce2f478ade0f5c

 

Jest to standardowy szukacz dodawany do tanich modeli Celestrona. Na szukacz od strony soczewki nakłada się oring który go stabilizuje a od strony okularu są dwie śruby regulacyjne i bolec na sprężynie. O dokładnej kolimacji tego ustrojstwa można zapomnieć (zwłaszcza przy dużych powiększeniach w telpie) byle wstrząs przemieszcza cały szukacz - luzy na oringu.

 

pozdro

Krzysiek

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie teleskopu z szukaczem tu:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4ce2f478ade0f5c

 

Jest to standardowy szukacz dodawany do tanich modeli Celestrona. Na szukacz od strony soczewki nakłada się oring który go stabilizuje a od strony okularu są dwie śruby regulacyjne i bolec na sprężynie. O dokładnej kolimacji tego ustrojstwa można zapomnieć (zwłaszcza przy dużych powiększeniach w telpie) byle wstrząs przemieszcza cały szukacz - luzy na oringu.

 

pozdro

Krzysiek

 

Orion ma takie same i takiz mam w Maku.

U mnie problem rozwiazal sie poprzez pokrecenie szukacza w obejmie wzdluz osi optycznej.

Ze wszystkich w/w ta chyba jest najmniej inwazyjna i polecam ja sprawdzic jako pierwsza.

Podobno najprostsze rozwiazania sa najlepsze?...

U mnie zadzialalo.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oring jest, śruby są wkręcone do oporu, bo dociskają na sprężynę (czyli sprężyna jest schowana). Śruby mają więc jeszcze trochę gwintu u góry - jedna z opcji odpada. Wyżłobień od śrub też nie ma, to nowy teleskop. W miejscu, w którym przychodzą śruby i sprężyna szukacz ma przetłoczenie. Zobaczcie TU, TU i TU.

 

Jakość słaba, bo robione telefonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Zobaczcie TU, TU i TU.

........

 

 

Masz identyczny szukacz jak ja. Co do uchwytu to mogą być różnice. Jeżeli jednak jest ten sam, to stopka uchwytu ma na końcu blokadę ( o 2-3 mm wysunięte pióro), mogłeś wsunąć uchwyt w gniazdo za głęboko i to pióro zamiast blokować podniosło tył o te milimetry.

 

Krzysiek

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz identyczny szukacz jak ja. Co do uchwytu to mogą być różnice. Jeżeli jednak jest ten sam, to stopka uchwytu ma na końcu blokadę ( o 2-3 mm wysunięte pióro),  mogłeś wsunąć uchwyt w gniazdo za głęboko i to pióro zamiast blokować podniosło tył o te milimetry.

 

Krzysiek

 

Raczej to nie o to chodzi - pióro jest wsunięte poprawnie, a nawet gdyby, to rozregulowanie nastąpiłoby w pionie, a nie w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku, jeżeli odkręce blokadę stopki w gnieździe to mam w nim tyle luzu że punkt który był ustawiony w środku krzyża, lata na wszystkie strony po połowie pola widzenia. Może trzeba gdzieś podłożyć podładkę tak by ustawić oś szukacza równolegle do osi teleskopu. Ja mam refraktor i gniazdo szukacza jest częścią odlewu korpusu wyciągu, Ty w swoim reflektorze pewnie masz to gniazdo przykręcane, może wystarczy poluźnić śruby i pobawić się ustawieniem samego gniazda.

 

 

pozdro

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopki szukaczy i ich gniazda robione są w rożnych standardach zapewne dla różnych odbiorców, widziałem już w sklepie Astrokraka np że szukacze Oriona nie wchodziły do podstawek z Soligora a szukacze Soligora były za luźne w stopce Oriona, może w tym teleskopie masz niefirmowy szukacz o nadmiernym luzie na stopce :unsure:

Sprawdziłbym także czy stopka jest zamocowana prosto na tubusie bo Janusz zwykle to poprawia w sprzedawanych teleskopach.

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopki szukaczy i ich gniazda robione są w rożnych standardach zapewne dla różnych odbiorców, widziałem już w sklepie Astrokraka np że szukacze Oriona nie wchodziły do podstawek z Soligora a szukacze Soligora były za luźne w stopce Oriona, może w tym teleskopie masz niefirmowy szukacz o nadmiernym luzie na stopce :unsure:

Sprawdziłbym także czy stopka jest zamocowana prosto na tubusie bo Janusz zwykle to poprawia w sprzedawanych teleskopach.

Z tego co czytamy - luzu nie ma, jest tylko nierównoległość osi. A zakres regulacji śrubkowej za mały. Ja bym wywalił oring i w tym miejscu spróbował czymś niesymetrycznie likwidowac luz, czyli jakieś kliniki po właściwej stronie (ulubiona technologia © Adam Słodowy)!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytamy - luzu nie ma, jest tylko nierównoległość osi. A zakres regulacji śrubkowej za mały. Ja bym wywalił oring i w tym miejscu spróbował czymś niesymetrycznie likwidowac luz, czyli jakieś kliniki po właściwej stronie (ulubiona technologia © Adam Słodowy)!

 

I tak chyba zrobię. Co do mocowania szukacza - jest przykręcane, ale wydaje się prosto zamocowane... Luzu nigdzie nie ma, rzeczywiście ,za mały zakres regulacji (za mała średnica mocowania?) wydaje się być problemem... Dziś już tego nie ustawię, chmury doszczętnie zakryły niebo... Ale popróbuję w najbliższym czasie. BTW, czy bez oringa nie stracę stabilności samego szukacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.