Skocz do zawartości

Spacerkiem po Księżycu z Royal Astro R-74


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie w naszym Klasycznym Klubie! Ponieważ jest to pierwszy post, chcę podziękować wszystkim Członkom KK za zainteresowanie i rejestrację i zachęcić do udzielania się i dyskusji. Nie wiem czy uda się zmobilizować grupę zapaleńców klasycznego sprzętu, taką jaka funkcjonuje prężnie np. na CN, ale byłoby fajnie znaleźć grono miłośników i znawców tematu. Osobiście nigdy nie wiem czy moje wpisy o "klasykach" w "ogólnowojskowych" działach forum nie są źle widziane przez kolegów niezainteresowanych takimi zabawkami - jest to jednak niszowa tematyka. Może w takim miejscu jak nasz Klub będzie to bezpieczniejsze i bardziej produktywne :-)

 

Ale - do rzeczy... Parę razy chwaliłem się na forum zdjęciami wykonanymi refraktorem RAO R-74 pochodzącym z 1962 roku. Daje on piękne, wyjątkowo precyzyjne, kontrastowe i naturalnie wyglądające obrazy Księżyca i planet. Jednak przy 76 mm średnicy (ogniskowa 1200 mm) nasuwa się oczywiście pytanie o granicę rozdzielczości, którą na zdjęciach bardzo szybko można wyłapać stwierdzając brak poprawy detali przy zwiększaniu powiększenia.

 

Ponieważ jak wiadomo szczerość w naszym Klubie to podstawa, powiedzmy bez ogródek: w wypadku tego refraktora granica wydaje się leżeć tylko nieco powyżej tego co daje się uzyskać bezpośrednio w ognisku. Obrazy z użyciem soczewki 2x Barlowa są nieco lepsze jeśli chodzi o rozdzielczość szczegółów - ale nie 2x lepsze. Mimo to lubię eksperymentować z Barlowem usiłując "wycisnąć" z tych zabytkowych 76 mm ile się da. Oto efekty sesji z 25 października. Kamera ZWO ASI 178 MC:

 

 

WALKING-ON-THE-MOON-2021-10-25-3.jpg

 

WALKING-ON-THE-MOON-2021-10-25-1.jpg

 

WALKING-ON-THE-MOON-2021-10-25-2.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.