Skocz do zawartości

M 82


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

Półtorej godziny ekspozycji w klatkach po 200 sekund + kalibracyjne,  iso 800, 150/1500 z ogniskiem na redukcji 945, eq5 pro, fuji bez mod, cropowane - niestety już pierwsza kwadra księżyca, jakieś mgiełki i w sumie mało czasu na wszystko... w zasadzie to był test co wyjdzie na guidingu więc kadr też nie trafiony w środek, ale to mój pierwszy raz z tym obiektem i chyba jest w miarę ok

cygaro vcvvv astropolis.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem... Pojechałes na obiekt, strzalales przez 1.5h i nie zauważyłeś ze było takie trochę pudło? 

 

Poza tym warto popracować nad ostrością. Co do prowadzenia to się nie wypowiem, ponieważ uniemozliwia to moje poprzednie zdanie. 

 

Edit. 

Like na zachętę dla dalszego działania :)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bo to był test i poszlem do domu, sprawdzałem jak mi poprowadzi i samo zdjecie nie jest docelowe dlatego nie było wypośrodkowane wlasciwie, co do ostrości to na cropie jakość spada a i też warunki były lekko mgielne więc nie zgadzam się do końca z twoja opinia ale oczywiście dziękuję Ci za cenne uwagi i wspomnianego lajka , pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się trochę hdrem o ile dobrze pamiętam i chyba stad te ' ciemne kropki ', ostrosc była dobra ustawiona na masce na syriuszu, a skoro on był znacznie niżej od Oriona i 3 godziny wcześniej to może faktycznie poleciała? W sumie później przewijały się chmury I pogoda się zmieniała- dzieki za spostrzeżenia, wezme pod uwagę, naprawde ostatnio ciężko o stabilne warunki I w ogóle się cieszę że mogłem cokolwiek sfocic - pytanko do grzędziela, jak np odnajdujesz komete gierasimienko ? Nie ma wokół niej nic charakterystycznego poza gromada w raku która troche daleko jest od niej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lagata1 napisał:

 pytanko do grzędziela, jak np odnajdujesz komete gierasimienko ? Nie ma wokół niej nic charakterystycznego poza gromada w raku która troche daleko jest od niej 

Akurat ja korzystam z pilota, ustawiam aktualne współrzędne komety i GoTo. To tak z lenistwa.

Ale wizualnie, tradycyjnie korzystając z atlasu z zaznaczoną pozycją komety i z pomocą szukacza z pewnością w 2 minuty bym znalazł, ale weź poprawkę, że mam za sobą blisko 50 lat doświadczenia.

 

12 minut temu, lagata1 napisał:

ostrosc była dobra ustawiona na masce na syriuszu, a skoro on był znacznie niżej od Oriona i 3 godziny wcześniej to może faktycznie poleciała? 

Z pewnością poleciała. Ja sprawdzam ostrość co godzinę i co zmianę temperatury o 1oC.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o robofocuserze, czy jest jakiś inny sposób na tą ostrosc ? Inaczej musiałbym co godzinę odjeżdżać tuba na jakąś gwiazdę i ponownie maskę  :(

 

Co do komety to próbowałem przez szukacz ale przyznam że mróz dawał w kość i się poddałem, ale i tak znowu nie ma warunków na cokolwiek, ciekawe czy w ogóle tej zimy się wypogodzi chociaz na dzień lub dwa, nawet jasnego Oriona nie mam kiedy zrobić dłużej niż wypłakana godzinę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.