Jump to content
 • 0

iOptron CEM70 zero position


ko20
 Share

Question

Walczę z montażem CEM70, podstawy ale sobie nie radze :-(

Pytanie o Search Zero position. Z tego co wyczytałem szuka pewnego fizycznego położenia osi napędu przy użyciu czujników halla.  Tylko mi się ustawia, "wydaje" mi się źle, bo o ile oś RA jest przeciwagą na dół, to oś deklinacyjna ustawia się poziomo, tak że teleskop patrzy na horyzont.

Po search zero position Pilot pokazuje DEC=90, jakąś tam Rektascencje, i ALT = 52stopnie, czyli tak jakby miał paczeć na biegun.

Użycie potem park telescope w pozycji patrzenia w zenit, przestawia teleskop tak że patrzy na horyzont. Tak jakby czujnik hala był walnięty o 90stopni :-( Albo czegoś nie rozumiem.

 

Jak Wam się ustawia się teleskop po komendzie search zero position. Spodziewałbym się w takiej, że teleskop patrz na biegun (zakładając, że montaż ustawiony osią RA na biegu).

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Siodło dec można odkręcić i obrócić.

Teleskop powinien patrzyć na północ i przeciwwaga w dół. Ja tak mam w cem60. 

 

Pozycje park można definiować wg uznania. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
2 minutes ago, Tayson said:

Siodło dec można odkręcić i obrócić.

Teleskop powinien patrzyć na północ i przeciwwaga w dół. Ja tak mam w cem60. 

 

Pozycje park można definiować wg uznania. 

Czyli po search zero position, teleskop Ci patrzy na biegun?

 

Jak zrobię search zero position (która ustawi mi oś DEC poziomo), potem odblokuje siodło przekręce o 90 stopni tak żeby teleskop patrzyło na biegun i zrobię search zero position, to znowu pojedzie z powrotem na horyzont. Wniosek, ten czujnik halla jakoś wyczuwa pozycje siodła samego siodła.

albo Jak robię search zero position z odblokowanym siodłem, to kręci w nieskończoność bo nie może go dociągnąć tam gdzie chce.

Nie przekręce ręcznie odblokowanego siodła dokładnie o 90stopni. Zreszta nie chce tego robić. CO wiecej, pilot mówi co innego niż fizycznie jest ustawione.

Oczywiście resetowałem ustawienia, ba zrobiłem upgrade softu i softu pilota również.

 

Pozycja parkowania to jasne, może być w dowolnych współrzędnych.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
8 minutes ago, Jan Bielański said:

Mam montaż CEM60-EC, czy w swoim montażu ustawiłeś pozycję parkowania PILOT: MENU => “Settings” => “Set Parking Position”.

Domyślnie jest ustawiony zenit, nie wiem czemu nie jest to pozycja 0.

 

Jaka bym se nie wybrał pozycje parkowania, to pozycja zero powinna być taka sama. Z tego co przekopałęm się przez internety są to dwie rózne rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Odkręcić mam na myśli wykręcić je z mocowania dec i przekręcić, a nie obroci. po odblokowaniu  blokady. 

Trzeba wykręcić zapewne 4sruby imbus trzymające całe siodło.

 

Edit. 

Tak to wygląda po search zero, jak na reklamowka. 

Screenshot_20220129-190551_Google.jpg

Screenshot_20220129-190854_Google.jpg

 

Edit2. 

Jesli przeciwwaga nie patrzy pionowo w dół to się nie martw. Ja mozna wyregukowac srubka obok wylotu lunetki biegunowej. 

Edited by Tayson
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Tak, to to! Dzięki.

Przy czym trzeba odkręcić 4 widoczne śruby na siodełku które zaznaczyłeś ale nie da się go przekręcić o 90stopni, elektronika się nie zmieści.

Pod tym siodelkiem jest kolejne, okrągłą płyta, kolejne 4 śrubki  i ją to ją trzeba przekręcić.

 

Prawie na pewno na którymś forum zagranicznym przewinął mi się wpis, że zero position, to tak jak było u mnie, teleskop w poziomie, czyli źle.

Czyżby błąd montażowy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.