Skocz do zawartości
  • 0

iOptron CEM70 zero position


ko20

Pytanie

Walczę z montażem CEM70, podstawy ale sobie nie radze :-(

Pytanie o Search Zero position. Z tego co wyczytałem szuka pewnego fizycznego położenia osi napędu przy użyciu czujników halla.  Tylko mi się ustawia, "wydaje" mi się źle, bo o ile oś RA jest przeciwagą na dół, to oś deklinacyjna ustawia się poziomo, tak że teleskop patrzy na horyzont.

Po search zero position Pilot pokazuje DEC=90, jakąś tam Rektascencje, i ALT = 52stopnie, czyli tak jakby miał paczeć na biegun.

Użycie potem park telescope w pozycji patrzenia w zenit, przestawia teleskop tak że patrzy na horyzont. Tak jakby czujnik hala był walnięty o 90stopni :-( Albo czegoś nie rozumiem.

 

Jak Wam się ustawia się teleskop po komendzie search zero position. Spodziewałbym się w takiej, że teleskop patrz na biegun (zakładając, że montaż ustawiony osią RA na biegu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minutes ago, Tayson said:

Siodło dec można odkręcić i obrócić.

Teleskop powinien patrzyć na północ i przeciwwaga w dół. Ja tak mam w cem60. 

 

Pozycje park można definiować wg uznania. 

Czyli po search zero position, teleskop Ci patrzy na biegun?

 

Jak zrobię search zero position (która ustawi mi oś DEC poziomo), potem odblokuje siodło przekręce o 90 stopni tak żeby teleskop patrzyło na biegun i zrobię search zero position, to znowu pojedzie z powrotem na horyzont. Wniosek, ten czujnik halla jakoś wyczuwa pozycje siodła samego siodła.

albo Jak robię search zero position z odblokowanym siodłem, to kręci w nieskończoność bo nie może go dociągnąć tam gdzie chce.

Nie przekręce ręcznie odblokowanego siodła dokładnie o 90stopni. Zreszta nie chce tego robić. CO wiecej, pilot mówi co innego niż fizycznie jest ustawione.

Oczywiście resetowałem ustawienia, ba zrobiłem upgrade softu i softu pilota również.

 

Pozycja parkowania to jasne, może być w dowolnych współrzędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minutes ago, Jan Bielański said:

Mam montaż CEM60-EC, czy w swoim montażu ustawiłeś pozycję parkowania PILOT: MENU => “Settings” => “Set Parking Position”.

Domyślnie jest ustawiony zenit, nie wiem czemu nie jest to pozycja 0.

 

Jaka bym se nie wybrał pozycje parkowania, to pozycja zero powinna być taka sama. Z tego co przekopałęm się przez internety są to dwie rózne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odkręcić mam na myśli wykręcić je z mocowania dec i przekręcić, a nie obroci. po odblokowaniu  blokady. 

Trzeba wykręcić zapewne 4sruby imbus trzymające całe siodło.

 

Edit. 

Tak to wygląda po search zero, jak na reklamowka. 

Screenshot_20220129-190551_Google.jpg

Screenshot_20220129-190854_Google.jpg

 

Edit2. 

Jesli przeciwwaga nie patrzy pionowo w dół to się nie martw. Ja mozna wyregukowac srubka obok wylotu lunetki biegunowej. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, to to! Dzięki.

Przy czym trzeba odkręcić 4 widoczne śruby na siodełku które zaznaczyłeś ale nie da się go przekręcić o 90stopni, elektronika się nie zmieści.

Pod tym siodelkiem jest kolejne, okrągłą płyta, kolejne 4 śrubki  i ją to ją trzeba przekręcić.

 

Prawie na pewno na którymś forum zagranicznym przewinął mi się wpis, że zero position, to tak jak było u mnie, teleskop w poziomie, czyli źle.

Czyżby błąd montażowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.